Z povahy umenia nevyplýva žiadna príslušnosť ani poslušnosť akejkoľvek vízii. A tej novej, črtajúcej sa vízii, zatiaľ nikto nerozumie.
Premiér Robert Fico v pondelok 6. novembra navštívil novú ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú, aby ju oficiálne uviedol do funkcie. Okrem blahoželania vyjadril ministerke počas tlačového vyjadrenia aj prosbu: „Prosím, venujte pozornosť veľkomoravskej i cyrilometodskej tradícii, významným slovenským dejateľom. Nezabúdajte na také výrazné udalosti a dátumy, ako bol napríklad 17. júl a Deň prijatia deklarácie o zvrchovanosti SR.”
Podľa vízie premiéra by sa filozofia rezortu kultúry mala v najbližších rokoch riadiť predovšetkým preambulou Ústavy Slovenskej republiky. Robert Fico vypichol najmä jej úvodnú časť, ktorá hovorí o historických skúškach Slovenska pri sebaurčení a bojoch za vlastnú štátnosť. Nezabudol podotknúť, že Cyril a Metod na Slovensko nepriniesli nič také ako je “gender ideológia”.
Premiér si tiež uvedomuje, aké náročné bolo formulovanie preambuly, pri ktorom zákonodarcovia museli zohľadniť rozmanitosť slovenských dejín aj prítomnosť národnostných menšín. Podľa jeho ďalších vyjadrení sa však zdá, že ministerka urobí dobre, keď sa bude sústrediť iba na prvú časť preambuly. Jej zvyšok, v ktorom sa píše o zárukách slobodného života, spolu s príslušníkmi národnostným menšín a etnických skupín na našom území evidentne nie je v súčasnosti prioritou.
Ministerka Šimkovičová vo svojom vyhlásení povedala: “Kultúra slovenského ľudu má byť slovenská a žiadna iná. Tolerujeme iné národné kultúry, ale naša kultúra nie je zmiešavanie iných kultúr.” Ministerka chce postaviť do popredia slovenské národné zvyky, tradície a slovenských národných buditeľov.
Zatiaľ nie je jasné, čo nová ministerka kultúry považuje za zmiešavanie kultúr, ale ak je jej víziou izolácia Slovenskej kultúry od vplyvov umenia z okolitého sveta, jej slová už dnes možno považovať za márne. Kultúru a umenie totiž v demokratickom štáte nemožno riadiť. Z povahy umenia nevyplýva žiadna príslušnosť ani poslušnosť akejkoľvek vízii, hoci aj ministerky kultúry. Umenie spočíva v slobodnom prejave umelcov a súčasnú kultúru tvoria voľne žijúce trendy, smery, ktoré nemožno kontrolovať. Nehľadiac na zmeny a reformy či dôraz na slovenské kultúrne dedičstvo, ktoré nás v našej kultúre čakajú, súčasná kultúra si bude žiť svojím životom, tak ako to dokázala aj v minulosti a v oveľa ťažších podmienkach.
Ak sa pod nešťastnými formuláciami novej ministerky skrýva podpora slovenských umelcov v každej oblasti a bez rozdielu, potom bude jej činnosť v rezorte iste sledovaná s nadšením. Práve teraz sa však zdá, že ministerstvo chce samo rozhodnúť aká kultúra je pre Slovákov vhodná a potrebná.
“Vráťte Slovenskej republike, vráťte slovenskému národu nejakého ducha,” žiada premiér Fico ministerku.
Robert Fico správne označil ministerstvo kultúry ako veľmi dôležité pre Slovensko. Z historického hľadiska je totiž kultúra zo všetkých oblastí tou najtrvácnejšou. Otázne je, aký odkaz po sebe zanechá kultúra novej ministerky. Slobodnému svetu umenia môže svojou víziou uškodiť, ale v žiadnom prípade sa jej nepodarí ho zastaviť.
Na našu otázku, či je nová ministerka kultúry vhodná pre výkon tejto funkcie reagovali aj umelci:
„Hlavným cieľom kultúry je kultivovať človeka, aby sme rozvíjali ľudskú dušu, aby sme objavovali cez umenie čosi, čo nás povznáša nad všednosť a robí z nás lepších ľudí. Práve cez kultúru a umenie si máme uvedomovať vzájomnú hodnotu nás všetkých, teda cez obrazy, filmy, divadlo, hudbu či silný príbeh objavovať vzájomné životy. Kultúra má byť slobodná a pestrá, a nesmie sa stať nástrojom ideológie či manipulácie. Je dôležité, aby si súčasné vládnuce strany uvedomili fakt, že práve kultúra má vnášať harmóniu do spoločnosti. Nemala by to byť iba politická dohoda v dosiahnutí ministerských kresiel. Za vlády Smeru bol príkladným ministrom Marek Maďarič, bol dôkazom odbornosti svojho rezortu a nie iba politickej nominácie. Mal skúsenosti, manažérske schopnosti, koncepciu s víziou, ktorú naplnil. Preto si myslím, že nový minister by mal disponovať takouto odbornosťou a predovšetkým vnášať do kultúry zmysel pre vzájomnú toleranciu a spájanie spoločnosti.“ – Juraj Lehotský (režisér)
„Ak by sme sa ocitli v paralelnom vesmíre, kde by bola pani Šimkovičová zorientovanou odborníčkou na kultúru so silným humanistickým cítením a dlhoročnou praxou v oblasti kultúry. Žiaľ, v paralelnom vesmíre nie sme. Alebo sme?“ – Andrej Kolenčík (režisér, animátor)
Matúš Trišč
Zdroj foto: Facebook