Slovenská filharmónia odohrá otvárací koncert 72. sezóny v priamom prenose z Koncertnej siene SF v piatok 23. októbra 2020. Sledovať ho môžete na stream.filharmonia.sk a facebookovej stránke #SlovakPhil.
Piatkový live-stream bude zároveň inauguračným koncertom nového šéfdirigenta SF Daniela Raiskina, rodáka z Petrohradu trvalo žijúceho v Amsterdame. Daniel Raiskin je absolvent Petrohradského konzervatória, svoje štúdium si prehĺbil na majstrovských kurzoch u Marissa Jansonsa, Neeme Järviho, Jormu Panulu a Woldemara Nelssona. V súčasnosti je hudobným riaditeľom Winnipeg Symphony Orchestra, hlavným hosťujúcim dirigentom Belehradskej filharmónie a hosťom mnohých popredných orchestrov v Európe, Severnej Amerike, Ázii a Tichomorí. So Slovenskou filharmóniou spolupracuje od roku 2010.
„Slovenská filharmónia je už mnoho rokov v kontakte s Danielom Raiskinom. Ako hosťujúci dirigent našich abonentných koncertov a koncertných turné priniesol do orchestra vždy veľa umeleckých impulzov a jeho koncerty boli vysoko ocenené publikom, ako aj hudobnými kritikmi. Sme radi, že v blízkej budúcnosti bude náš vzťah pokračovať ešte intenzívnejšie,“ povedal Marian Lapšanský, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie.
Hoci Slovenská filharmónia otvorenie sezóny pod taktovkou nastupujúceho šéfdirigenta naplánovala na október, v dôsledku aktuálnej situácie sa Daniel Raiskin s orchestrom SF predstavil už aj v predchádzajúcich týždňoch. Dvojica koncertov venovaných 75. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny, presunutá z predchádzajúcej sezóny, zaznela pod jeho vedením 17. a 18. septembra 2020. Sólistom večerov bol rakúsky husľový virtuóz Benjamin Schmid, Koncert pre husle a orchester g mol rusko-poľského skladateľa 20. storočia Mieczysława Weinberga programovo sprevádzali diela Ludwiga van Beethovena.
V nasledujúcom týždni Daniel Raiskin 24. septembra uviedol ďalší symfonický koncert s dielami Jána Levoslava Bellu, Piotra Iľjiča Čajkovského a Carla Mariu von Webera. Sólistom večera bol Jozef Eliáš, 1. klarinetista orchestra SF, koncert Slovenská filharmónia odvysielala v priamom prenose na stream.filharmonia.sk a prostredníctvom Facebooku. Daniel Raiskin so Slovenskou filharmóniou tiež na prelome septembra a októbra realizoval nahrávku orchestrálnej tvorby Jána Levoslava Bellu na nové pripravované propagačné CD.
„Je to už viac ako desať rokov, čo som mal tú česť po prvýkrát spolupracovať s orchestrom Slovenská filharmónia. Cítim sa poctený, že naša pokračujúca spolupráca prerástla do blízkeho umeleckého a ľudského vzťahu, a veľmi sa teším sa začiatok môjho pôsobenia na pozícii šéfdirigenta Slovenskej filharmónie,“ hovorí Daniel Raiskin.
Ak to epidemiologická situácia povolí, nový šéfdirigent sa chce práci s orchestrom venovať naplno. Počas nadchádzajúcich mesiacov svojej prvej sezóny má naplánovaný celý rad koncertov, ktoré budú zaznievať pod jeho taktovkou v mesačnej periodicite.
Daniel Raiskin zaradil na svoje koncerty širokú škálu diel od klasicizmu až po 21. storočie. Popri ťažiskových dielach symfonického repertoáru od Ludwiga van Beethovena, Felixa Mendelssohna Bartholdyho, Johannesa Brahmsa, Mauricea Ravela, Carla Nielsena či Bélu Bartóka nevynechal ani skladby staršej generácie slovenských autorov – Jána Levoslava Bellu, Eugena Suchoňa, Jána Cikkera a Ľudovíta Rajtera. S orchestrom tiež naštuduje diela ruských skladateľov – Dmitrija Šostakoviča, Sergeja Prokofieva, Alexandra Borodina, v pláne má priniesť aj dramaturgické novinky – v slovenskej premiére uvedie dielo gruzínskeho skladateľa Giju Kančeliho Nu.Mu.Zu či skladbu Laudate Dominum pre zbor a orchester od súčasného lotyšského skladateľa Pēterisa Vasksa. Sólistami jeho koncertov budú domáci i zahraniční hosťujúci umelci.
„Pokiaľ budú v platnosti obmedzenia týkajúce sa hromadných podujatí a nevrátime sa do pôvodného plánovaného chodu koncertov s publikom v sále, chceme tieto programy zachovať a z každej dvojice uviesť jeden koncert v ONLINE priestore. Na základe aktuálnych nariadení Úradu verejného zdravotníctva a v nadväznosti na celkový vývoj sa však nedá vylúčiť, že v plánovaných koncertoch môže dôjsť k zmene programu a účinkujúcich,“ dodáva dramaturg SF Juraj Bubnáš.
Pred otváracím koncertom sezóny šéfdirigent SF Daniel Raiskin hovorí: „Koronakríza navždy zmenila život, ako sme ho poznali. V myšlienkach som s tými, ktorí stratili svojich milovaných blízkych v boji s touto hroznou chorobou alebo s ňou ešte stále bojujú. Napriek všetkému, čo sa momentálne deje na Slovensku a vo svete, verím, že kľúčovou súčasťou zodpovednosti nás umelcov je rozvíjať a zdieľať náš talent na vzbudenie nádeje a pozdvihnutie ducha, aby ľudia vedeli, že môžu čeliť zajtrajšku. Z tohto dôvodu sa veľmi teším na otvárací koncert 72. koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie, ktorý bude odvysielaný online, bez prítomnosti publika. Náš program sa bude skladať z hudby Josepha Haydna a Johannesa Brahmsa – ich symfónie sú skutočnými piliermi orchestrálnej hudby a dávajú našim vynikajúcim hudobníkom mnoho príležitostí skutočne zažiariť. Tiež vzdáme hold jednému z popredných slovenských skladateľov Eugenovi Suchoňovi, ktorého Malú suitu s passacagliou považujem za osobitne príťažlivú,“ hovorí pred piatkovým online koncertom nový šéfdirigent SF Daniel Raiskin.
Daniel Raiskin sa stane pätnástym šéfdirigentom Slovenskej filharmónie od jej vzniku v roku 1949. „Úprimne sa teším na tú chvíľu, keď budeme schopní opätovne privítať naše obecenstvo v koncertnej sieni a keď si obecenstvo bude môcť vychutnať čaro živého koncertu. Kým sa tak stane, budeme – slovami legendárneho Leonarda Bernsteina – hrať hudbu intenzívnejšie, krajšie a oddanejšie ako kedykoľvek predtým,“ uzatvára nový šéfdirigent.
23. 10. 2020 Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, 19:00 (online stream)
Otvárací koncert 72. sezóny Slovenskej filharmónie
Inauguračný koncert nového šéfdirigenta Slovenskej filharmónie Daniela Raiskina
Slovenská filharmónia
Daniel Raiskin, dirigent
Program:
Joseph Haydn: Symfónia č. 41 C dur, Hob. I:41
Eugen Suchoň: Malá suita s passacagliou, op. 3
Johannes Brahms: Symfónia č. 1 c mol, op. 68
Zdroj: TS – Martina Tolstová, tlačová tajomníčka SF
Zdroj foto: Ján Lukáš, Alexander Trizuljak