Vo štvrtok 17. novembra sa v poľskej metropole uskutočnil druhý ročník medzinárodného televízneho festivalu Heart of Europe. Ceny si z neho odniesli aj programy z produkcie RTVS. Prvým miestom sa môžu pýšiť Websterovci vo filme a druhé miesta si odniesli film Jozef Mak a dokument Čiary.

V kategórii Deti a mládež bodoval animovaný koprodukčný film RTVS Websterovci vo filme. Z festivalu si odnáša 1. miesto. Cenu za RTVS prevzal dramaturg Oliver Filan, ktorý bol zároveň aj predsedom 6-člennej medzinárodnej poroty. Websterovci vo filme žnú jeden úspech za druhým. Nedávno si priniesli ceny aj z festivalu Schlingel v Nemecku a z najväčšieho svetového festivalu filmov pre deti v Chicagu. „V porote v kategórii Deti a mládež bolo 7 zástupcov (z Česka, Maďarska, Slovinska, Slovenska, Poľska, Ukrajiny a Litvy), pričom každý zástupca, vrátane mňa ako predsedu, mal rovnocenný hlas. Vo všetkých projektoch porotcovia hľadali dušu tvorcov. Veľmi ma teší, že v tejto kategórii vyhrali práve slovenskí Websterovci vo filme. Zároveň som rád, že bolo vidieť, že všetky prihlásené projekty vznikali s veľkou vášňou, čo je nesmierne dôležité, pretože bez vášne nemôže existovať detská tvorba,“ povedal predseda poroty v kategórii Deti a mládež a dramaturg RTVS Oliver Filan.


V kategórii Filmová tvorba si 2. miesto odniesol úspešný televízny film RTVS Jozef Mak a v kategórii Dokument bodoval rovnako na 2. mieste dokument Čiary. Obe ceny prevzala vo Varšave producentka RTVS Zuzana Balkóová. „Ako členka medzinárodnej poroty som mala možnosť vidieť súťažné filmy, takže viem, že konkurencia bola veľká. O to väčšou cťou bolo pre mňa prevziať ceny, ktoré RTVS získala v konkurencii kvalitných dokumentov a televíznych filmov, ” povedala Zuzana Balkóová.


„Veľmi ma teší, že programy RTVS dokazujú svoju kvalitu aj na medzinárodných festivaloch. Všetky ocenené programy majú vysokú umeleckú hodnotu a som rád, že sa nimi môžeme pýšiť nielen na Slovensku. Tvorcom všetkých ocenených diel zo srdca blahoželám,” uviedol generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.


Producentka RTVS Zuzana Balkoova s cenami

Do 2. ročníka festivalu Heart of Europe, ktorého organizátorom je Poľská televízia, sa v tomto roku zapojili televízie z trinástich krajín: z Poľska, Bulharska, Chorvátska, Česka, Estónska, Gruzínska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Srbska, Slovenska, Slovinska a Ukrajiny. Ocenenia sa udeľujú v 5 kategóriách, a to Hraný film, Hraný seriál, Dokument, Deti a mládež a Digitál. Nominované projekty boli vybrané spomedzi stovky prihlásených. Víťazov vyberala medzinárodná porota zložená z producentov, scenáristov a televíznych expertov zastupujúcich verejnoprávnych vysielateľov z regiónu strednej a východnej Európy. Súčasťou aktuálneho ročníka festivalu bolo koprodukčné fórum. Tvorcovia z verejnoprávnych televízií strednej a východnej Európy tak dostali jedinečnú príležitosť diskutovať a porovnávať svoju tvorbu. Všetky súťažné diela sú do konca novembra k dispozícii na zhliadnutie na stránke festivalu Heart of Europe ( https://en.heartofeurope.tvp.pl ).


 

Zdroj: TS Stanislav Čačko, RTVS

Zdroj foto: RTVS

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno