Rok 2023 bol bohatý nielen na filmy zo sveta, ale aj z domova. Prinášame vám náš výber najlepších filmov roku 2023, ktoré ste mohli vidieť v našich kinách alebo na streamovacích platformách.
10. Tonko, Slávka a kúzelné svetlo (r. Filip Pošivač)
V česko-slovenskej koprodukcii minulý rok vznikol čarovný animovaný film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo. Predstavivosť je v bábkovom filme limitovaná schopnosťami animátorov, no zdá sa, že v tomto prípade tvorcovia prekonali mnohé hranice – technické aj poetické. Ich príbeh o svietiacom chlapcovi disponuje hravosťou pre detských divákov, filozofiou pre rodičov a dobrodružstvom pre obe skupiny. Dlhá a náročná produkcia sa slovenským a českým tvorcom vyplatila a minulú jeseň nám priniesli animovaný film, na aký sme boli doteraz zvyknutí, len zo svetovej produkcie.
9. Are You There God? It’s Me, Margaret (r. Kelly Fremon Craig)
Film režisérky Kelly Fremon Craig je nielen príjemnou rodinnou a tínedžerskou komediálnou drámou, ale aj veľmi trefným a výstižným opisom života dievčat na prelome detstva a dospelosti. Snímka sa uvedomelo vyhýba všetkým klišé spojeným so žánrom a nebuduje napätie pomocou emócií postáv so zjednodušenou charakterovou výbavou. Nenájdete vo filme žiaden prvoplánový obraz šikany ani narušených vzťahov detí s ich rodičmi. Všetko je tu tak nejak zložitejšie a zároveň krajšie a uveriteľnejšie. Vojsť do komplikovaného života dospelých, ktorých zmysel pre vedenie osobných vojen je niekedy nepochopiteľný, to je výzva pre všetkých pubertiakov. Láskyplné priateľstvá a rodinné vzťahy však treba budovať tak, aby vydržali aj v období krízy.
8. Invalid (r. Jonáš Karásek)
Invalida milujú všetci. Táto satirická komédia s množstvom nekorektného humoru si okamžite získala Slovákov a Slovenky a dostala sa aj na čelo nášho rebríčka najlepších slovenských a koprodukčných filmov roku 2023. Autori filmu dobre vedia, čo sme my Slováci zač. Poznajú naše silné aj slabé stránky a dokážu si vystreliť úplne zo všetkého. Pre svoj príbeh o večne podráždenom opravárovi na vozíku si zvolili temné 90. roky, ktoré priali zločinu vo vyššej aj nižšej lige. Kto sa chcel domôcť spravodlivosti, musel ju občas vziať do vlastných rúk a možno si s kumpánmi poradil lepšie ako spomalené autority. Svižný slovný humor plný ostrých nadávok znie autenticky a dostatočne ľudovo – presne tak, ako ho počujete z bytu od vašich susedov. Dôležité je, že sme si zo seba konečne dokázali urobiť poriadnu srandu.
7. Blažine lekcie (r. Stephan Komandarev)
V ponuke festivalu Cinematik sme minulý rok mohli vidieť aj bulharskú sociálnu drámu Blažine lekcie o bývalej učiteľke – dôchodkyni, ktorá sa stala obeťou krutého podvodu a prišla tak o svoje úspory. Ťažká životná situácia ju prinútila opustiť svoje zásady, a tak sa sama zaplietla do víru zločinu a klamstva. Režisér Stephan Komandarev dokáže opísať pálčivé spoločenské problémy s veľkou naliehavosťou a skľučujúcim napätím. Film Blažine lekcie je mimoriadne presný v opise podvodov páchaných nielen v Bulharsku, ale aj u nás. Udalosti, o ktorých sa bežne dozvedáme z novín, však v skutočnosti vyzerajú až hrôzostrašne a majú ďalekosiahly dopad na životy ľudí. Po tejto dráme bude každý z vás obozretnejší. Film ešte bude možné vidieť v našich kinách vo februári 2024 v distribúcii ASFK.
6. #annaismissing (r. Pavel Soukup)
Určite si spomínate na dokumentárny film V sieti z roku 2020. Mohlo by sa zdať, že v Česku už podobne šokujúci film vzniknúť nemôže, ale minulý rok sa to predsa len podarilo. #annaismissing je skľučujúcou drámou o najnebezpečnejšom miesto na svete – internete. Sexuálni predátori môžu číhať v každej rodine a mladí ľudia, ktorí trávia čoraz viac času zdieľaním svojich osobných záležitostí sú mimoriadne zraniteľnou skupinou. Zručne nakrútený triler s nápaditým strihom a skvelými hereckými výkonmi zahŕňa všetky súčasné spoločenské a kultúrne javy súvisiace s novými technológiami – TikTok, YouTube, influenceri, sexting, leaked nudes a podobne. Súčasný svet je plný desivých nástrah, ktorým sa mnohí z nás nevedia efektívne brániť. Stačí ich vidieť vo filme, aby vo vás vzbudili vážne obavy.
5. Spider-Man: Cez paralelné svety (r. Joaquim Dos Santos, Kemp Powers, Justin K. Thompson)
Druhý animovaný Spider-Man od Sony znova dokázal, že na obohranú mustru superhrdinských príbehov sa dá zabudnúť a netreba sa nutne riadiť ani ďalšími konvenciami. Tvorcovia tohto kresleného vesmíru si robia čo sa im zapáči a je radosť to sledovať. Hoci je Spider-Man: Cez paralelné svety iba prvou časťou nového príbehu Milesa Moralesa a na jeho ukončenie si ešte pár mesiacov budeme musieť počkať, o to presvedčivejší výkon autori predviedli, keď dokázali len v polovičnej miere predviesť svoje majstrovstvo, originalitu v oblasti synkretickej animácie a miešania popkultúrnych odkazov do jedného bláznivého, no stále funkčného celku. Vo vyčerpanej studni superhrdinských príbehov ešte stále možno nájsť hodnotné dielo. Nevieme sa dočkať pokračovania!
4. On sa bojí (r. Ari Aster)
Neurózy vedia človeku poriadne sťažiť život. Režisér Ari Aster o tom vie svoje. Minulý rok nakrútil svoj doteraz najosobnejší dlhometrážny film, v ktorom zjavne vôbec nekrotil svoju predstavivosť. Aster sa veľmi rýchlo stal uznávaným režisérom, hoci doteraz nakrúcal v trochu poznačenom hororovom žánri. On sa bojí do istej miery vybočuje z diváckych očakávaní, no prináša jedinečný zážitok, na ktorý nebol nik pripravený. Rozsiahly dej ponúka široký priestor pre interpretáciu, zábavu, ale aj súcit a smútok. O psychických problémoch už bolo nakrútených veľa filmov, no Ari Aster predviedol, ako sa to dá stále urobiť zaujímavo či šokujúco.
3. Minulé životy (r. Celine Song)
Romantické zápletky vo filmoch milujeme. Rokmi sme si však zvykli na určité príbehové modely, ktoré sa vzďaľujú od reality natoľko, až sme začali mať dojem, že vzťahy na plátne dobre poznáme, no vo svojich životoch ich bežne nevidíme. Našťastie sa stále nájdu filmári aj filmárky, ktorým aj tak starý konflikt, akým je milostný trojuholník, stojí za vdýchnutie nového života. O Minulých životoch počul tento rok azda každý milovník svetovej kinematografie a býva zvykom, že Južná Kórea každoročne vloží do hry o Oscara svoju divokú kartu. Môžeme očakávať, že Minulé životy prinesú režisérke Celine Song ešte veľa ocenení, diváckej priazne a slávy. Jej najnovší film má totiž moc dotknúť sa každého.
2. Sedliaci (r. DK Welchman, Hugh Welchman)
Animovaná snímka Sedliaci nepochybne patrí medzi najoriginálnejšie filmy minulého roka. Režisérska dvojica DK Welchman a Hugh Welchman si obhájila svoj osobitý tvorivý štýl, ktorý svetu predviedla ešte v roku 2017 filmom S láskou Vincent. Tentoraz ich ručne maľovaný film, na ktorom roky pracovali desiatky výtvarníkov, neodkazuje priamo na jednu umeleckú osobnosť, ale snaží sa zosobniť obdobie v poľskej histórií, ktoré zachytili maliari realizmu tesne pred érou prvých fotografií. Unikátne a doposiaľ nevídané spojenie akčnej kamery a olejomaľby v sprievode moderne pojatej folklórnej hudby a samozrejme príbeh spisovateľa ovenčeného Nobelovou cenou za literatúru – z poľskej kinematografie vzišlo tento rok viacero filmových klenotov, no Sedliaci sú azda tým najžiarivejším. Film sa do kín dostal len nedávno a dovtedy sa o ňom veľa nehovorilo. V zápase o najlepší film tak poriadne zamiešal kartami.
1. Anatómia pádu (r. Justine Triet)
Napínavá francúzska dráma z prostredia súdnej siene svoju púť kinami začala s prestížnym ocenením – Zlatou palmou z festivalu v Cannes. Následne zožala množstvo ďalších cien a to celkom oprávnene. Anatómia pádu je skvelým príkladom toho, že sústredený scenárista je pre dobrý film zásadný. Spletité vyšetrovanie smrti otca rodiny necháva divákov a diváčky na pochybách od začiatku do konca. Akokoľvek skúsenými sa v žánri detektívky cítite byť, dráma Justine Triet vás napriek tomu zrejme dokáže prekvapiť. Dej si vás svojou rafinovanosťou udrží ostražitých, pretože informácie dávkuje s veľkým citom pre mieru – tajomstvo pritom nikdy celkom neprezradí. Kiežby existovalo viac súdnych drám s podobne napínavým priebehom a uspokojivým rozuzlením.
Do tohto rebríčka sa nezmestilo množstvo skvelých filmov a veľkofilmov, ktoré minulý rok ovládli kiná aj internet. Veríme, že ste vďaka nášmu výberu objavili aj menej známe tituly, ktoré sa možno netešili z veľkej mediálnej pozornosti, no pozornosť filmového fanúšika si určite zaslúžia.
Spracoval: Matúš Trišč
Zdroj titulnej foto: ASFK