Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre pripravuje inscenáciu ukrajinskej autorky Anny Jablonskej Scény z rodinného života. Premiéru hry v réžii ukrajinského režiséra Pavla Gatilova uvedie v Štúdiu DAB 15. a 16. marca.

Hra o vzťahoch, ktorej nechýba humor a ľudskosť upriamuje pozornosť na vojaka Nikolaja, ktorý sa poznačený vojnou snaží po návrate domov normálne žiť. „Je to príbeh človeka, ktorý sa vráti z vojny domov k rodine a zistí, že kým bol preč, život sa nezastavil. Človek, ktorý bol vo vojne, bol „mimo mieru“, sa vracia, ale už mu doma nič nepatrí, stáva sa cudzím. Pre mňa je táto téma veľmi zaujímavá. Veľa sa dnes hovorí o vojenských konfliktoch, ale nevedieme žiadny dialóg o tom, čo robiť, keď sa vojna skončí, ako s tým potom žiť. Je potrebné premýšľať aj o tom, že ľudia, ktorí často videli strašné veci sa raz vrátia domov a budú sa musieť s tým, čo prežili, nejako vyrovnať,“ hovorí o inscenácii režisér Pavel Gatilov.


Pavel Gatilov

            Ani inscenácia Scény z rodinného života na všetky nastolené otázky nedá priame odpovede. Poskytne však priestor na premýšľanie. Aj napriek zložitej téme nechcú tvorcovia priniesť na javisko ťažkú tragickú drámu. Práve naopak, autorke Anne Jablonskej sa darí aj tie najzúfalejšie situácie napĺňať humorom a nádejou. Pavel Gatilov má zasa povesť režiséra, ktorý dokáže nájsť humor aj v situáciách, kde by ho divák nečakal. „Chcem, aby to bola pozitívna inscenácia. Nechcem na scénu ťahať nejaké ťažoby. Už samotná autorka vniesla do hry humor, aj keď je niekedy čierny. O takýchto závažných témach sa musíme naučiť hovoriť ľahko. Nie preto, aby sme ich bagatelizovali, ale preto, že si uvedomujeme, že divák sa nachádza v divadle a chce zažiť divadelný zázrak, čaro, ilúziu… Takto sa snažím premýšľať o divadle. A aj keď téma nie je jednoduchá, chcem, aby sme sa s divákom  zhovárali na území divadelnej mágie,“ povedal o inscenácii Pavel Gatilov.


            Ako napovedá samotný názov hry (Scény z rodinného života), jej témou nebude vojna, ale skôr vzťahy v rodine zasiahnuté traumatizujúcou udalosťou. Viac ako téma vojny autorku hry zaujímala téma človeka poznačeného skúsenosťou vojny a jeho najbližších vťahov. „Príbeh upriamuje pozornosť na rodinu Iriny, jej syna Váňu a muža Nikolaja, ktorý sa po piatich rokoch vracia z vojny a pokúša sa adaptovať na život v mieri. Celú situáciu komplikuje Váňov učiteľ biológie Sergej, ktorý si začal s Irinou vzťah a chce zabojovať o jej lásku. Tento vzťahový trojuholník prináša v hre skvelé napätie a humor. Postavy ovládané svojimi túžbami sú nám blízke a povedomé a ich predobrazy poznáme zo skutočného života. Všetky zápasia medzi svojimi snami a realitou a autorka aj tie najzúfalejšie situácie napĺňa humorom a nádejou,“ doplnila dramaturgička inscenácie Slavka Civáňová.


Zdroj: Pavol Ivan, PR manažér DAB


Foto: Frederika Csekeiová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno