V utorok 3. mája sa uskutoční v Slovenskej filharmónii šiesty koncert cyklu Klavír a klaviristi. V Malej sále SF sa predstaví Jakub Čižmarovič, medzinárodne etablovaný predstaviteľ mladej generácie slovenských klaviristov, pravidelný hosť koncertov Slovenskej filharmónie. Koncert sa začne o 19.00.
V interpretácii Jakuba Čižmaroviča si vypočujeme kombináciu ukrajinskej, ruskej a slovenskej hudby 20. a 21. storočia. Program je zostavený z diel Miroslava Skoryka, Sergeja Prokofieva, Dušana Martinčeka a Ľubice Čekovskej.
Partita Myroslava Skoryka odhaľuje čaro ukrajinskej hudobnej kultúry s prvkami miestnej hudobnej tradície. Vystrieda ju Sonáta č. 8. B dur, op. 84 Sergeja Prokofieva, ktorý bol vynikajúci klavirista a pre tento nástroj aj komponoval. Trilógia sonát č. 6., 7. a 8 vytvoril počas druhej svetovej vojny a patria k jeho ťažiskovým dielam. Program doplní aj Sonáta č. 7 B dur, op. 83, ktorá uzavrie program utorkového večera. Pred ňou sú zaradené diela slovenských skladateľov: Dve romantické prelúdiá op. 8 Dušana Martinčeka a Five miniatures for piano, op. 1 Ľubice Čekovskej.
Koncert sa koná v spolupráci s festivalom PIANO DAYS 2022, ktorého ideou je prepojiť mestá po celom Slovensku klavírnymi koncertmi etablovaných i mladých interpretov. Klavírny recitál Jakuba Čižmaroviča je druhým z nich.
Jakub Čižmarovič študoval hru na klavíri v triede prof. Karl-Heinza Kämmerlinga v Hannoveri, pod vedením prof. Pavela Gililova v Kolíne nad Rýnom a napokon v triede prof. Jacquesa Rouviera na Universität Mozarteum v Salzburgu. Doktorandské štúdium absolvoval pod vedením prof. Mariana Lapšanského. V súčasnosti pôsobí na HTF VŠMU. Zúčastnil sa majstrovských kurzov viacerých významných osobností (Lazar Berman, Eugen Indjić, Dmitrij Bashkirov, Robert Levin, Andrea Bonatta, Vladimír Ashkenazy, Cyprien Katsaris či Zoltán Kocsis), ktoré pre neho znamenali nové umelecké impulzy. Je víťazom rôznych súťaží v Nemecku, Japonsku i Taliansku. Ako sólista vystúpil s viac ako tridsiatimi orchestrami v Európe, Ázii ako aj v USA (Chicago Symphony Orchestra). Hosťoval na prestížnych festivaloch (Nemecko, Francúzsko, Holandsko, Belgicko, Japonsko, USA). Realizoval viaceré nahrávky pre nemecký rozhlas WDR. Vo Francúzsku bola vydaná nahrávka jeho živého vystúpenia s dielami S. Prokofieva. Pre spoločnosť BMG – Arte Nova Classics realizoval svoje debutové CD s dielami R. Schumanna a F. Liszta. Pre slovenské vydavateľstvo Diskant nahral tri Mozartove klavírne koncerty.
Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie
Zdroj foto: A. Trizuljak