Nový slovenský film Ema a smrtihlav je inšpirovaný skutočnými udalosťami a prináša dôležitú a silnú tému, ktorá v domácej kinematografii ešte spracovaná nie je. Odohráva sa počas vojnovej Slovenskej republiky v obci blízko Bratislavy, ktorej zásadnú časť tvorili v tom čase obyvatelia maďarskej národnosti. Hlavnú postavu stvárňuje Alexandra Borbély, jej partnermi sú Milan Ondrík, rakúski herci Florentin Groll a Alexander E. Fennon a celá plejáda maďarských hereckých osobností.
Gardistické „Slovensko Slovákom!“ viedlo najprv k vyhnaniu českých spoluobčanov („Češi peši do Prahy“) a následnej k deportácií spoluobčanov židovských. Národnostná nenávisť sa samozrejme zdvihla i voči maďarskej menšine („Čech, Maďar, Žid, všetko treba biť!“). Uprostred tohto búrlivého obdobia sa odohráva príbeh mladej maďarskej vdovy Mariky, ktorá ukrýva židovského chlapca, syna majiteľky krajčírskeho salónu v Bratislave, v ktorom Marika pred jeho arizáciou pracovala.
Peter Krištúfek adaptoval svoju novelu Ema a smrtihlav do podoby filmového scenára. Film bol krátko predtým, ako Peter tragicky zahynul pri dopravnej nehode, pripravený na realizáciu. Audiovizuálny fond na produkciu filmu už i poskytol dotáciu. „Zvažovali sme ako producenti, či budeme v projekte pokračovať. Či Petrov autorský projekt odložiť alebo či hľadať spôsob, akým jeho dôležité posolstvo a originálny príbeh do filmu pretaviť s iným tvorcom. A kto by to mohol byť. Napokon sme oslovili scenáristku a režisérku Ivetu Grófovú. Dôvodov bolo hneď niekoľko,“ uvádza producentka filmu Zuzana Mistríková.
„Iveta je veľmi talentovaná režisérka so silným zmyslom pre pochopenie ženských filmových postáv a schopnosťou filmovo originálnym a funkčným spôsobom prepájať reálne udalosti a fantazijné predstavy detských hrdinov. Jej celovečerný hraný debut Až do mesta Aš (2012) mal svetovú premiéru na filmovom festivale v Karlových Varoch ako otvárací film súťažnej sekcie „Z Východu na Západ“. Jej druhý hraný celovečerný film Piata loď (2017), mal svetovú premiéru na MFF Berlinale, kde získal ocenenie Krištáľový medveď za najlepší film sekcie Generation Kplus. Piata loď preukazuje okrem jej režijného talentu i výnimočnú schopnosť pracovať s detskými protagonistami v psychologicky zložitých príbehoch – čo je i jeden z atribútov filmu Ema a smrtihlav.“
„Ponuka producentky filmu nadviazať na prácu Petra Krištúfka ma zastihla uprostred rozmýšľania o vlastnom novom filmovom projekte. Petrov scenár som si však prečítala. A hneď na druhý deň som si uvedomila, ako vo mne tento skutočnými udalosťami inšpirovaný príbeh rezonuje,“ spomína Iveta Grófová. „Viedli sme so Zuzanou debaty o tom, ako sa postaviť k Petrovej predstave o filme, do akej miery jej ostať verní a do akej miery môžem látku spracovať svojim autorským rukopisom. Túto otázku sme položili aj Katke Krištúfkovej, Petrovej manželke. Keď ma obidve ubezpečili, že môjmu autorskému prístupu dôverujú, rozhodla som sa do projektu vstúpiť“.
Peter Krištúfek plánoval na filme spolupracovať – tak ako pri svojom debute Viditeľný svet s Ivanom Trojanom v hlavnej úlohe – s kameramanom Martinom Štrbom a kostýmovou výtvarníčkou Katarínou Štrbovou Bielikovou. Iveta Grófová v nich rovnako našla oporu a v na jej silnej výtvarnej koncepcii filmu spolupracujú okrem nich výtvarníci Tomáš Svoboda a Miriam Struhárová a celý rad ďalších tvorcov.
Pre film sa podarilo získať skvelé herecké obsadenie. Hlavnú postavu Mariky stvárňuje Alexandra Borbély, ktorej v roku 2017 udelila Európska filmová akadémia cenu Najlepšia európska herečka za postavu vo filme O tele a duši a ktorej slovensko-maďarský pôvod je pre autenticitu postavy veľmi dôležitý. Jej partnermi sú Milan Ondrík, rakúski herci Florentin Groll a Alexander E. Fennon a celá plejáda maďarských hereckých osobností (Dénes Uljaky, Lili Monori, János Derzsi, Piroska Molnár a ďalší). Vo filme sa objavia aj Éva Bandor, Ján Mistrík či Táňa Pauhofová. Predstaviteľa chlapca česko-židovského pôvodu Šimona našli tvorcovia v Čechách a stvárňuje ho Nico Klimek.
Iveta Grófová realizovala hlboké historické rešerše. Predobrazmi postáv sú už v novele Petra Krištúfka reálni obyvatelia Biskupíc a tak bolo pre filmové rozprávanie dôležité zistiť o nich čo najviac. Výtvarná stránka filmu je pre Ivetu veľmi dôležitá, rovnako však jeho dobová autenticita. Postavy prirodzene hovoria svojimi rodnými jazykmi a prinášajú tak i svedectvo o tom akým multikultúrnym svetom Bratislava a jej okolie do druhej svetovej vojny bola.
Prvá klapka filmu Ema a smrtihlav padla 28. augusta v Medveďove, kde tvorcovia našli svoju hlavnú lokáciu. Film sa okrem toho nakrúcal v Znojme a štáb navštívi aj ďalšie miesta vrátane trikového štúdia v Bratislave. Slovensko – česko – maďarský filmový štáb má už za sebou dvadsaťštyri filmovacích dní, ďalších dvadsať šesť ich ešte čaká. Nakrúcanie filmu bude ukončené v marci 2022, k divákom sa film dostane v roku 2023.
Krátka synopsa filmu:
Príbeh maďarskej vdovy Mariky, ktorá ukrýva židovského chlapca počas druhej sv. vojny a dramatickej éry vojnovej Slovenskej na slovensko-maďarskom pohraničí blízko Bratislavy.
Príbeh židovského chlapca Šimona, ktorý prežíva v úkryte vďaka Marike a svojej detskej imaginácii.
Príbeh malej pohraničnej obce Biskupice pri Dunaji, ktorej maďarskí obyvatelia sú konfrontovaní s tým, že teraz Slovensko patrí Slovákom. Vzájomná nenávisť sa stupňuje, silnie nacionalizmus na oboch stranách. Vojna sa končí, ale nenávisť len tak nevyprchá. Vyústi do deportácií Maďarov z Biskupíc na nútené práce do českých Sudet v záujme hospodářského oživení českých zemí. Film o vrtkavých hraniciach medzi ľudskosťou a túžbou žiť tam, kde jedno takmer vylučuje to druhé.
Film vzniká v koprodukcii spoločností PubRes (SK – Učiteľka, Mečiar, Alchymická pec, Na značky!) Total HelpArt T.H.A (CZ – Toman, Želary, Musíme si pomáhať) a Campfilm (HU – Prirodzené svetlo, film získal na Berlinale 2021 cenu za najlepšiu réžiu). Do filmu vstúpili verejnoprávne televízie RTVS a Česká televize a jeho vznik finančne podporili Audiovizuálny fond a Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Partnerom filmu je i spoločnosť Fortuna Film und TV Miloslava Glaca. Partnerom nakrúcania sú Olejári s.r.o. a SodaStream Slovakia, obec Medveďov a Trnavský samosprávny kraj.
Zdroj: TS Ľubica Orechovská/PubRes
Zdroj fotografií: Anton Faraonov/PubRes, titulná foto: Milan Ondrík a Alexandra Borbély © Anton Faraonov / PubRes