Mesiac po tragickom teroristickom útoku pred podnikom Tepláreň v Bratislave mieriacom na LGBTI+ komunitu, Slovensko stále čaká na potrebné zmeny, ktoré by viedli k vytvoreniu bezpečnejšieho prostredia pre všetkých. Iniciatíva Ide nám o život pokračuje vo výzve pre politikov i konkrétnych odporúčaniach pre jednotlivcov, firmy a organizácie, ktoré sa môžu stať symbolickou “Teplárňou” vo svojom meste či komunite.

V sobotu 12. novembra ubehne mesiac od teroristického útoku z nenávisti, pri ktorom zahynuli Matúš Horváth a Juraj Vankulič. Tretiu obeť útoku Radku, ktorá bola postrelená, len pred niekoľkými dňami prepustili domov  z nemocnice. V bezprostrednej reakcii na ohavný čin vznikla občianska iniciatíva Ide nám o život, ktorá žiada bezpečie pre LGBTI+ ľudí, ich deti a rodiny. Iniciatíva, do ktorej sa zapojilo vyše 50 rôznych občianskych organizácií z celého Slovenska, v krátkom čase zorganizovala niekoľko pochodov či stretnutí, pri ktorých si pamiatku obetí pripomenuli tisíce ľudí. Iniciatíva zároveň vyzvala politikov a političky, aby zabezpečili rovnoprávnosť a bezpečnosť LGBTI+ ľudí, ich rodín a detí. Ich verejnú výzvu k dnešnému dňu podpísalo viac ako 31 000 ľudí a vyše 100 organizácií a firiem.


Nenávistný útok odsúdili najvyšší ústavní činitelia na Slovensku, ale aj zahraničie. Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vyjadrila podporu obetiam, ich rodinám i celej LGBTI+ komunite a vyzvala verejnosť i predstaviteľov politického života, aby sa vyhýbali vyjadreniam, ktoré vedú k polarizácii spoločnosti a nenávisti voči LGBTI+ menšine. Podporu komunite vyjadril i premiér SR Eduard Heger a ďalší predstavitelia vlády či poslankyne a poslanci NR SR.


Predseda vlády po útoku poveril ministra spravodlivosti Viliama Karasa vypracovaním návrhu na zlepšenie životnej situácie LGBTI+ ľudí na Slovensku. Na stretnutie s predsedom vlády iniciatíva Ide nám o život zatiaľ stále čaká, verí však, že ich požiadavky budú čo najskôr vypočuté. “Vítame, že o požiadavkách v oblasti bezpečnosti a boja proti dezinformáciám sa začala v rámci rezortov spravodlivosti a vnútra vecná a konštruktívna diskusia, vznikajú pracovné skupiny a prichádzajú už aj prvé návrhy riešení,” skonštatoval Martin Macko, riaditeľ Iniciatívy Inakosť. Naopak k žiadnemu pokroku nedošlo pri vypracovaní etického kódexu poslancov a riešení akútnej nedostupnosti zdravotnej starostlivosti pre transrodových ľudí. “Výroky predsedov koaličných strán Igora Matoviča a Borisa Kollára o neprijateľnosti registrovaných partnerstiev vnímame ako nepochopenie situácie rodín párov rovnakého pohlavia. Plánujeme aj stretnutia s ďalšími rezortmi, politikmi a političkami, o ktorých budeme pravidelne informovať,” uzavrel Martin Macko.


Iniciatíva tento týždeň spustila projekt Sme Tepláreň, v ktorom pozýva podniky, organizácie, školy i jednotlivcov po celom Slovensku, aby spoločne pomohli vytvoriť bezpečné miesto pre život LGBTI+ ľudí. Súčasťou projektu je súbor odporúčaní, ako vytvárať bezpečné miesto pre LGBTI+ ľudí, a dúhová nálepka, ktorou budú takéto miesta symbolicky označené. Jednotlivé subjekty sa do projektu môžu zapojiť na webe www.idenamozivot.sk.


Mesiac po útoku na Zámockej štartuje i súbor kultúrnych podujatí a koncertov v réžii festivalu Pohoda s názvom Slovenská Tepláreň, do ktorého sa doteraz zapojilo skoro 600 interpretov, kapiel, podnikov a klubov. 

„Reakcia, ktorá od ľudí prišla bola väčšia ako sme vôbec predpokladali. V rámci Slovenskej Teplárne máme teraz k dispozícii priestory po celom Slovensku aj v Česku a niekoľko udalostí prebehne aj vo Viedni a New Yorku. Ďakujeme všetkým, ktorí sa do projektu zapojili,“ odkázal podporovateľom riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák. 

Slovenská Tepláreň symbolicky odštartuje koncertom slovenských kapiel a hudobníkov Bez ladu a skladu, Ero, Meowlau X Val, FVLCRVM a Transmisia práve pred barom Tepláreň v sobotu 12. novembra o 17:00 na Zámockej ulici v Bratislave. 

„Vyjadrujeme podporu LGBTI+ ľuďom na Slovensku a snažíme sa o zmenu atmosféry v spoločnosti voči nim. Je to snaha aj o zmenu legislatívy tak, aby ľudia z tejto komunity mohli na Slovensku žiť plnohodnotný a slobodný život,“ dodal Kaščák. 

“Koncertom na Zámockej si chceme pripomenúť našich priateľov Juraja a  Matúša. Chceme tiež pripomenúť, aké činy a slová dláždili cestu k teroristickému činu, ktorý ich pripravil o život. Zhromaždením však chceme tiež zdôrazniť, že každý a každá z nás môže prispieť k tomu, aby sa táto situácia neopakovala. Spolu dokážeme zmeniť Slovensko na krajinu, kde je základnou hodnotou úcta k životu všetkých z nás,” reaguje Roman Samotný.

Podporu iniciatíve bude môcť verejnosť vyjadriť i zakúpením printov originálnej grafiky umelkyne Ivany Šátekovej, ktoré budú už budúci týždeň dostupné v DOT gallery.

 

Doplnil a spracoval: Matúš Trišč

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno