Už v Suchoňovej Krútňave sa uviedla ako mimoriadne talentovaná speváčka. Ľubica Rybárska, s ktorou sme sa rozlúčili 14. mája 2024, disponovala vzácnym, dynamicky tvárnym sopránom.
Ľubica Rybárska sa narodila 13. júla 1958 v Martine. Spevácke vzdelanie získala v triede prof. Ľuby Šestákovej na žilinskom konzervatóriu a následne v triede prof. Viktórie Stracenskej na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V roku 2004 sa na VŠMU vrátila už ako vysokoškolská pedagogička a v roku 2012 úspešne habilitovala ako docentka, 2019 ako profesorka.
Už počas štúdia debutovala ako Katrena v opere Eugena Suchoňa Krútňava a predstavila sa aj ako Rusalka v rovnomennej opere Antonína Dvořáka. Už v Suchoňovej Krútňave sa uviedla ako mimoriadne talentovaná speváčka. Disponovala farebne vzácnym, mäkkým, dynamicky tvárnym lyrickým sopránom, ktorý sľuboval ďalší perspektívny vývoj a tieto čakávania naplnila v plnej miere. Rybárskej krásny vokálny hlasový materiál dozrieval a naberal dramatickejšie dimenzie. K postavám mladodramatického odboru postupne pribúdali dramatické party. Ľubica Rybárska sa stala jednou z kľúčových interpretiek operného súboru SND, v ktorom pôsobila od roku 1983 do 2013.
Ako sólistka naštudovala celý rad postáv sopránového repertoáru. V roku 1988 sa vo Filadelfii (USA) stala víťazkou Medzinárodnej speváckej súťaže Luciana Pavarottiho. Vtedy sa jej kariéra začala prudko rozvíjať, najmä pozvaním k spolupráci do filadelfskej opery, kde v apríli 1989 spoločne s Pavarottim účinkovali v predstaveniach Verdiho opery Luisa Miller. Týmto sa jej otvorila cesta na významné svetové operné scény. Portfólio operných domov a symfonických orchestrov, v ktorých pôsobila, zahŕňa Nemecko, Švajčiarsko, Spojené štáty americké, Francúzsko, Rusko, Chorvátsko, Španielsko, Rakúsko, Taliansko, Veľká Británia, Poľsko, Grécko či Nórsko. Svoj talent prezentovala aj na známych festivalov v Salzburgu, Berlíne, Bregenzi, Edinburghu či na Schleswig-Holstein Musik Festival.
Výpočet všetkých domácich a medzinárodných úspechov Ľubice Rybárskej je veľmi dlhý. V repertoári umelkyne sa nachádzali sopránové party všetkých Verdiho opier, inscenovaných v období jej pôsobenia v SND – Aida, Alžbeta v Donovi Carlosovi, Leonora v Trubadúrovi i v Sile osudu, Abigail v Nabuccovi, Amélia Grimaldi v Simonovi Boccanegra, Amélia v Maškarnom bále či vokálne i výrazovo náročná dramatická postava Lady Macbeth. Ďalšou doménou Ľubice Rybárskej boli veristické opery –Pucciniho Tosca, Plášť a Turandot, Mascagniho Sedliacka česť, Giordanova Andrea Chénier, Cileova Adriana Lecouvreur. V rámci moderného operného repertoáru zaujala v dramaticky náročnej postave Kostelníčky v Jenůfe Leoša Janáčka.
Ľubica Rybárska dosiahla úspechy aj ako koncertná umelkyňa. Významná sopranistka spolupracovala s domácimi a zahraničnými rozhlasovými a televíznymi spoločnosťami, v roku 1997 vyšlo jej profilové CD s opernými áriami talianskych autorov. Nahrala vianočné CD pod názvom „Búvaj dieťa krásne“.
V domovskej scéne sa objavila naposledy v septembri roku 2023, keď SND pri príležitosti jej životného jubilea, 65 rokov, vzdalo hold jej umeniu na predstavení Suchoňovej opery Svätopluk.
Ľubica Rybárska nás navždy opustila vo veku 65 rokov dňa 14.mája 2024.
Zdroj: SND, Hudobné centrum, Divadelný ústav, spracovala redakcia mojakultura.sk