Štátna filharmónia Košice (ŠFK) tento štvrtok uvedie dielo, ktoré nesie prvky autobiografie aj fikcie francúzskeho skladateľa Hectora Berlioza. Jeho Fantastická symfónia sa do dejín zapísala ako prvá programová symfónia vôbec. Pod taktovkou Aleksandara Markovića zaznie aj Beethovenova predohra Coriolan a Spohrov Koncert pre klarinet a orchester č. 4 e mol v podaní Martina Adámeka. Koncert BERLIOZOVA FANTASTICKÁ je na programe vo štvrtok 6. marca o 19:00 v Dome umenia.

Fantastická symfónia s podtitulom Epizódy z umelcovho života je míľnikom vo vývoji svetovej symfonickej tvorby. Hector Berlioz napísal prvú programovú symfóniu, pridal k nej literárny komentár, hlavnú myšlienku diela nazval „idée fixe“ a popretkával ňou všetkých päť častí – vždy však osobitým spôsobom. Fixná hudobná myšlienka zosobňuje milovanú Harriet Smithsonovú. Jej hudobný obraz zaznieva s lyrickou nehou, ale aj v grotesknej podobe uprostred sabatu čarodejníc. Berliozova symfónia je nielen fantastická, ale aj vyzývavá, emocionálne nabitá a prelomová.


Aleksandar Marković. Foto Hanna Fasching

Okrem inovatívnej orchestrácie, poetickej myšlienky a provokatívneho deja je podľa dirigenta Aleksandara Markovića zrejme najpozoruhodnejšou črtou Fantastickej symfónie potreba ustavičného dôrazu. „V partitúre sa len zriedkavo nájde tón, ktorý by sa nezvyšoval, neznižoval, nebol akcentovaný, zrýchľovaný alebo spomaľovaný. Tento dramatický výraz je prítomný v dynamických, nepokojných častiach diela, ako aj v pokojných, nadčasových momentoch. Keďže Beethoven zomrel len tri roky pred jej zložením, Fantastická symfónia je zároveň poctou Beethovenovi a prelomovým dielom s ohromnou predstavivosťou, ktoré rozbíja rámec doby, v ktorej vzniklo,“ hovorí srbský dirigent, ktorý s košickou filharmóniou v októbri otvoril aktuálnu sezónu. Je hlavným hosťujúcim dirigentom telesa Sinfonia Varsovia, ovláda širokú škálu symfonického a operného repertoáru klasických a romantických až po súčasné štýly. Jeho umelecké vrcholy zahŕňajú Straussov Život hrdinu a Verdiho Messa da Requiem.


V znamení španielskych motívov


ŠFK vo štvrtok ponúkne aj predohru Coriolan, v ktorej Beethoven pretlmočil duchovnú drámu človeka. Vo veľkolepom zvuku víťazí humanistická vízia nad egom jednotlivca.


Martin Adámek. Foto Matthieu Munoz

Koncert pre klarinet č. 4 e mol vznikol ako pocta Mozartovmu slávnemu klarinetovému koncertu. Luis Spohr dielo otvára temnou, romantickou témou kontrastujúcou s pokojnou melódiou, záver patrí časti Rondo al espagnol s pôsobivými prvkami španielskej hudby. Druhá, melancholická časť prináša operné ponášky a od interpreta vyžaduje dokonalé ovládanie dychovej techniky. Nielen túto kvalitatívnu podmienku napĺňa výnimočný sólista Martin Adámek. Už ako 19-ročný uspel na konkurze do prestížneho francúzskeho súboru súčasnej hudby Ensemble intercontemporain. Na konte má množstvo premiér, vystúpil na doskách Royal Albert Hall v Londýne, v Musikverein vo Viedni, v Konzerthaus Berlin či na festivaloch Salzburger Festspiele, Lucerne Festival alebo Festival Messiaen.

Koncert z abonentného cyklu A s názvom BERLIOZOVA FANTASTICKÁ sa uskutoční vo štvrtok 6. marca 2025 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 15/12/10 €, v lóži 19 €. Vstupenky na podujatia ŠFK sú v predaji aj so zľavami 30 percent vo vstupenkovej pokladni Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím, ako aj online na webe www.sfk.sk.


Zdroj: TS Jana Tomalová, PR manažérka ŠFK

Titulná foto: Miriama Fenciková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno