Prežite letné popoludnie s komornou hudbou, stretnite priateľov i hudobníkov pri pohári vína a podporte správnu vec.
V nedeľu 30. júla sa opäť stretnú priaznivci zaujímavej komornej hudby v Pustých Úľanoch, na 3. ročníku Hudobných slávností Pusté Úľany. Tentoraz v Evanjelickom kostole, kde sa oficiálne otvorí zbierka na záchranu barokového organu.
Pusté Úľany spájajú vo svojom názve stredovekých kráľovských včelárov i historické stigmy vojenského a morového pustošenia obyvateľstva. Dnešná rozvíjajúca sa obec blízko Trnavy, v galantskom okrese, však prekvapuje napríklad aktivitami komunity, ktorá pomohla s opravou katolíckeho kostola a organizovala rekonštrukciu miestneho organu z 19. storočia od Vincenta Možného. Dobrovoľníci v neziskovej organizácii Pre Úľany – Pro Fudemus sa aktuálne púšťajú do záchrany oveľa staršieho organu v Evanjelickom kostole, ktorý stojí na mieste niekdajšieho artikulárneho kostola. Aj keď kostol vyhorel v r. 1820, v súčasnom kostole sa nachádza barokový organ – pozitív, podľa posudku organára Jána Valoviča vzácny nástroj, ktorý sa zachoval v pôvodnom stave a buď pochádza zo zničeného kostola alebo bol privezený z inej lokality. Po rekonštrukcii nástroja budú v obci dva rôzne historické organy použiteľné pre profesionálne koncertné účely, čo je vzácna konštelácia z pamiatkového hľadiska i pre príležitosti kultúrneho rozvoja obce a regiónu.
Občianske združenie ORGANYzácia už 10 rokov rozvíja aktivity v oblasti profesionálnej hudobnej kultúry v regiónoch a v tzv. malých lokalitách, je napr. hlavným organizátorom Modrokamenskej hudobnej slávnosti na Hrade Modrý Kameň. S neziskovou organizáciou Pre Úľany – Pro Fudemus niekoľko rokov spolupracuje na príprave profesionálnych hudobných produkcií so špičkovými slovenskými interpretmi a tieto aktivity v r. 2021 logicky vyústili do vzniku pravidelného lokálneho festivalu.
Jednodňové slávnosti tvoria dva za sebou idúce kontrastne ladené koncerty a neformálne stretnutia návštevníkov s interpretmi. Vďaka kvalitnej a zaujímavej ponuke generuje festival publikum nielen z obce a bezprostredného okolia, ale aj blízkych miest, ako je Pezinok, Senec či Trnava.
Prvý ročník tvoril recitál cimbalistu Marcela Comendanta a crossoverový piesňový projekt Petra Zagara Piesne inak, na druhom ročníku sa predstavil azda najúspešnejší slovenský program z oblasti world music Puščaňa Zuzany Mojžišovej a doplnil ho organový recitál Juraja Křemena. Aktuálny ročník otvorí a cappella vokálne trio Musica animae s prierezovým programom staršej duchovnej hudby od gregoriánskeho chorálu až po rané baroko. Na druhom koncerte účinkuje špičkové slovenské saxofónové kvarteto Pressburg Saxophone Quartet pod vedením Ladislava Fančoviča.
Mladé slovenské trio MUSICA ANIMAE sleduje aktuálne trendy v historicky poučenej interpretácii vokálnej hudby renesancie a baroka. Vo svojom programe mapuje vývoj duchovnej hudby od gregoriánskeho chorálu cez renesančný viachlas a končí ukážkou z tvorby uznávaného protestantského skladateľa Samuela Capricorna, ktorý pôsobil aj na našom území.
Že je saxofón plnohodnotným nástrojom klasickej hudby, potvrdzuje LADISLAV FANČOVIČ už niekoľko rokov, a na špičkovej úrovni. Popri svojom pôvodnom nástroji, klavíri, sa na pódiách objavuje aj ako klasický saxofonista v sólových, komorných projektoch a s chuťou prijíma pozvania aj do filhamornonických programov ako hosťujúci člen orchestra. V Bratislave organizuje mimoriadne úspešný medzinárodný projekt Saxophobia, prepájajúci koncertné a vzdelávacie prvky, s každoročnou účasťou svetovej špičky klasického saxofónu a desiatok záujemcov o štúdium tohto nástroja. Jeho ďalším projektom je PRESSBURG SAXOPHONE QUARTET, pôvodne reflektujúce Fančovičovu záľubu v starom jazze, neskôr sa však postupne orientujúce najmä na klasický repertoár.
V Pustých Úľanoch uvedie kvarteto úpravy známych diel W. A. Mozarta a J. S. Bacha ale aj ukážku pôvodnej tvorby pre netradičnú zostavu štyroch saxofónov a hudbu slovenských autorov Ilju Zeljenku a Jevgenija Iršaia.
Zdroj: TS ORGANYzácia, o.z