29. februára 2024 prichádza do slovenských kín novinka legendárneho nemeckého režiséra Wima Wendersa Dokonalé dni. Meditatívny príbeh o hľadaní krásy v maličkostiach vznikol v nemecko-japonskej koprodukcii, a okrem nominácie na Zlatú palmu v Cannes za Najlepšiu réžiu, je najnovší Wendersov film aj jedným z tohtoročných oscarových favoritov v kategórii Najlepší zahraničný film. Dokonalé dni prináša slovenským divákom distribučná spoločnosť Filmtopia.

Dokonalé dni – synopsa: Hirajama pracuje ako čistič toaliet v Tokiu. Žije spokojne vo svojej starostlivo zostavenej rutine a voľný čas trávi čítaním kníh, počúvaním starých rockových kaziet, alebo fotením na svoj analógový fotoaparát. Jeho životnú harmóniu však naruší séria nečakaných stretnutí.


Film Dokonalé dni, ktorý Wenders napísal spoločne so scenáristom Takumom Takasakim, bol inšpirovaný projektom Tokio Toilet. V rámci tohto projektu viac ako tucet renomovaných dizajnérov navrhlo verejné zariadenia v Tokiu, ktoré sa v ich ponímaní stali elegantným dôkazom dôstojnosti, vynaliezavosti a estetickej dokonalosti. Aj vďaka tomuto prepojeniu sa Wimovi Wendersovi podarilo ukázať japonské reálie a vytvoriť jedinečnú kontemplatívnu atmosféru filmu.


Život Hirajamu, za ktorého stvárnenie získal Koji Yakusho Zlatú palmu za Najlepší mužský herecký výkon na festivale v Cannes, sa na prvý pohľad zdá byť definovaný jeho prácou. Za jednoduchým, asketickým životom čističa toaliet sa však skrýva niečo viac. Meditatívna rutina je v skutočnosti plná poetických detailov a malých každodenných objavov.


Vďaka Hirajamovej záľube v starých hitoch získavajú Dokonalé dni nádhernú nostalgickú atmosféru. Je to práve starostlivo vybraný soundtrack, ktorý dáva hlas Wendersovmu mlčanlivému hrdinovi. Hudba vo filme je zároveň kľúčom k Hirajamovej minulosti. Už názov filmu odkazuje na pieseň Perfect day Lou Reeda, a vo filme zaznejú klasiky ako House of the rising sun od The Animals, alebo Horeses Patti Smith, či Feeling good Niny Simone. Práve vďaka hudbe sa nenápadne dozvedáme, že Hirajama mal pred tým, ako sa stal čističom toaliet, ešte iný život. Wenders citlivo manévruje okolo Hirajamových tajomstiev, pohráva sa s náznakmi, a necháva na vnímavosti diváka, koľko z nich dokáže odhaliť.


Wim Wenders nepochybne patrí medzi legendy súčasnej kinematografie. Narodil sa v roku 1945 v Düsseldorfe v Nemecku, a je jednou z kľúčových postáv hnutia Neuer Deutscher Film /Nový nemecký film/ – generácie nemeckých režisérov, ovplyvnených francúzskou novou vlnou a talianskym neorealizmom, medzi ktorých patria aj Werner Herzog, Rainer Werner Fassbinder, či Volker Schlöndorff. Wim Wenders je autorom viac ako 60 filmov, okrem hraných filmov sa venuje aj dokumentu a je známy aj ako fotograf. Za film Paríž, Texas (1984) získal Zlatú palmu na festivale v Cannes, a jeho film Nebo nad Berlínom (1987), za ktorý získal v Cannes cenu za najlepšiu réžiu, patrí medzi poklady svetovej kinematografie. Jeho štýl je charakteristický silnou vizuálnou poetikou, jeho tvorba sa vyznačuje dôrazom na ľudské emócie, túžby a hľadanie identity.

,,Dokonalé dni je jemný film s nádhernou, poetickou atmosférou, ktorá v sebe skrýva podtón smútku. Je to takmer meditatívny, zenový zážitok, ako stvorený na veľké plátno,‘‘ hovorí Silvia Učňová Kapustová, riaditeľka Filmtopie.

Slávnostná premiéra filmu Dokonalé dni sa uskutoční 28.2. v bratislavskom kine Nostalgia za podpory Veľvyslanectva Spolkovej republiky Nemecko v Bratislave.

 

Zdroj: Jana Gombiková, PR manažérka spoločnosti Filmtopia 

Zdroj foto: Filmtopia 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno