Legendárny Umelecký súbor Lúčnica vyráža na turné do 15-tich slovenských a českých miest. Uvedie celovečerný program Koločas, ktorý je prvou samostatnou premiérou od úmrtia profesora Štefana Nosáľa. Veľkolepú inscenáciu s podtitulom O sile lásky a obyčajov choreograficky pripravil bývalý sólista Lúčnice Michal Dudáš. Je prvým zo série podujatí venovaných 75. výročiu, ktoré Lúčnica oslavuje v tomto roku.

Koločas prináša príbeh muža a ženy v kolobehu života a času. V sprievode živého orchestra sa na javisku predstaví 45 členný tanečný súbor, spevácka skupina a spevácky zbor, ktorí tancom a spevom vytvárajú veľkolepé predstavenie.


„Tím, ktorý pripravil novú premiéru, je zohratý, vtipný, dôsledný a chce divákovi poskytnúť čo najväčší umelecký zážitok“ prezrádza umelecký riaditeľ Lúčnice Mikuláš Sivý. Autorom libreta, choreografom a režisérom je bývalý sólista a tanečný pedagóg Lúčnice Michal Dudáš, scénu pripravil Milan Ferenčík, kostýmy a masky Zuzana Drugová a Eva Farkašová Zálešaková. Autorom hudby je skladateľ, dirigent a inštrumentalista Róbert Faltus„Som poctený, že sa Lúčnica pri tvorbe nového programu obrátila na mňa. S folklórom som vyrastal od úplného detstva, obaja moji rodičia boli sólisti v SĽUK-u. Aktuálne žijem a pôsobím v Španielsku, som veľmi rád, že som sa mohol takýmto spôsobom vrátiť ku svojim koreňom.“


Koločas je slovo, ktoré reprezentuje kolobeh života. Všetko niekde začína, všetko niekde končí. Tanečný príbeh je vyrozprávaný v metaforách výročných obradov. Program odráža stále živú, bohatú a rôznorodú slovenskú kultúru, zvyky a tradície, ktoré boli a stále sú súčasťou našich každodenných životov. „Na  princípe  tanečného divadla ukazuje  ideály človeka, keď pomocou viery v magickú silu obradov dobro víťazí nad zlom a láska prekonáva smrť“ dodáva choreograf a režisér predstavenia Michal Dudáš.


„Predpremiéra programu je plánovaná symbolicky  na 1. mája. Presne v tento deň pred 75-timi rokmi vystúpila Lúčnica  prvýkrát vo svojej  histórii na Slovenskej poľnohospodárskej výstave v Prahe. Sme radi, že aj s touto premiérou začneme v máji, vystúpime v 15-tich slovenských mestách a následne ju slávnostne uvedieme aj v Slovenskom národnom divadle, Štátnom divadle v Košiciach a Národnom divadle v Brne“ uzatvára generálny riaditeľ  Lúčnice Pavol Pilař.


Vstúpte do sveta obyčajov a tradícií a nechajte sa unášať silným príbehom lásky. 

Predpremiéra predstavenia Lúčnice sa uskutoční v pondelok 1. 5. 2023 o 19:00 h v Dome umenia Piešťany.

Zdroj: TS Lúčnica – Ing. arch. Marek Barjak

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno