„Padám, padám … tento boj jsem prohrála, odcházím čestně, miluji tuto zem, miluji tento lid … budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám … přeji vám to, přeji vám …“ (Milada Horáková). Mimoriadnym predstavením moderného tanečného divadla Milada Horáková si Štátne divadlo Košice v sobotu 27. júna o 19:00 pripomenie 70. výročie justičnej vraždy českej právničky a političky.


Horáková sa stala symbolom najväčšieho z vykonštruovaných politických procesov, ku ktorým dochádzalo v 50. rokoch 20. storočia v komunistickom Československu. Spolu s ďalšími desiatkami ľudí bola odsúdená za vlastizradu a na príkaz komunistického prezidenta Klementa Gottwalda ju 27. júna 1950 obesili na nádvorí známeho väzenia na pražskom Pankráci. Inscenácia režiséra a choreografa Ondreja Šotha mala v Štátnom divadle Košice svetovú premiéru v polovici februára tohto roka a bola predposlednou inscenáciou, ktorá pribudla do repertoáru divadla pre vypuknutím koronavírusovej pandémie. Aj v deň smutného výročia Štátne divadlo Košice s hlbokou úctou venuje predstavenie pani Jane Kánskej, dcére Milady Horákovej, ku ktorej sa list napísaný v cele smrti pre vtedy šestnásťročnú dcéru dostal až po neuveriteľných štyridsiatich rokoch.


“Milada Horáková je humánnym vzorom pre celý svet. Snahou o čestnosť, spravodlivosť, humánnosť, pomoc blízkym, schopnosťou budovať štát a pomáhať, nielen kritizovať, ale najmä pracovať. Považujem za povinnosť hovoriť o justičnej vražde osobnosti, ktorá bola symbolom hlbokého sociálneho a demokratického myslenia, pre ktorú propagandou zmanipulovaný „ľud“ žiadal najvyšší možný trest. Je to jedna z najvýznamnejších dramatických tém 20. storočia,” povedal pre náš portál pred uvedením premiéry režisér a choreograf, dnes generálny riaditeľ ŠDKE Ondrej Šoth. Viac o diele Milada Horáková sa môžete dočítať na našom webe.


Zdroj: ŠDKE – správa bola doplnená redakciou mojakultura.sk
Zdroj foto: ŠDKE – Joseph Marčinský


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno