Pri páde vrtuľníka na Aljaške včera vo veku 56 zomrel najbohatší Čech a mediálny magnát Petr Kellner. Tragickú informáciu, ktorú ráno ako prvý priniesol denník The New York Times a agentúra AP, neskôr potvrdila i hovorkyňa investičnej skupiny PPF, ktorú Kellner vlastnil. Pri nehode zomreli aj ďalší štyria ľudia, jeden prežil.

Tragická udalosť, ktorá je stále predmetom vyšetrovania, sa podľa všetkých dostupných informácií stala krátko pred 19:00 miestneho času v blízkosti ľadovca Knik na Aljaške pri tzv. heli lyžovaní. Ide o adrenalínový šport, kde lyžiari využívajú prírodné neupravené zjazdovky a na miesto sa dopravujú helikoptérou. Medzi piatimi zosnulými cestujúcimi bol podľa agentúry AP aj ďalší Čech, Kellnerov tréner, Benjamin Larochaix, tiež dvaja americkí lyžiarsky inštruktori a pilot. Úrady taktiež hovoria o jedinom pasažierovi, ktorého sa podarilo zachrániť. Malo by ísť o fotografa a bývalého majstra sveta v snowboardingu Davida Horvátha, ktorý leží vo vážnom, ale stabilizovanom stave v nemocnici v Anchorage.

Kellner bol majoritným vlastníkom investičnej skupiny PPF Group, v ktorej podľa výročnej správy spoločnosti za rok 2019 ovládal 98,93 percent. Svoje impérium začal budovať v 90. rokoch ako obchodník s kopírkami. Počas kupónovej privatizácie získal viac ako 200 firiem v celkovej hodnote takmer 200 miliónov eur. Aktivity Kellnera siahali cez poisťovníctvo, bankovníctvo, biznisu s realitami, telekomunikácie, energetiku, maloobchod, medicínsky sektor až po mediálne prostredie a mnoho iného. Do mediálneho sveta vstúpila Kellnerova skupiny na začiatku milénia a to prevzatím spoločnosti Central European Media Enterprises (CME), ktorá prevádzkuje 30 televíznych staníc v strednej a východnej Európe, medzi ktorými nechýba ani slovenská televízia Markíza či česká TV Nova.


Napriek majetku, ktorý bol podľa časopisu Forbes na úrovni niekde okolo 15 miliárd eur, sa najbohatší Čech držal v ústraní a nerád vystupoval na verejnosti. Rozhovory s médiami boli skôr raritou, rovnako ako jeho fotografie. O súkromie požiadala rodina aj pri poslednej rozlúčke: „Kým jeho pracovný život bol naplno v znamení neuveriteľnej pracovitosti a kreativity, jeho súkromný život patril jeho rodine a deťom. Pohreb preto prebehne v úzkom rodinnom kruhu. Prosíme všetkých, najmä médiá, aby v tejto ťažkej chvíli rešpektovali súkromie rodiny pána Petra Kellnera,“ znie oficiálne stanovisko PPF.

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: archív PPF


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno