Na festivale Uprising zaspieva Ms. Lauryn Hill!

Dvanásty ročník festivalu Uprising bude skutočne silný. Hlavnou star bude legendárna americká speváčka, raperka a pesničkárka MS. LAURYN HILL.


Multiplatinová umelkyňa Lauryn Hill vstúpila do hudobného povedomia ako speváčka skupiny Fugees. Debutový album Blunted on Reality vydali v roku 1994. O dva roky neskôr Fugees ohromili druhým albumom s názvom The Score. Preslávili ho cover verzie skladieb Killing Me Softly With His Song od Roberty Flack a No Woman, No Cry od Boba Marleyho, ale aj megahity Ready or Not, How Many Mics a Fu-Gee-La, v ktorých sa naplno prejavil potenciál vtedy dvadsaťjeden ročnej Lauryn Hill.


Rozruch, ktorý svojou muzikou spôsobila, však ešte len mal prísť. V auguste 1998 vydáva sólový album The Miseducation of Lauryn Hill, vďaka ktorému sa z členky niekdajšieho Fugees stáva novodobá superstar. Piesňami Doo Wop (That thing), Ex-Factor alebo Everything is Everything si podmaňuje poslucháčov, hudobnú kritiku a získava niekoľko významných prvenstiev.
Album sa stal najrýchlejšie predávaným ženským debutom v histórii a Lauryn Hill zaň získala jedenásť nominácií na cenu Grammy. Stala sa prvým hip-hopovým umelcom, ktorý vyhral cenu album roka a prvou ženou, ktorá si od akadémie hudobných umení odniesla 5 sošiek. V júli 2001 naspievala unplugged pre MTV, ktorý rok na to vydala ako album MTV Unplugged No 2.0.
Ako sólová speváčka vystúpi Ms. Lauryn Hill na Slovensku prvýkrát. Okrem headlinerky Ms. Lauryn Hill, sa môžeme tešiť aj na ďalšiu veľkú hviezdu. Plejádu ženských umelkýň doplní nigérijská speváčka, textárka a herečka s mocným africkým hlasom – Nneka.


Nneka sa vo svojej hudobnej kariére vydáva po stopách legendárnych umelcov, ako sú Fela Kuti a Bob Marley. Jej texty, ktoré spracovala na posledných troch albumoch, reflektujú na problémy každodenného života, zlomené srdcia, ale aj materinskú lásku či hľadania spravodlivosti voči ponižovaniu a útlaku.


Aj medzi ďalšími hviezdami Uprisingu dominujú silné ženské mená. Anglická reggae speváčka Hollie Cook – dcéra bubeníka Sex Pistols a speváčky skupiny Culture Club alebo stúpajúca dancehall star Alicaì Harley. Ženské hviezdy doplnia ich mužskí kolegovia. Spomeňme stálice londýnskeho drum’n’bassu Chase & Status spoločne s ich dvorným MC Rage, jamajského dancehall velikána a šoumena Elephant Man-a, marleyovský rod zastúpi Jo Mersa Marley, dorazí Slovákmi milovaná francúzska partia hudobníkov Dub Inc, či prvotriedny jamajský spevák a skladateľ Horace Andy, známy svojim charakteristickým hlasom a spoluprácami s Massive Attack, alebo aj reggae legenda Eek A Mouse a mnohí ďalší.

Na bohatú hudobnú nádielku sa môžeme tešiť v rámci domácej scény. Na hlavnom pódiu sa v exkluzívnej show spoja dve ikony slovenského ska a reggae: Polemic a Medial Banana. Prinesú svoje najväčšie songy a úplne nový spoločný letný hit. Pri tejto príležitosti oslávia obe kapely svoje okrúhle jubileum – Polemic neuveriteľných 30 a Medial Banana úžasných 10 rokov na scéne. Česko-slovenská Freestyle Reggae Session spojí okrem iného aj osem ostrieľaných domácich mcs ako Mic-key Dreadalist, Cocoman, Pokyman, KattyGyal Kenta, Yanman, ale aj novšie mená na scéne. Svoj debutový album První a posel dní príde na Zlaté piesky predstaviť budějovický rastaman Colectiv a predstaví sa aj bratislavská formácia Konekshan.

Zdroj: TS Uprising – správa bola upravená redakciou mojakultura.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno