Trojdňový seminár Kabinetu audiovizuálnych divadelných umení (KADU) ponúkne 13.-15. apríla 2021 všetkým priaznivcom divadla a filmu na Slovensku, aj v Čechách, projekcie, inšpiratívne diskusie a prednášky renomovaných odborníkov. 7. ročník s témou ,,Medzi divadlom a filmom” bol z dôvodu pandémie presunutý z októbra 2020 na apríl 2021. Program bude prebiehať online a účasť verejnosti je zdarma.
KADU sa prostredníctvom viacdenných seminárov pokúša o rozvíjanie umelcov, tvorcov, študentov a takisto všetkých, ktorí sa zaujímajú o divadlo a film. Ponúka diskusie aj premietania, no najmä reflexiu slovenskej kultúry a pohľad na ňu z umeleckého, profesijného, spoločenského a historického hľadiska. Program zahŕňa projekcie- výber svetovej, domácej divadelnej a filmovej tvorby, masterclass s významnými osobnosťami umeleckého prostredia, panelové diskusie, rozhovory renomovaných hostí s divákmi či prehľadové prednášky s audiovizuálnymi ukážkami.
Organizátori sa formou seminára usilujú o odstránenie pomyselnej bariéry medzi divadelným a filmovým prostredím, medzi teoretikmi aj tvorcami. Nadväzujú dialóg daných odvetví a motivujú ku spolupráci. Dokazuje to i tohtoročná téma podujatia s názvom Medzi divadlom a filmom, ktorá vzniká pri príležitosti 100. výročia profesionálneho divadla na Slovensku a v roku 2021 si tiež pripomína 65. výročie začiatku televízneho vysielania na Slovensku.
KADU sa tiež snaží o demonštrovanie dôležitosti angažovanej kultúrnej obce, nakoľko realita, ktorú pandémia len prehĺbila ukazuje, že domáca kultúra i vzdelávanie o nej stále stoja na konci rebríčka hodnôt krajiny.
,,Prinášame takpovediac iný tip uvažovania o umení na Slovensku, prirovnala by som ho k inovatívnym systémom vzdelávania zo Škandinávie či Ameriky, s ktorým dosahujú vynikajúce výsledky pri individuálnom rozvoji jedinca,” vyjadrila sa autorka projektu, herečka Marta Maťová.
Prednášky sú určené online divákom na Slovensku a novinkou je aj české publikum. Seminár KADU doposiaľ prebiehal ako séria prednášok v bratislavskom Kine Lumiére, avšak z dôvodu opatrení súvisiacich s pandémiou presunuli organizátori podujatie do online priestoru, kde je dostupnejší širšiemu publiku.
Program pozostáva z troch panelových diskusií – ,,Fenomén národného divadla” a ,,Divadlo počas pandémie” pod vedením teatrologičky a kultúrnej manažérky Silvie Hroncovej a ,,Pôvodná televízna tvorba – televízne inscenácie versus seriálová tvorba”, ktorú bude moderovať scenáristka a dramaturgička Zuzana Gindl-Tatárová. Účastníci diskusií sa môžu tešiť na podnetných hostí ako napríklad novinára, scenáristu a filozofa, Petra Fischera či Ondreja Gabriela, ktorý je hercom a scenáristom. Jeho debutom bol scenár ku známemu českému seriálu Bez vědomí.
Filmová vedkyňa Viera Langerová sa bude formou prednášky a názvom ,,Televízne inscenácie: Koniec formy, začiatok reformy”, zaoberať podstatou a prínosom televíznych inscenácií pre spoločnosť. A tiež tým, ako formovali pohľad na umelecké hodnoty v danom období.
Nebudú chýbať ani projekcie inscenácií – záznam Strindbergovej ,,Slečny Júlie” zo SND (1988) v réžii Ľubomíra Vajdičku , dokumentárny film Anny Gruskovej ,,Život za divadlo” (2020) s predslovom autorky a televízna inscenácia Miloslava Luthera ,,Mário a kúzelník” (1976).
Zaujímavosťou je online vernisáž fotografií Karola L. Zachara z výstavy Divadelného ústavu ,,Televízne pondelky”, ktorú si môže verejnosť pozrieť na webe KADU.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavným partnerom podujatia je Slovenský filmový ústav a mediálnymi partnermi sú RTVS a Rádio_FM.
Diskusie, na ktoré majú diváci možnosť reagovať komentármi v čase živého vysielania, prebehnú formou online streamu na Facebook stránke KADU: https://www.facebook.com/projektKADU/
Divadelné inscenácie a prednášky budú k dispozícii webe KINO DOMA: https://kino-doma.sk. Stačí si zarezervovať nulovú vstupenku.
Kompletný program podujatia sa nachádza na: http://www.kadu.sk
Zdroj: TS – Elégia Štrbová – KADU – Kabinet audiovizuálneho divadelného umenia