Štafetový protest Slovenské kultúrne povstanie platformy Otvorená kultúra! pokračuje. Do programu od 19.-29. augusta sú zapojené mnohé známe osobnosti kultúry. Vystupoval aj vydavateľ a usporiadateľ literárnej súťaže Poviedka, Koloman Kertész Bagala. „Tento štafetový protest má pre každého účastníka iný symbol, ale všetkých nás spája nespokojnosť,“ odpovedá.

Foto: Osobný archív KK Bagalu

Čo by mal byť výsledok štafetového protestu? 


Demonštrácia odhodlania a sily. Ja som si napríklad na protest vybral termín v nedeľu ráno o ôsmej, aby som symbolicky odkázal, že slovo minister znamená služobník, a nie „z boží vůle král“. A že pri služobníkoch kultúry vôbec nie je neobvyklé pracovať piatok-sviatok. Tento štafetový protest má pre každého účastníka iný symbol, ale všetkých nás spája nespokojnosť s prácou a rozhodnutiami MKSR. Už nás, protestujúcich, videli naraz a na námestí — teraz nás budú vidieť dlho a pred vlastným prahom. 


Čo Vás vedie k spolupráci s platformou Otvorená Kultúra? 


Od desiatich k piatim. Po predchádzajúcich ministroch kultúry sme si mysleli, že horšie to fakt už byť nemôže. Avšak až SNS so všetkými svojimi ministrami, poslancami aj nominantmi dokázala, že neexistujú hranice úpadku. Súčasná vláda však nepredpokladala, že práve kultúrna obec sa zomkne. Že vzniknú dve petície a demonštrácia na odvolanie ministerky kultúry, pretože kroky Ministerstva kultúry sú preukázateľne neodborné, klientelistické. Čistky v rezorte kultúry v podstate slúžia ako zastrašovanie ďalších, ktorí sa nepodvolia, proste budú prepustení bez udania dôvodu.


Ale späť k otázke – kultúrna obec sa kvôli súčasnej ministerke zomkla, naprieč povestným spektrom, najprv vznikli diskusie medzi umelcami rôznych odvetví a pripojili sa aj ľudia, ktorí sa kultúre venujú celoživotne. Výsledkom bol vznik platformy Otvorená kultúra. Súhlasím s  aktivitami a postojmi OK!, pretože sú to aj moje postoje.

Štafetový protest na obranu kultúry už dnes

Bojujete za svoje presvedčenia aj literatúrou a knihami, ktoré vydávate? Vaše meno je aj menom úspešného vydavateľstva slovenskej literatúry – aký je Váš pohľad na to, čo je „slovenské“ a čo nie? 

Súčasnej slovenskej literatúre sa profesionálne venujem 33 rokov ako vydavateľ, vyhľadávač talentov a usporiadateľ kultúrnych podujatí. Prežil som všetkých ministrov, aj všetky pokusy o násilné ovládnutie kultúry. Je to preto, že mojimi autormi a vzormi boli Ivan KadlečíkKornel FöldváriMilan HamadaOsamelí bežci a mnohí ďalší, ktorí prežili represie komunistov a nikdy to nevzdali. 

Knihami, ktoré vydávam nebojujem, edičný plán iba odráža môj vkus, nič viac. Nikdy som sa nezamýšľal, či práve ja robím niečo slovenské. Proste som robil čomu som rozumel a čo sa mi páčilo. 

Literatúra je svojské zrkadlo, hovorí Karol D. Horváth k súťaži Poviedka 2024

Čo môžu umelci v tejto situácii robiť? 

Ak je povinnosťou vlády rokovať s odbormi, musí byť prvoradým cieľom vznik umeleckých odborov, ktoré by hájili záujmy jednotlivcov a združení pôsobiacich v kultúre.

Inter arma silent musae. Poslaním umenia je tvoriť, ale umelcom a kultúrnym pracovníkom by malo záležať na vytvorení podmienok priaznivých na tvorbu – a preto sa treba teraz sústrediť na dosiahnutie cieľa. 

Koloman Kertész Bagala

 

Za rozhovor ďakuje Karin Kissová 

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno