Podtitulom 32. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 22. do 27. septembra 2023 v Nitre, sú odozvy/responses. Organizátori interpretujú tému festivalu ako záujem o veci naokolo, vedomosť o stave najbližších i sveta, ako vzájomnú interakciu, ktorá nám pomáha prežiť a nachádzať zmysel života. Tieto motívy sa prirodzene odzrkadľujú aj v hlavnom programe, ktorý tento rok tvoria 4 zahraničné tituly a 8 slovenských inscenácií.

Sme krajina

„Téma tohtoročnej Divadelnej Nitry odozvy/responses nabáda skúmať reakcie tvorcov na dianie okolo nás i vlastné postoje v nás. Vyvolať odozvu je poslaním umenia. Počas sviatku umenia zvaného festival sa v interakcii mnohých návštevníkov darí napĺňať toto poslanie o to intenzívnejšie,“ objasňuje riaditeľka MF Divadelná Nitra Darina Kárová. „Nečakaná a silná je výpoveď belgických inscenácií Banské príbehy, Príjemný ostrov, Z morského dna, ako odozva na ničenie prírodných zdrojov a unikátnych miest na našej planéte. Odozvy ekologických tém nachádzame aj v iných inscenáciách, napríklad v inscenácii Sme krajina Divadla Jozefa GregoraTajovského zo Zvolena. Mnohí tvorcovia dnes reflektujú tému vojny – od trójskej pred troma tisícročiami v inscenácii Hekuba Slovenského komorného divadla Martin až po horúcu súčasnosť v podobe vojny na Ukrajine s príznačným názvom Danse Macabre (Tanec smrti) v podaní pôvodom ukrajinského hudobno-divadelného zoskupenia Dakh Daughters. V ďalších dielach programu festivalu nachádzame odozvy dejinných udalostí a príbehov historických osobností, dozvuky osudov migrantov u nás, rezonuje téma prehodnocovania tradícií a hľadania identity – privátnej i národnej, ako aj overovanie hraníc ľudskej úzkosti alebo brehov neznámej rieky,“ dodáva Darina Kárová.


ZAHRANIČNÝ PROGRAM: ODOZVA NA EKOLOGICKÚ KRÍZU I VOJNOVÝ KONFLIKT NA UKRAJINE


Gro zahraničného programu predstavuje výber z tvorby belgickej umeleckej dvojice Silke Huysmans a Hannes Dereere, ktorá reprezentuje vrchol európskeho dokumentárneho divadla. Tvorcovia analyticky a zároveň umelecky približujú rôzne problémy dnešnej doby, ktoré si bežný človek nevšimne alebo o ktorých netuší, aké sú dôležité. Na scéne pritom využívajú najnovšie technológie, pracujú s dokumentárnymi a autentickými nahrávkami, ktoré komponujú miestami až poeticky. Festival uvedie ich diela Banské príbehy, Príjemný ostrov a Z morského dna. Trilógia je odozvou na spoločensko-kritické, politické, ekologické témy a každá jej časť nesie závažné posolstvo. I keď všetky tri inscenácie majú primárne dokumentárno-žurnalistický charakter a ich scénická forma je skôr minimalistická, majú potenciál zasiahnuť diváka aj emocionálne, prinútiť ho premýšľať v nových kontextoch či dokonca aktivizovať.


Danse Macabre

Vrcholom zahraničného programu i celého festivalu bude unikátny kabaret Danse Macabre (Tanec smrti) ukrajinskej hudobnej a performatívnej skupiny Dakh Daughters, ktorá sa stala jedným z hlavných symbolov odporu proti potláčaniu ukrajinskej demokracie. Zoskupenie šiestich herečiek pod vedením režiséra Vlada Trojického sa divákom MF Divadelná Nitra predstavilo už v roku 2016 s angažovaným kabaretom Ruže, v ktorom prvýkrát prinieslo tému vojnového konfliktu na východe Ukrajiny. Piesne, ktoré sa objavujú v Danse Macabre, sú zmesou rôznych žánrov od postpanku po ukrajinský folklór. Dakh Daughters ich na javisku prepájajú s autentickými príbehmi ukrajinských žien i s citáciami z Knihy Jób. Inscenácia je tak svedectvom o vojne i exile, obžalobou, nostalgickou spomienkou na rodnú krajinu i veľkolepou šou v jednom.


SLOVENSKÝ PROGRAM: MEDZI ODPOVEĎOU A ZODPOVEDNOSŤOUV

V slovenskej sekcii prinesie MF Divadelná Nitra 2023 neobvykle vyváženú prezentáciu tvorby zriaďovaných a nezávislých divadiel. Kurátorom je tento rok divadelný kritik Miro Zwiefelhofer, ktorý sa o svojom výbere vyjadril, že je koncipovaný ako „súbor štyroch tematických línií predstavujúcich štyri výzvy, ktorých zvládnutie definuje osudy obyvateľov tejto krajiny“. Inscenácie rozdelil do štyroch spoločností fungujúcich v lepšej budúcnosti. „Spoločnosť, v ktorej nájde odozvu aj hlas slabších,“ predstavujú martinská inscenácia Hekuba a performatívna inštalácia Tichým hlasom. In a Calm Voice. „Spoločnosť rešpektujúca krajinu, ktorú obýva,“ sa zrkadlí vo zvolenskej inscenácii Sme krajina a v pohybovej performancii Holding River/Držať rieku. „Spoločnosť pútnikov“ predstavuje dielo Púť M&H a inscenácia domáceho Divadla Andreja Bagara Pribina (Making of). Na tú nadväzuje „spoločnosť, ktorá pozná a rešpektuje svoje elity“ spolu s dielami Endokanabinoid nezávislého Divadla Stoka a Kocúrkova Slovenského národného divadla. „Prepojenie aktivít občianskej spoločnosti a umeleckej tvorby predstavuje symbiózu, ktorá je pre Medzinárodný festival Divadelná Nitra v roku 2023 príznačná. Dátum konania festivalu sa totiž po dvadsaťjeden rokoch opäť stretáva s dátumom konania parlamentných volieb, teda udalosťou, ktorá predstavuje najrozšírenejšiu a základnú formu participácie občanov na politickom živote krajiny,“ dodáva Miro Zwiefelhofer.

Endokanabinoid foto: Natália Zajačiková

V rámci „nezávislej“ štvorice súborov budú môcť diváci vidieť široké spektrum tvorivých princípov – od autorského divadla a kolektívnej tvorby cez súčasný tanec, scénickú inštaláciu až po inscenovanú udalosť. Zároveň sa z divadelných sál niekoľkokrát presunú do netradičných exteriérov. Prvým predstavením festivalu vzdajú organizátori hold jednému z emblémových reprezentantov alternatívnej scény na Slovensku režisérovi Blahovi Uhlárovi. Endokanabinoid je herecky presná mozaika, ktorá s ostrým sarkastickým humorom, Stoke vlastným, otvára mnoho spoločenskokritických tém. Divadlo Stoka počas svojej existencie prekonalo rôzne úskalia, doslova im zbúrali dva hracie priestory, niekoľkokrát nedostali dotácie na tvorbu. Je preto celkom príznačné, že práve po ich predstavení prebehne diskusia s názvom Nezávislá kultúra v ohrození?, ktorú bude moderátorsky viesť Oliver Rehák z Denníka N.

Inak poňatú odozvu na to, čo sa aktuálne deje vo svete i u nás, predstaví performatívny projekt Tichým hlasom. In a Calm Voice súboru Uhol_92. Päť ľudí rôznej národnosti, odlišného veku a životných skúseností tu pod vedením mladej talentovanej a oceňovanej režisérky Alžbety Vrzgula skúma protest ako verejný prejav. Dôkazom, že environmentálnym témam sa venujú aj slovenskí umelci, je pohybové site-specific dielo Holding River/Držať rieku dvojice Eva Priečková a Katarína Poliačiková. Poetická výpoveď o stave vodnej hladiny a o jej prelínaní s našimi telami privedie divákov k brehom rieky Nitra. Inú púť zažijú návštevníci festivalu s performerkami Monikou Haasovou a Heidi Šinkovou, ktoré ju začnú od najznámejšieho nitrianskeho nákupného centra Mlyny. Performatívna udalosť Púť M&H v réžii Petry Fornayovej je totiž odozvou na súčasný konzumný spôsob života.

Tichým hlasom

Štvoricu inscenácií zo zriaďovaných kamenných divadiel spája v rámci tematickej roviny kritickosť a angažovanosť, no zároveň všetky reprezentujú výrazne súčasný pohľad na divadlo a drámu v celom spektre inscenačných prístupov. Festival v sobotu oficiálne otvorí predstavenie Sme krajina: príbeh ľudí, krajiny a času, ktoré načrtáva novú líniu tvorby zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského a ktoré možno považovať za jeden z objavov minulej sezóny. Osud Slatinky, vodného diela, ktoré nikdy nevzniklo, preniesla na zvolenské javisko jedna z vrcholných predstaviteliek súčasného českého divadla – oceňovaná režisérka Petra Tejnorová. Ďalšie dve inscenácie v slovenskom programe, nitriansku Pribina (Making of) a Kocúrkovo Slovenského národného divadla, spája osobnosť režiséra Rastislava Balleka, ktorý je známy svojou jedinečnou inscenačnou poetikou. Tú charakterizuje zmysel pre koherentné vrstvenie umeleckých prístupov, dôraz na vizuálne sugestívne obrazy a rovnako pútavá hudba. Jeho inscenácie sa často nesú v národnej tematike s kriticky ironickým i značne filozofickým rázom. Na festivale sa opäť predstaví aj Slovenské komorné divadlo Martin, ktoré do Nitry pravidelne prináša herecky kvalitné, no i tematicky závažné diela. Inak to nie je ani v prípade inscenácie Hekuba, ktorá rozhodne patrí k vrcholom minulej divadelnej sezóny. Text írskej dramatičky Mariny Carr v réžii talentovaného a oceňovaného Lukáša Brutovského prináša príbeh, ktorý v kontraste zobrazuje dva princípy – na jednej strane mužský, dobyvačný princíp a na druhej strane obranný, ženský, ktorý ochraňuje nielen rodinu, ale aj spoločenstvo vôbec.

Kocúrkovo

SPRIEVODNÝ PROGRAM: OD BÚRANIA PREDSUDKOV
K ANGAŽOVANOSTI

Medzinárodný festival Divadelná Nitra každý rok prináša aj bohatý sprievodný program pre veľkých i malých divákov. Okrem tradičných podujatí KníhKupecká či Darujem ti tulipán a pravidelných programových línií, ako Divadlo mladých a Festival deťom, prinesie tento rok i niekoľko noviniek, ako je napríklad Tančiareň SVET. Stabilný formát bodu.K7 má ambíciu tancom prepájať komunity a odbúravať predsudky.

Rovnako ako v hlavnom programe i v sprievodnom možno nájsť odozvy na niektoré zo závažných problémov súčasného sveta či na aktuálne spoločenské dianie. Festival deťom privedie do Nitry okrem iných súborov opäť aj Divadlo na hojdačke, ktoré sa dlhodobo venuje ekologickým témam. Súčasťou pravidelnej programovej línie Divadlo mladých bude okrem iných diel aj výsledok spolupráce Súkromného konzervatória D. Kardoša v Topoľčanoch a pražského Národného divadla v podobe diela Rozvod – vec verejná, ktoré je venované 30. výročiu zániku ČSFR. Po predstavení sa uskutoční diskusia na túto tému.

Prejavom občianskeho aktivizmu a angažovanosti, ku ktorým mal Medzinárodný festival Divadelná Nitra vždy blízko, je podujatie Malá Ukrajina v Nitre, ktoré sa uskutoční v nedeľu v priestore pri nitrianskej synagóge. Program priblíži návštevníkom Ukrajinu so všetkými jej vojnovými peripetiami, predstaví miestnych ukrajinských umelcov, premietne v premiére dokumentárny film a ponúkne špeciality ukrajinskej kuchyne. Jeho súčasťou budú aj autá, ktoré po skončení programu odídu s humanitárnou pomocou z Nitry priamo na Ukrajinu.

Podrobné informácie o programe nájdete na www.nitrafest.sk.

VZDELÁVANIE A PARTICIPÁCIA

Aj počas 32. ročníka ponúka Asociácia Divadelná Nitra mnohé vzdelávacie
a participatívne projekty. V4@Theatre Critics Residency je tvorivá platforma pre divadelných kritikov do 35 rokov zo Slovenska a zahraničia. Už deviatykrát budú môcť kritici navštíviť predstavenia hlavného a sprievodného programu a následne sa zúčastniť na analytických seminároch, networkingovom stretnutí, diskusiách a prednáškach. Na projekte V4@Theatre Critics Residency sa zúčastní dvanásť mladých kritikov z krajín V4 a Východného partnerstva, teda zo Slovenska, Srbska, z Česka, Poľska, Moldavska, Macedónska, Albánska a Ukrajiny. Projekt budú viesť zahraniční lektori – teatrológovia Stefan Tigges a Darko Lukić.

DOBROVOĽNÍCTVO

Všetkým, ktorí chcú zažiť festivalové zákulisie, prácu pri organizácii medzinárodného podujatia a stať sa súčasťou aktívnej komunity, ponúka festival možnosť stať sa dobrovoľníkom. Počas 30-ročnej existencie festivalu sa na jeho príprave zúčastnilo viac ako 1 700 dobrovoľníkov, niektorí opakovane.

Všetky dôležité informácie o dobrovoľníctve na tohtoročnom festivale nájdete tu: nitrafest.sk/projekty/dobrovolnici-a-prax/.

VSTUPENKY, PERMANENTKY A OMNOHO VIAC

Vstupenky na predstavenia hlavného programu a vybrané predstavenia sprievodného programu si diváci môžu zakúpiť od 11. augusta online prostredníctvom predajnej siete GoOut a od 4. septembra aj v pokladnici festivalu (bod.K7, Štefánikova trieda 7, Nitra) v pracovných dňoch v čase od 15.00 do 17.00. V ponuke je aj limitovaný počet permanentiek na celý festival. Zakúpením empathy vstupenky môžu účastníci festivalu darovať kultúrny zážitok niekomu, kto si jej kúpu nemôže dovoliť. Podporiť festival môžu diváci zakúpením mecenášskej vstupenky. MF DN je festival priateľský k študentom a profesionálom. Študenti DF VŠMU si vstupenky zaobstarajú na základe špeciálneho kódu a preplatí ich škola. Profesionáli z radov divadelníkov a novinárov získajú vstupenky v profi zľave.

Online predpredaj tu.

 

Zdroj: TS Zuzana Palenčíková, PR manažérka 

Zdroj foto: Asociácia / Medzinárodný festival Divadelná Nitra

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno