Jedna z najvýraznejších a najneprehliadnuteľnejších osobností česko-slovenskej hudobnej scény oslávil vlani svoje okrúhle jubileum. Ani v siedmej dekáde jeho života však nepoľavujú aktivity spojené s jeho tvorbou – a to nielen hudobnou. Tentoraz pripomenie jej fotografickú časť – prostredníctvom predajnej výstavy s názvom Okamihy, ktorá našla svoje miesto v Galérii Slovenskej výtvarnej únie, legendárnej „Umelke“, a potrvá do 29. mája.
Kurátor Marián Pauer vybral z jeho druhej knihy fotografií Enter, ktorú vo veľkorysom prevedení a vo formáte svojimi rozmermi rovnajúcimi sa vinylovej LP platni vydal v roku 2010 Slovart, celkovo 35 ukážok. Reprezentujú Richardove pohľady na svet prostredníctvom objektívu fotoaparátu či už na osoby jemu blízke alebo prostredie, v ktorom sa ocitol a rád ho pozoruje.
Rozhovor s Mariánom Pauerom si môžete prečítať na našom webe.
Marián Pauer v katalógovom príhovore okrem iného uvádza: „Müllerove fotografie sú harmonicky vyváženými kompozíciami, imponujú odvahou snímať priamym ťahom trebárs aj pri fotení v krajine krivých zrkadiel. Presvedčivo smeruje k jadru zobrazovanej situácie, svoj názor však nevnucuje, divákovi ponecháva voľnosť rozhodovať sa, čo akceptovať, a čo nie. Spontánne sa zmocňuje zdanlivo neuchopiteľného, prozaické námety povyšuje na poéziu. Snímky Richarda Müllera evokujú melódie jeho piesní. Nemusíte byť stúpencom jeho štýlu, jeho smerovania, a predsa vás oslovia. Z reality si totiž tvorí svoj vlastný svet. A keďže ho stavia na pravdivých základoch, hodno mu uveriť.“
Richard Müller, na margo svojej periodicky sa vracajúcej záľube vo fotení čímkoľvek čo má poruke, lakonicky hovorí: „Každá fotografia je otázkou okamihu a presne tak sme pomenovali aj túto výstavu“. Vernisáž, ktorú moderovala Adela Vinczeová, sa uskutočnila 12. mája v podvečerných hodinách za účasti mnohých osobností kultúrneho a spoločenského života. Boli medzi nimi desiatky Richardových priateľov a obdivovateľov jeho tvorby. Fotografie vznikli s podporou Nadácie SPP.
Ruka v ruke s fotografickou však neustáva ani hudobná časť Müllerových aktivít. V ostatných mesiacoch sa jeho fanúšikovia mohli potešiť z exkluzívnych vinylových reedícií troch výnimočných položiek v jeho diskografii: PPF – jediný album improvizačného superskupinového projektu Po p**i front, spoločný album s Milanom Lasicom produkovaný Oskarom Rózsom so vzájomne vymenenými skladbami Jara Filipa a najnovšie aj Baal, kultový soundtrack k divadelnému naštudovaniu hry Bertolda Brechta s textami Kamila Peteraja nahraný spoločne s Andrejom Šebanom.
Od 14. mája sa rozbehne ‘22 Tour, ktorá má viac ako 30 zastávok rovnomerne rozdelených medzi obe časti niekdajšej spoločnej česko-slovenskej federácie. Odštartuje v ČR a v druhej polovici júla sa dominantne presunie na Slovensko. Jeho najvýchodnejšou položkou bude mesto známe aj Múzeom Andyho Warhola – Medzilaborce. Popri notoricky známych a divácky vždy vyžadovaných zľudovelých hitov sa do koncertného setlistu dostanú aj doteraz málo hrané chuťovky.
A aby toho nebolo dosť, v súčasnosti dokončuje Richard Müller svoj nový album, na ktorý sa jeho fanúšikovia môžu tešiť na jeseň. Bude primárne obsahovať skladby Ondřeja Gregora Brzobohatého na texty Petra Uličného a jeho producentom bude Jan P. Muchow.
Termíny a miesta slovenských koncertov ’22 Tour
21.7. Stará Ľubovňa, 22.7. Svidník, 23.7. Banská Štiavnica, 24.7. Veľký Krtíš, 30.7. Šamorín, 31.7. Košice, 7.8. Medzilaborce, 11.8. Galanta, 18.8. Šurany, 19.8. Kremnica, 20.8. Zvolen, 21.8. Lednické Rovne, 25.8. Rimavská Sobota, 26.8. Michalovce, 27.8. Bardejov, 28.8. Gelnica.
Zdroj: TS Andrea Čurná