Záverečný koncert cyklu Hudba v chrámoch sa uskutoční v nedeľu 9. júna 2024  v Katedrále sv. Martina v Bratislave o 15.00. So Slovenským komorným orchestrom (um. vedúci Ewald Danel) vystúpi po prvýkrát Spevácky zbor Technik STU, ktorý v decembri oslávil svoje 70. výročie založenia.

Spevácky zbor Technik STU vedie už desať rokov zbormajsterka Petra Torkošová. Na nedeľnom koncerte zaznie slovenská duchovná hudba  Ivana Valentu   Hommage à Jan Hus, op. 91 a Ľuboša Bernátha Sila pravdy a pravda slova.  


 „Sila pravdy a pravda slova – kantáta pre rozprávača, sólo bas-barytón, miešaný zbor a komorný orchester je mojou duchovnou kompozíciou, ktorú som napísal v roku 2023. Je venovaná roku kresťanskej kultúry vyhlásenému na roky 2023-2024. Kompozičnému procesu predchádzala moja úvaha o cyrilo-metodskej tradícii a hlbokom posolstve a zároveň odkaze vierozvestcov, ktorí zásadným spôsobom poznačili formovanie viery, náboženských tradícií, ako aj zásadným spôsobom naštartovali intelektuálny a celkove kultúrny rozvoj nášho národa v 9. storočí n. l.,“  napísal o svojom diele skladateľ Ľuboš Bernáth.


„Skladba HOMAGE A JAN HUS op.91. vznikla  ako reakcia na okupáciu Československa v roku 1968 v podobe miešaného zboru s názvom PIESEŇ O BOŽEJ PRAVDE na text básne Jany Nagajovej. Prvýkrát bola predvedená v roku 1969 Misijným spevokolom mladých Cirkvi bratskej. V českej verzii bola uverejnená v roku 1981. Neskôr som ju prepracoval do zložitejšej podoby vo variantoch pre tenor/barytón a klavír, pre mužský zbor a cappela, ako i pre miešaný zbor s alternatívnym sprievodom. Napokon dostala podobu pomníka – pocty Majstrovi Jánovi Husovi. Túto novú podobu získala rozšírením o predradenú  čisto inštrumentálnu časť s názvom HĽADANIE PRAVDY,“ napísal o svojom diele slovenský skladateľ Ivan Valenta.


 

Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie


Titulná foto: Ján Lukáš

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno