Okrem dirigenta Juraja Valčuhu a sopranistky Slávky Zámečníkovej vás v apríli čakajú basbarytonista Tomáš Šelc, Slovenská filharmónia pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina, dvaja virtuózi Dalibor Karvay a Roman Patkoló či debut dirigenta Jiřího Habarta.

Mladá slovenská sopranistka Slávka Zámečníková zaznamenala raketový štart na svetové operné i koncertné pódia a momentálne patrí medzi najväčšie operné nádeje. Od septembra 2020 je centrom jej pôsobenia Viedenská štátna opera, kde okrem iného aktuálne stvárňuje postavu Sophie  v opere Richarda Straussa Gavalier s ružou. V Slovenskej filharmónii sa predstaví  vo štvrtok piatok 4. a 5. apríla 19.00 pod taktovkou svetovo uznávaného slovenského dirigenta s medzinárodným renomé Juraja Valčuhu. 


Foto: Peter Frolo

Hudobný riaditeľ Houston Symphony bude hosťom 75. sezóny  po druhýkrát, po mimoriadne úspešnom marcovom uvedení tretej symfónie Gustava Mahlera. V interpretácii Slávky Zámečníkovej zaznejú Štyri posledné piesne Richarda Straussa, meditatívny opus, ktorý si starší návštevníci Slovenskej filharmónie pamätajú z nezabudnuteľného koncertu Lucie Poppovej po Novembri 1989, či z Bratislavských hudobných slávností 2006, keď zaznel v interpretácii Gabriely Beňačkovej. Cyklus štyroch piesní pre soprán a orchester je jedným z vrcholných diel skladateľa, ktoré skomponoval ako 84 ročný v roku 1948 vo Švajčiarsku, kde sa usadil so svojou manželkou po 2. svetovej vojne, zatiaľ čo úvodné Interlúdium z opery Intermezzo vzniklo o desiatky rokov skôr.


Juraj Valčuha. Foto: Alexander Trizuljak

V naštudovaní Juraja Valčuhu, čerstvého držiteľa Radu Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenska v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí, zaznie v druhej polovici programu Čajkovského šiesta symfónia Patetická.


  • Vypočujte si novú epizódu podcastu filharmonici. Hostkou Kataríny Koreckej je sólistka našich koncertov Slávka Zámečníková.
  • Podcasty sú dostupné na platforme Spotify. Odkaz na podcast je sprístupnený aj na stránke filharmonia.sk.

Piesňový večer Tomáša Šelca


Slovenská filharmónia ponúka komorné koncerty s intímnou atmosférou v Malej sále Slovenskej filharmónie. Novinkou sezóny sú Piesňové večery. Tretí z nich sa uskutoční v utorok 9. apríla o 19.00 v Malej sále SF. Slovenský basbarytonista Tomáš Šelc sa predstaví v bohatom piesňovom programe,  okrem iného aj tvorbu významného českého skladateľa Jana Jakuba Rybu, ktorého meno sa spája zvyčajne len s vianočnou omšou. Jedinečným prvkom recitálu bude využitie kladivkového klavíra, ktorý navodí historickú atmosféru konca 18. storočia. Rozozvučí ho špecialistka na kladivkový klavír Barbara Maria Willi.

Tomáš Šelc. Zdroj foto: Ľubica Habart

S kódom JAR si zakúpite vstupenky na koncerty 4., 5. a 9. apríla s 25% zľavou v Pokladnici SF aj ONLINE.

Apríl so šéfdirigentom Danielom Raiskinom, ktorý pozýva aj na stretnutie

Slovenská filharmónia sa pod taktovkou Daniela Raiskina, šéfdirigenta SF predstaví na dvojici koncertov vo štvrtok 11.  a v piatok 12. apríla o 19.00.  Sólistom večerov bude mladý český husľový virtuóz a koncertný majster Českej filharmónie Jan Mráček, v ktorého interpretácii zaznie Dvořákov Husľový koncert a mol. Mráček, najmladší laureát Medzinárodnej súťaže Pražská jar 2010,  získal  v roku 2014  prvú cenu na Medzinárodnej husľovej súťaži Fritza Kreislera. Program doplnia diela  Bohuslava MartinůDmitrija Šostakoviča.

Pred piatkovým koncertom sa uskutoční  o 18.15 hod. stretnutie návštevníkov so šéfdirigentom vo foyeri Reduty.

Daniel Raiskin. Foto: Alexander Trizuljak

Martin Vanek s deťmi ochutnajú jazz / KONCERT JE VYPREDANÝ

Už názov koncertu Potulky jazzom  prezrádza, čo bude témou aprílového Rodinného koncertu v bratislavskej Redute. V sobotu 13. apríla16.00 si Martin Vanek s deťmi pocestujú  spoločne v čase a ocitnú sa na malú chvíľu v rokoch 1920 až 1950, keď bol jazz tanečnou hudbou, na ktorú sa zabával celý svet. Ako jazz vznikal, ako znel, na akých nástrojoch  sa hral, čo je jeho srdcom a dušou? To všetko sa dozviete v Koncertnej sieni SF so skvelým orchestrom Fats Jazz Band pod vedením Ladislava Fančoviča.

Fats Jazz Band. Foto: Linda Kisková Bohušová

Dvaja virtuózi Dalibor Karvay a Roman Patkoló po boku Slovenského komorného orchestra  

Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom uvedú v Stĺpovej sieni SF koncert s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kunutorok 16. apríla19.00. Viliam Farkaš – skvelý kolega, jeden z najgeniálnejších slovenských muzikantov. Jozef Kun – najsvetovejší Slovák vo svete huslí a viol. Po boku komorného orchestra sa predstavia dvaja súčasní virtuózi Dalibor Karvay, koncertný majster Wiener Symphoniker a Roman Patkoló, zástupca sólového kontrabasistu Opernhaus Zürich. Program je zostavený z diel Georga Friedricha Händla, Petra Breinera, Fritza Kreislera, Astora Piazzollu a ďalších.

Roman Patkoló: Boli mi naklonené hviezdy

Filmová hudba / vstupenky sú v predaji na Verejnú generálku

V aprílovej ponuke nebudú chýbať mimoriadne populárne koncerty Filmovej hudby, ktoré sú na programe 18., 19. a 20. apríla o 19.00. Pridaná je aj Verejná generálka vo štvrtok 18. apríla o 10.00 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Už tradične tento populárny program zaznie v naštudovaní slovenského dirigenta Rastislava Štúra, autora myšlienky tohto programu. 

Rastislav Štúr. Foto archív umelca

Debut Jiřího Habarta v Slovenskej filharmónii

Orchester Slovenská filharmónia sa predstaví vo štvrtok 25. apríla19.00 pod taktovkou  Jiřího Habarta, ktorý patrí k najmladšej generácii českých dirigentov. Rodák z Frýdku-Místku sa v Slovenskej filharmónii predstaví debutovo. Finalista dirigentskej súťaže Donatella Flick Conducting Competition v Londýne a držiteľ 5. miesta na  Medzinárodnej hudobnej súťaži Zoltána Kodálya, kde získal niekoľko špeciálnych ocenení a dirigent Národného divadla moravskosliezskeho v Ostrave sa s našim orchestrom predstaví aj v Žiline na festivale Allegretto. Sólistkou v Hummelovom koncerte bude mladá umelkyňa Sophie Dervaux, prvá fagotistka Viedenských filharmonikov. Program doplní Rachmaninovova 2. symfónia.

Jiří Habart. Foto: Vojtěch Kába

Komorné diela Petra Breinera s NW3 TRIOM

Na koncerte cyklu Komorná hudba v utorok 30. apríla o 19.00 privítame v Malej sále SF komorné zoskupenie NW3 TRIO, v ktorom sa po boku Petra Breinera predstavia Richard Harwood, prvý violončelista Royal Philharmonic Orchestra a kórejsko-škótska huslistka Esther Kim, tiež členka kráľovského orchestra. Na programe zaznejú Dvořákove  Dumky a komorné diela Petra Breinera, v ktorých sa ku klavírnemu triu pripojí mladá slovenská hobojistka Kristína Pláňavská.

Program koncertov nájdete na filharmonia.sk. Vstupenky si kúpite v Pokladnici SF vo všetky pracovné dni a hodinu pred koncertom alebo online na filharmonia.sk.

Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie

Titulná foto: Slávka Zámečníková. Foto: Ján F. Lukáš

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno