Okrúhly 30. ročník festivalu Art Film sa skončil a my vám prinášame výber najlepších filmov, ktoré sme počas neho videli. Už teraz sa nevieme dočkať, kedy filmy prídu znova do kín v rámci širokej distribúcie. V jednom prípade sa tak už stalo!
5. Dievča s ihlou
Tu a tam sa kinematografia prihlási k niektorej zo svojich zlatých ér. Aj dnes ešte môžeme vidieť filmy skľučujúceho expresionizmu a jedným z nich je práve Dievča s ihlou Magnusa von Horna. Hlavnou hrdinkou je Karoline, ktorá na konci prvej svetovej vojny pracuje v továrni ako šička. Jej manžel vojak je stále nezvestný, no ona už čaká nemanželské dieťa. V ťažkom životnom období sa rozhodne pre amatérsku interrupciu, počas ktorej sa zoznámi s Dagmar, ktorá Karoline sľúbi, že jej pomôže nájsť pre dieťa adoptívnu rodinu. No Dagmar má jedno veľké nebezpečné tajomstvo. Tiesnivý pocit z filmu vystupuje aj vďaka tomu, že je jeho príbeh inšpirovaný skutočnou udalosťou, jedným z najšokujúcejších kriminálnych prípadov v histórii Dánska. Známa dánska herečka Trine Dyrholm, predstaviteľka Dagmar, získala na Art Filme cenu Modrý anjel za najlepší ženský herecký výkon a festival tiež ocenil aj réžiu Magnusa von Horna.
4. Olympijský medzičas
Sú Olympijské hry v dnešnej dobe udržateľné? Zatiaľ čo krajiny po celom svete zavádzajú zelené opatrenia, aby zmiernili klimatické zmeny, niekoľko svetových metropol stavia úplne nové olympijské štadióny, o ktorých kompetentní už dnes vedia, že po hrách pre ne zrejme nenájdu žiadne využitie. No prestíž olympijského mesta je prvoradá, aj keby mali kvôli nej trpieť tisícky miestnych obyvateľov, príroda a štátny rozpočet. Dokumentárny film Olympijský medzičas od Haruny Honcoop vrhá na najväčšiu športovú udalosť na svete úplne nové svetlo, ktoré vás zrejme prekvapí a možno aj prinúti prehodnotiť svoj vzťah k Olympiáde. Film je v kinách od 27. júna 2024.
3. Dozorkyňa
Gustav Möller, autor unikátneho trileru Tiesňové volanie, sa vrátil na Art Film s novou snímkou Dozorkyňa. Film je o Eve, ktorá pracuje v nápravnom zariadení, kde sa obetavo venuje väzňom. Pomáha im so vzdelávaním a vychováva ich. No keď sa do väznice dostane muž, ktorý Eve kedysi zásadne ovplyvnil život, hrdinka zacíti príležitosť sa pomstiť. Drsný psychologický film vyniesol hercovi Sebastianovi Bullovi Modrého anjela za najlepší mužský herecký výkon a podrobne rozpracoval jednu z najťažších otázok – otázku odpustenia.
2. Zenit
Pre súčasnú slovenskú kinematografiu sú experimentálne dlhometrážne snímky skutočne vzácne. Jednou takou je dystopická novinka režiséra Györgyho Kristófa Zenit, ktorá pojednáva o zneužívaní moci, rozdelení spoločnosti, korupcii a neschopnosti človeka poučiť sa z národnej minulosti. To všetko zvládli autori vyjadriť bez jediného slova, iba prostredníctvom pohybu, tanca a filmového jazyka. Keď budete mať možnosť vidieť film v kinách, určite ju nepremárnite. Na Slovensku vznikol skutočný filmový unikát, ktorý nesie vysoké umelecké kvality a je to skvelá správa pre našu kinematografiu.
1. Substancia
Jednou zo snímok, ktoré dostali tohtoročný festival Art Film (ale aj Cannes) do varu je nepochybne Substancia režisérky Coralie Fargeat. Demi Moore je ako Elisabeth Sparkle hviezdou televíznych obrazoviek, no nastáva moment, s ktorým sa mnohé celebrity nevedia vysporiadať, Elisabeth jednoducho starne a producenti ju chcú vymeniť. Hrdinke nezostáva nič iné, len nájsť v sebe mladšiu verziu samej seba, a to doslova. Substancia je mix fashion hororu a telesného hororu, no nechýba jej ani humor a originálna premisa. Skutočne odzbrojujúca je však na filme jeho dômyselná a do detailu premyslená práca s kamerou a bohatým extravagantným strihom. V jednom filme uvidíte súčasne krásu (až príliš veľa krásy) aj hnus, oboje krajne znepokojivé, no odtrhnúť od toho oči naozaj nie je jednoduché. Navyše, v spomínanom meste Cannes si tento film vyslúžil cenu za najlepší scenár.
Spracoval Matúš Trišč
Zdroj foto: MFF Art Film