Dejiny sú prevažne rozprávané očami mužov. Expozícia Moderna v Slovenskej národnej galérii približuje život umelkýň a umelcov na slovenskej výtvarnej scéne v prvej polovici 20. storočia. Každoročne obmieňaná výstava je tento raz venovaná ženám moderny a je k videniu do konca septembra 2025. Aké sú ich témy?
Žena v maľbe figuruje väčšinou ako námet: modelka, múza, matka, madona, svätica či femme fatale, osudová žena. Ženy ako tvorkyne sa vo výtvarnom umení zatajovali a často maľovali pod mužským pseudonymom. K ich zviditeľneniu došlo spolu s uvoľňovaním princípov, morálky a civilizačným pokrokom. Avšak samostatnú a úplnú osobitosť ženské umenie nadobudlo až v súčasnosti.
V čase výtvarnej moderny ešte ženy neboli zďaleka tak uznávané; napriek tomu sa študované výtvarníčky chceli rovnať mužskému umeniu, ba dokonca s ním súperiť. Neuznávajúc „mužský svet“ sa z ušľachtilej zábavy postupne stalo čosi, čo dnes môžeme vnímať ako prvé začiatky presadenia sa so silnou výpovednou hodnotou. Miera ženského rodu a toho, čo robí ženu ženou či súvislosť s politickými a kultúrnymi možnosťami sa v rôznych obdobiach líšili, no rezonovali hlboko v túžbe o uznanie. Potláčané sebavyjadrenia postupne a potajomky prerážali von.
Výstava je podľa kurátorky expozície Kataríny Bajcurovej prvým špecializovaným, hoci stručným pohľadom na diela žien v slovenskej moderne. Odmietanie tradičnej role či súčasné žitie pod tlakom z nutnosti zvládať rolu ženy, dokonca považovať ju za vrodenú, vyústilo v odvážne hľadanie svojho vlastného miesta vo výtvarnom umení. Vtedajší zaužívaný slogan „deti – kuchyňa – kostol“ burcuje individualitu vystavujúcich žien. Frida Konstantin, Margita Czóbelová, Ritta Boemm, Želmíra Duchajová-Švehlová, Ester M.-Šimerová, Alexandra Exter, Lea Mrázová, Irena Blühová, Emília/Miťa Kolesárová, Julie Horová-Kováčiková, Dagmar Rosůlková. Výstava je aktuálna aj dnes, nakoľko sa, žiaľ, aj v súčasnosti stále objavujú prípady ponižovania a neprávostí. Je zároveň symbolickou rozlúčkou kurátorky Kataríny Bajcurovej, ktorá v SNG pôsobila od roku 1994 (tridsať rokov).
Súčasťou expozície Moderna sú na novo inštalované nové, iné diela autorov ako Eugen Króna, Ľudovít Fulla, Mikuláš Galanda, Koloman Sokol a Ernest Zmeták, ktorí sa zaoberali prevažne vidieckymi a neskôr intímnymi námetmi. Nové výtvory budú reinštalované na papierových nosičoch.
Vložená výstava (Ne)viditeľné ženy v Slovenskej národnej galérii je prístupná od 17. septembra 2024 do 30. septembra 2025.
Spracovala redakcia Moja Kultúra.sk
Foto: SNG