Koncert v Košiciach podľa huslistky Anežky Kara sľubuje jedinečný posluchový zážitok plný kontrastov, energie, vášne a emócií. Klasické skladby od  Vivaldiho, Mozarta a Dvořáka sa budú prelínať s baladickými gospelovými piesňami Jamesa Evansa, slávnymi filmovými melódiami od Hansa Zimmera a temperamentnými keltskými melódiami.

V nedeľu 5.mája o 16:00 v kostole sv. Rity v Košiciach určite nezmeškajte koncert, na ktorom vystúpi dámsky súbor The Ladies Ensemble. Hosťom bude James Evans a program debutového koncertu Ladies v Košiciach sľubuje pestrú paletu hudobných zážitkov. Publikum sa podľa PR manažérky telesa môže tešiť na slávne klasické skladby od Vivaldiho, Mozarta či Dvořáka, nádherné gospelové piesne z nového albumu Shine od Jamesa Evansa, známe filmové hity v aranžmáne pre sláčikové kvarteto. Zaznejú skladby od Hansa Zimmera – napríklad Gladiator, Piráti z Karibiku, ale aj slovenská Perinbaba a energické keltské melódie v originálnych aranžmánoch Jamesa Evansa, ktoré odohrá s jeho talentovaným synom Joshuom Jakubom Evansom.


James Evans. Foto: Rastislav Štúr

V Košiciach budú „Ladiesky“ účinkovať v obsadení Anežka Kara, členka orchestra Slovenskej filharmónie 1. husle, jej sestra Eliška Podolská 2. husle, viola Alenka Reháková a violončelo Nikol Adamcová. Dámy sa špecializujú na klasiku, filmovú hudbu, populárnu aj rockovú. Všetky sú klasicky vzdelané hudobníčky, no práve vďaka tomuto súboru hrávajú aj iné žánre: „Mňa osobne veľmi baví a napĺňa hrať aj iné žánre okrem klasiky. Pre hudobníka, ktorý hrá aj iné žánre ako klasickú hudbu, to znamená, že rozvíja svoju všestrannosť, rozširuje svoje obzory, dáva mu to slobodu v interpretácii, nové kreatívne možnosti, oslovuje širšie publikum. Hrať rôzne žánre môže byť pre hudobníka jednoducho zábavnejšie. Umožňuje mu to preskúmať rôzne hudobné svety a vyjadriť sa rôznymi spôsobmi. Musí byť ale tiež opatrný, aby sa jeho identita nerozplynula v príliš mnohých žánroch,“ hovorí pre náš portál Anežka Kara, prvá huslistka ansámblu.


James Evans. Foto: Rastislav Štúr

V kostole sv. Rity v Košiciach teda bude znieť gospelová, klasická, keltská a filmová hudba. Úplne odlišný mix žánrov prináša multiinštrumentalista, skladateľ, spevák, rodený Angličan, ktorý dlhodobo žije na Slovensku. Podľa slov Anežky je všestranný spevák a muzikant, ktorý hrá na husliach, gitare, klavíri, írskej flaute. „Jamesova hudba, ovplyvnená folklórom rôznych krajín, najmä židovskou a keltskou melodikou, je plná energie, emócií a zaujímavej harmónie,“ spresňuje hudobníčka. Počas dlhoročnej hudobnej kariéry  Evans experimentoval so židovskou, keltskou, jazzovou, rockovou a gospelovou hudbou. Je to eklektická zmes gospelu , rocku a world music. V jeho tvorbe sa prelínajú keltské melódie so židovskými rytmami. Texty piesní sú plné osobných príbehov, reflexií a túžby po Bohu. „James Evans je charizmatický hudobník s veľkým srdcom a vášňou pre hudbu a vieru v Boha. Svojimi koncertmi a workshopmi šíri radosť a spája ľudí rôznych národností. Jeho hudba je oslavou života  a  o osobnom vzťahu s Bohom.“


Anežka Kara, prvá huslistka a PR manažérka The Ladies Ensemble

Muzikanti radi improvizujú, tento prvok je tiež doménou jeho hudby. Aj na koncerte v Košiciach bude improvizovať. Pridá sa aj jeho syn Joshua, najmä v keltských ľudových piesňach. V gospelových piesňach improvizácia nebude, lebo hudobníci sa riadia kvalitnými, hudobne a farebne zaujímavými aranžmánmi Adriana Harvana z Košíc.


Improvizácia je blízka aj huslistke Slovenskej filharmónie: „Mám rada improvizácie, aj som v minulosti hrávala na kresťanských chválach v baptistickej modlitebni, nielen na husliach, aj na basgitare, ale teraz by som si už netrúfla, nakoľko aj improvizácii sa musí hudobník pravidelne venovať a rozvíjať ju,“ spresňuje.

Zatiaľ síce ako vyštudovaná klasická huslistka nemá veľkú odvahu improvizovať v iných štýloch, keďže aj to treba vedieť a naučiť sa. „A najmä som zviazaná tým, že hrám skoro celý život z nôt či v orchestri či v kvartete. Na našich umeleckých školách chýba predmet improvizácia. Myslím si, že by sme si mohli brať príklad zo škôl v zahraničí. James Evans má v budúcnosti víziu založiť školu improvizácie, ktorá by rozvíjala vďaka kvalitným lektorom u detí a mládeže aj tento rozmer hudobníka.

Na koncert v Košiciach dostali pozvanie priamo od farnosti sv. Rity, ktorá mala záujem o vystúpenie ansámblu a hosťa. Koncert s gospelovým spevákom a hudobníkom Jamesom Evansom bude pri príležitosti 2. výročia založenia tejto farnosti v Košiciach. Gospelová aj klasická hudba je podľa muzikantov vhodná do priestoru chrámu. „Tešíme, že vďaka skvelej nadšenkyni, našej kamarátke z detstva a fanynke nášho ensemblu Evke Bilý, budeme mať premiéru v metropole východného Slovenska.“

Huslistka košické publikum zažila už viackrát. Prvýkrát tam účinkovala ako členka Albrechtovho kvarteta s primáriusom Marošom Potokárom (terajším koncertným majstrom Štátnej filharmónie Košice) asi pred 17 rokmi. Spomína si tiež na krásny projekt v Dome umenia s jazzmanom a dirigentom Oskarom Rózsom v roku 2019, pod ktorého taktovkou zneli komorné diela skladateľskej legendy Mareka Brezovského. V Košiciach účinkovala aj so Slovenskou filharmóniou a naposledy pred rokom v Múzeu Vojtecha Löfflera, kde hrala sólo s orchestrom Sinfonietta del Arte pod vedením Konstantina Ilievskeho. No s dámskym súborom The Ladies Ensemble to bude košický debut, aj keď sólistu Jamesa Evansa poznajú Košičania už z viacerých jeho koncertov a vystúpení.

The Ladies Ensemble a James Evans. Zdroj: archív

James Evans s britskými koreňmi, ktorý je potomkom slávnej opernej divy Jenny Lind, očarí publikum svojim charizmatickým vystupovaním, úprimným prejavom a nádhernou farbou hlasu. Získal si srdcia publika na Slovensku, v Európe i USA. „James má neskutočne zaujímavý životný príbeh, mal by podľa mňa napísať knihu a bol by to jednoznačne bestseller. Odporúčam prečítať si februárový rozhovor s ním na Vašom portáli Moja kultúra, kde sa čitatelia dozvedia aj o jeho dobrodružnej ceste pešo na Slovensko z Veľkej Británie. S Jamesom Evansom som mala tú česť spolupracovať na nahrávaní jeho gospelového albumu Shine. Okrem jeho veľkého hudobného talentu, zaujímavých  hudobných invencií, vášnivej interpretácie, originálneho kompozičného rukopisu oceňujem jeho  poctivý, empatický a ľudský  prístup.“

James Evans: Hudba je cesta k slobode

Spojenie Jamesa Evansa a The Ladies Ensemble sľubuje podľa Anežky Kara neopakovateľný zážitok a jedinečný koncert plný kontrastov, energie, vášne a emócií. Klasické skladby od  Vivaldiho, Mozarta a Dvořáka sa prelínajú s baladickými gospelovými piesňami Jamesa Evansa, slávnymi filmovými melódiami od Hansa Zimmera a temperamentnými keltskými melódiami. Niektoré Jamesove piesne z jeho nového albumu Shine, ktorý venoval svojmu nebohému otcovi, zaznejú dokonca v Košiciach vo svetovej premiére.

V podaní The Ladies Ensemble zistíte, že klasická hudba nie je ani zďaleka nudná, ale plná života, radosti a emócií, a že populárna moderná hudba v orchestrálnych úpravách získa nový originálny rozmer a príťažlivosť. Interpretka verí, že bude v Košiciach minimálne taká nádherná atmosféra, ako naposledy na ich koncerte pre 800 ľudí vo vypredanom Stars Auditoriu, kde na pozvanie zboru Les Sirenes a Lukáša Kunsta hrali filmovú hudbu ako 25 členný orchester a ľudia si v standing ovation vypýtali niekoľko prídavkov: „Mali sme výborné referencie od divákov, ktorí mali pocit že sú na koncerte zahraničných interpretov.“

link na vstupenky:

https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/james-evans-a-the-ladies-ensemble-v-kosiciach-2024-05-05/

 

Spracovala Zuzana Vachová

Foto: Rastislav Štúr, archív Anežky Kara

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno