V roku 2017 vytvoril saudskoarabský princ Mohammed bin Salman obdivuhodný rekord, ktorým stanovil historicky najvyššiu cenu obrazu. Za 450 miliónov dolárov totižto vydražil obraz s názvom Salvator Mundi, ktorý zachytáva portrét Ježisa Krista. Jeho autorom by mal byť samotný Leonardo da Vinci. Je to však skutočne tak?

Slávne vyobrazenie Ježiša Krista, ktoré je dodnes najdrahším obrazom na svete, vyvoláva hlasné diskusie nielen svojou cenou, ale i kontroverznosťou ohľadom autorstva. Tvorcovia nového francúzskeho dokumentárneho filmu THE SAVIOR FOR THE SALE, v preklade Spasiteľ na predaj, tvrdia nielen to, že autorom obrazu nebol samotný Leonardo da Vinci, ale taktiež, že ide pravdepodobne o najväčší podvod v histórii umenia.


Plagát k filmu Spasiteľ na predaj.

Aj keď mnohí nazývajú obraz Salvator Mundi ženskou Monou Lisou, informácií o tomto diele je pomerne málo a sú v mnohých bodoch rozdielne. Na maľbe na orechovom paneli o veľkosti 45,4 x 65,5 cm je vyobrazený Ježiš Kristus v modrom renesančnom oblečení, pričom pravá ruka vytvára znak kríža, zatiaľ čo v ľavej ruke drží sklenenú priesvitnú guľu, ktorá reprezentuje nebesia a samotnú postavu Ježiša stavia do úlohy spasiteľa nebeskej sféry. Okrem samotného diela Salvator Mundi je taktiež známych aj približne 20 iných verzií.


Novodobá história obrazu sa začala písať v roku 2005, kedy v tej dobe ešte neznámu maľbu získalo za necelých 10.000$ konzorcium obchodníkov s umením, ktoré viedli Alexander Parrish a Robert Simon. Pôvodným majiteľom bol istý biznismen Basil Clovis Hendry st. Dielo nielenže bolo značne „poškodené“ silnou vrstvou laku a zmesi farieb, ale taktiež označené aj ako tmavé, pochmúrne či dokonca vrak. Konzorcium však verilo, že ide o originál Leonarda da Vinciho a reštaurovanie diela zverili do rúk Dianny Dwyer Modestina z New York University. Od novembra 2011 do februára 2012 bol obraz vystavený v Národnej galérii v Londýne ako obraz Leonarda da Vinciho. V roku 2013 sa Salvator Mundi dostáva za 75 mil. $ do rúk švajčiarskeho predajcu Yvesa Bouviera, ktorý ho následne prostredníctvom aukcie predáva za 127,5 mil. $ ruskému zberateľovi umenia Dmitrijovi Rybolovlevovi. Pomerne výrazný nárast hodnoty bol spôsobený okrem iného aj viacerými súdnymi spormi medzi Bouvierom a Rybolovlevom.


Po ukončení sporov je maľba vystavovaná v Hong Kongu, Londýne, San Franciscu i v New Yorku. V roku 2017 je Salvator Mundi opäť na predaj. Dražbu, ktorá sa uskutočnila 15. novembra v Rockefellerovom centre v New Yorku, navštívilo priamo na mieste viac ako 1.000 zberateľov a obchodníkov s umením, prostredníctvom živého vysielania sa pripojilo ďalších viac ako 120.000 divákov. Víťazná ponuka 450 mil. (400 mil. $ za obraz + 50,3 mil. $ poplatok) nielen že doslova vyrazila všetkým dych, taktiež stanovila i nový rekord pre historicky najdrahší predaný obraz na svete.


Za extravagantnou kúpou, ktorá odráža extrémny záujem o autentické da Vinciho diela, stál podľa všetkých indícií princ Badr bin Abdullah. Podľa neskorších zistení Wall Street Journal bol však princ Abdullah len sprostredkovateľom a skutočným kupcom mal byť korunný princ Mohammed bin Salman. Plány ohľadom Salvatora Mundiho boli v skutku veľkolepé. V roku 2018 mal byť obraz hlavnou dominantou novej pobočky múzea Louvre v Abu Dhabi. Myšlienka bola geniálna – veď čo je väčším lákadlom do múzea, ktoré stálo miliardy dolárov a ktoré je otvorené len tri týždne, ako najdrahší obraz na svete? Slávnostné odhalenie sa však nikdy neuskutočnilo a obraz doslova zmizol zo sveta.

Viac do prípadu strateného da Vinciho diela vniesla v roku 2019 spravodajská služba umeleckého priemyslu Artnet. Tá uviedla, že 500 rokov starý obraz sa nachádza na super jachte princa Mohammeda bin Salmana.

Ďalším čriepkom, ktorý zapadol za mozaiky ohľadom záhadného zmiznutia Saltvarora Mundinho, je pravdepodobne aj analýza troch odborníkov z parížskeho Louvru. Analýza hovorí, že obraz bol síce vyrobený v Leonardovej dielni, avšak nie samotným majstrom. Závery však nikdy neboli oficiálne zverejnené, nakoľko múzeum nemôže verejne komentovať obrazy v súkromnom vlastníctve. Ak by sa však táto teória potvrdila, po prvé, obraz nemôže byť označovaný ako dielo Leonarda da Vinciho a po druhé, jeho cena automaticky výrazne klesá. To si pravdepodobne uvedomoval aj korunný princ Mohammed bin Salman, ktorý mal v roku 2019 dielo zapožičať práve parížskemu Louvru. Jeho podmienkou však bolo, že obraz bude vystavený vedľa Mony Lisy a zároveň označený aj ako 100% da Vinci.

Obraz Leonarda da Vinciho Salvator Mundi

Príbeh nateraz ukončil francúzsky prezident, ktorý princove požiadavky odmietol. V kuloároch sa povráva, že tým taktiež spôsobil aj menší diplomatický rozpor medzi Francúzskom a Saudskou Arábiou. Každopádne, odpoveď na otázku, či je Salvator Mundi naozaj dielom Leonarda da Vinciho, vie len samotný Leonardo. A to, či saudský princ urobil obchod storočia, ale má na lodi najdrahší a najväčší podvod v histórii umenia, ukáže len čas.

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto a video: Zadig productions/FTV, Wikipedia, mk2 films, Christie´s

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno