Klub Bombura v Brezne vás počas tohto víkendu pozýva na koncerty dvoch českých kapiel s osobitým rukopisom. 10. a 11. mája v ňom zahrajú špičky českej hudobnej alternatívy, skupiny Eturnity a Dunaj. Víkendovú kultúru je možné spojiť s turistikou či cykloturistikou v krásnom regióne Nízkych Tatier.
Eva Turnová je česká basgitaristka, speváčka, skladateľka, textárka a prekladateľka. Je autorkou siedmich kníh Turnový háj plných báječného majstrovstva čierneho ženského humoru. Prvé tri knihy pozostávajú z minipoviedok aj trpkých a zároveň humorných glos, sú ilustrované obrazmi autorky. Od štvrtého vydania sú sumárom stĺpčekov, ktoré Eva písala pre časopisy Instinkt, Reflex, Reportér a tiež pre rozhlasovú stanicu Čro Plus. „Od dob Vaculíka v šedesátých letech je Turnová druhá osoba, kdo tohle se sloupkem umí,“ napísal Karel Steigerwald, český dramatik, scenárista a novinár. „Při četbě Evinejch sloupků mi vždycky dochází jak málo inteligentního humoru v dnešní době je. A ten holčičí mi přijde skvělej. Začly to (pro mne) Čoko voko, pak Eva Turnová, Mucha a na Slovensku třeba Katarzia. My, malí šovinisté, se máme co učit,“ uviedol David Koller.
Eva Turnová pôsobila v skupinách Odvážná srdce (1989–1993), DG 307 (1995–2001), Půlnoc, Šílenství a Zbytky charismatu (1997–1999). V rokoch 2001 až 2015 hrala so skupinou The Plastic People of the Universe. Zložila hudbu k reklamám i filmom, vydala vlastné CD Čtení z Turnových hájů.
Od roku 2000 má vlastný hudobný projekt nazvaný Eturnity. Kapela po jej odchode z Plastic People hráva častejšie, vystupuje v zložení: Eva – basgitara, spev; za klávesami, gitarou a bicími sa striedajú rôzni spoluhráči. Anglické a české texty jej píšu fínka Minna Pyyhkala a Vratislav Brabenec z PPU.
„Baví ma hlboký Evin hlas. Za povšimnutie určite stojí krásny tón jej basgitary a pestrá zrelá hudobná ženská tvorba, akú sme od našich susedov ešte nepočuli. Eva Turnová a Eturnity s nadhľadom pomleli to najlepšie z českého undergroundu, výsledok nechali prejsť cez lievik Plastikov a King Crimson, v závere skladby ešte zahalili jemným závojom psychedélie. Výsledkom sú skvelé skladby pre milovníkov alternatívy, undergroundu a kohokoľvek kto rád objavuje nové skupiny, alebo by sa iba rád vymanil z prostredia výťahovej hudby. Príďte si do Bombury užiť piatkový večer,“ pozýva na koncert kapely Eturnity Marián Pavúk z klubu Bombura.
Dunaj je považovaný za najvýznamnejšiu kapelu československej alternatívnej scény 80-tych a 90-tych rokov. V jej začiatkoch bol problém s pomenovaním žánru, ktorý hrala, vznikali pripodobenia k českej aj pražskej novej vlne i artrocku, ale stále to nejak nebolo ono. Názov „brnenská scéna“ vznikol práve vďaka výnimočnému zvuku skupiny Dunaj a v 90-tych rokoch mala jej hudba množstvo nasledovníkov. Skupina ukončila svoju činnosť v roku 1998 z dôvodu predčasnej smrti frontmana Jiřího Kolšovského.
Hudobníci sa po dlhom čase stretli v roku 2018 pri nakrúcaní filmu Dunaj vědomí a rozhodli sa obnoviť činnosť skupiny v zostave, ktorá pred šestnástimi rokmi zaznamenala najväčší úspech. Spevu sa namiesto Kolšovského ujal Vladimír Václavek. Základ aktuálneho vystúpenia tvoria prevažne skladby z najsilnejšieho albumu Dudlay a hudobníci do programu postupne zaraďujú aj úplne nové piesne, ktoré plánujú vydať na novom albume. Nejedná sa teda o klasický comeback, ale o novú energiu, s ktorou Dunaj znova nastúpil na hudobnú scénu. Ide o regulérny reštart!
Dunaj zahrá v zložení: Vladimír Václavek – gitara, basgitara, spev; Josef Ostřanský – gitara, spev; Pavel Koudelka – bicie, spev.
„Sledujem skupinu Dunaj od prvého albumu s Ivou Bittovou a je nám v Bombure cťou, že táto legenda zahrá u nás koncert krátko po návrate na scénu. V 80-tych a 90-tych rokoch boli z môjho pohľadu jedinou undergroundovou kapelou, ktorá sa každým albumom dynamicky rozvíjala, pracovala so zvukom, nástrojovým zložením, striedaním silných a nečakaných atmosfér v textoch aj hudbe. Dunaj vždy prekvapoval témami skladieb, štruktúrami kompozícií ignorujúcich refrény aj bežný štvorštvrťový takt a používal ostinátne figúry. Nezmeškajte tento výnimočný večer,“ dodáva Marián Pavúk.
Diskografia:
– Dunaj a Bittovaí, 1988,
– Rosol, 1991 a 2001,
– Dudlay, 1993,
– IV., 1995,
– Pustit musíísž, 1995,
– Lalalai, 1996.
Zdroj: Bibiána Grebeňová Šedivá, Bombura NKP
Foto Eva Turnová: Archív E.T.
Foto Dunaj: Vrbaak