Veľkonočný benefičný koncert Tóny nádeje, ktorý organizuje Mestská časť Bratislava-Rača, sa uskutoční v online podobe. Ani to však nebude mať vplyv, aby sa silné duchovné posolstvo, ktoré so sebou tieto sviatky prinášajú, prenieslo cez obrazovky k divákom.

Koncert Tóny nádeje z Katedrály sv. Šebastiána sa bude konať počas Veľkonočnej nedele, 4. apríla o 18:00 na sociálnych sieťach hlavného organizátora, Mestskej časti Bratislava-Rača a mediálneho partnera podujatia, portálu Moja Kultúra.


K najvýznamnejším kresťanským sviatkom, počas ktorých sa už tradične máme stíšiť a v pokore rozjímať, no vzápätí nachádzať radosť, neodmysliteľne patrí aj chrámová hudba. Katedrála sv. Šebastiána v Krasňanoch sa stala miestom, kde sa stretli renomovaní umelci, sólisti Slovenského národného divadla, známi aj za našimi hranicami – operná diva, sopranistka Jolana Fogašová, bas Peter Mikuláš a organista Marek Vrábel. Mladú, nastupujúcu generáciu umelcov zastupovali žiaci Základnej umeleckej školy Vrbenského v Rači. Pre divákov spoločne pripravili program zosobňujúci duchovné posolstvo veľkonočných sviatkov, zároveň má koncert charitatívny rozmer: výťažok z koncertu MČ Rača použije na pomoc rodinám s deťmi, ktoré sa pandémiou dostali do existenčnej krízy.

Dramaturgia koncertu prináša historicky pestrú paletu vokálno-inštrumentálnych a inštrumentálnych skladieb, v ktorých dostanú priestor naši poprední speváci, sólový organ, ale aj talentované deti v rozmanitých číslach.

Organista Marek Vrábel sa predstaví v dvoch sólo kompozíciách: zaznie Veľkonočné ofertórium francúzskeho organistu, klaviristu a hudobného skladateľa Alexandra Pierre Françoisa Boëlyho a technicky náročná Toccata 5. Symfónie op. 42/1 ďalšieho francúzskeho organistu a autora, Charles-Marie Widora. Jeho Symfónie sú najvýznamnejšími skladbami, čo sa týka organového repertoáru a hoci je pomerne nezvyklé v prípade sólového nástroja hovoriť o kompozícii ako o „symfónii“ v prípade tohto autora to vskutku sedí. Nový, revolučný štýl komponovania, ktorý priniesol, naozaj pripomína symfonické diela. V opuse 42 preukázal majstrovskú techniku kontrapunktu a práve Toccata Piatej symfónie patrí medzi jeho najznámejšie diela. Milovníci organovej hudby sa určite majú na čo tešiť – v podaní Mareka Vrábela bude tento kus neopakovateľným zážitkom.

Aké by to boli duchovné sviatky bez Johanna Sebastiana Bacha? V podaní Jolany Fogašovej zaznie Bist Du bei mir a poslucháči si budú môcť vypočuť nádhernú, nadčasovú, milostnú pieseň, ktorej očarujúca melódia neprestane fascinovať ani stáročiami. Bach ju napísal pre svoju druhú manželku, sopranistku Annu Magdalénu a bola vydaná v druhom zväzku Knižočky skladieb pre Annu Magdalénu Bachovú. Nádherné, intímne vyznanie, prekrásne legáta, precítené pianissima – v tom je sólistka SND ako doma, takže máte sa na čo tešiť.

Priestor dostanú aj detské talenty ZUŠ Vrbenského: trubkár Matej Michalka, žiak 2. ročníka, 2. časti, I. stupňa z triedy pedagóga Andreja Kozára, DiiS. art. sa predstaví Menuetom č. 1 od Anonyma, violončelistka Mária Vlčeková, žiačka 2. ročníka 2. časti, I. stupňa  z triedy Mgr. art. K. Koneval zahrá spoločne so svojou pedagogičkou Duet pre dve violončelá č. 10 F. A. Kummera a v husľovom duu sa predstavia Klára Sládečková, žiačka 1. ročníka ŠPD a Anna Rejková, žiačka 4. ročníka ŠPD  – obe huslistky z triedy Mgr. art. Martina Smolka, zahrajú Leclairovu skladbu Gavotta Gratioso – časť Andante.

Okrem inštrumentalistov sa predstavia aj mladé nadané speváčky. Zara Bianka Bubnič, žiačka 1.ročníka, 1. časti, I. stupňa z triedy Mgr. Michaely Herákovej zaspieva nádhernú, známu Händlovu áriu Lascia ch’io pianga a ďalšia speváčka – Alja Elissa Bubnič, žiačka 1. ročníka, 2. časti, I. stupňa z triedy Mgr. Michaely Herákovej spoločne s Jolanou Fogašovou zaspievajú dvojhlasne prekrásnu, obľúbenú áriu Pie Jesu z Webberovho Requiem. K obrazovkám vás zaiste priláka precítený duet matky s dcérkou. Toto vystúpenie je dôkazom toho, že milujúci, vrúcny rodičovský vzťah môže fungovať aj na pódiu.

Peter Mikuláš počas svojej aktívnej kariéry naštudoval desiatky operných postáv, no popri opernom repertoári sa s rovnakým entuziazmom venuje aj oratoriálnej a piesňovej tvorbe. Duchovný rozmer, hĺbka a zaangažovaná precítenosť, s akou dokáže interpretovať Dvořákove Biblické piesne, vždy dojmú poslucháčov. Na koncerte bude náš svetoznámy bas spievať päť skladateľových piesní na texty biblických žalmov, ktoré majú v sebe filozofickú hĺbku, zároveň sú osobnou umelcovou spoveďou. Peter Mikuláš je spevák, ktorý krásu Dvořákových melodických línií dokáže vyspievať s potrebnou dynamikou, významovosťou, pritom však prirodzene, vokálnym prejavom oprosteným od operného, v intenciách piesňovej tvorby.

Predstaví sa aj v duete s Jolanou Fogašovou – katedrálou sv. Šebastiána bude znieť Ave Maria Gaetana Donizettiho. Možno mnohí poznajú rozmanité verzie tejto duchovnej piesne – medzi najznámejšie patrí Schubertova, no aj tým sú Tóny nádeje výnimočné. Prinášajú unikátny a zaujímavý repertoár. Takým je aj Donizettiho skladba, ktorá využíva netradičné harmonické postupy, dáva priestor vyniknúť sólistom, ale ich predstavuje aj v duu – vidieť vedľa seba dvoch výnimočných spevákov, ktorých učila na VŠMU jedna pedagogička, prof. Viktória Stracenská, má neopakovateľné čaro. Medzi Jolanou Fogašovou a Petrom Mikulášom funguje vynikajúca spevácka chémia, disponujú eleganciou a súhrou, perfektnou technikou, skrátka, je radosť dívať sa na nich a počúvať ich aj v tomto duete.

Interpretačným vrcholom koncertného večera bude nepochybne ária Regina coeli z opery Sedliacka česť Pietra Mascagniho v interpretácii Jolany Fogašovej.

Koncert Tóny nádeje si budete môcť pozrieť na sociálnych sieťach organizátora – Mestskej časti Bratislava-Rača, 4. apríla 2021 o 18:00 a na portáli mediálneho partnera Moja Kultúra.


Záznam koncertu vyhotovila produkčná spoločnosť FART STUDIO, pod réžiu, strih a postprodukciu sa podpísal Anton Faraonov.

Koncert bol pripravený v spolupráci s Katedrálou sv. Šebastiána, Ordinariátom OS a OZ SR, Farnosťou sv. Jozefa – Petrom Hasidlom, ZUŠ Vrbenského – riaditeľom Mgr. Vladislavom Katrincom.

 

Spracovala: Zuzana Vachová

Zdroj foto: Marek Bubnič, Mestská časť Bratislava-Rača


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno