Príbeh blahoslavenej Košičanky si môžete pozrieť prostredníctvom projektu živé umenie online v pondelok 1. februára o 20:00 na navstevnik.online.
„Chcel som zachytiť malé zákruty alebo križovatky, ktoré riešila na svojej ceste. Prvá bola, čo vlastne bude robiť, v ktorom pracovnom svete bude. Dala sa na učiteľstvo, na to rezignovala z politických dôvodov, možno z revolty začala pracovať fyzicky a stala sa
robotníčkou, potom chcela byť političkou a novinárkou. V jej živote sú rozhodnutia, kedy chce zmeniť pole pôsobnosti. Chce nejakým spôsobom zmeniť svet. Do toho patria aj zásnuby a potom zlomový moment, kedy sa bude rozhodovať pre rodinný život. Až nájde sociálne sestry, kde sa jej talenty môžu realizovať. Ale križovatky – peripetie rozhodnutí pokračujú aj ďalej, lebo Sára aj v tomto novom postavení, v rehoľnom rúchu mala o sebe
pochybnosti,“ autor a režisér Kamil Žiška o Sáre Salkházi.
Príbeh Sáry Salkházi sa ukazuje ako silné svedectvo doby, miesta i času. Je bytostne spätá s Košicami. Žena s rukami vo vreckách, ako sa aj sama nazýva, sa do dejín mesta vpísala nezmazateľným znakom. Sára Salkházi bola intelektuálka z dobrej a zabezpečenej rodiny. Žila bohémskym životom novinárky, ale prešla veľkým prerodom a stala sa z nej mučeníčka viery. Jej silné sociálne cítenie, láskavosť i zvedavosť sa prejavovali v každom konaní, v práci, v záujmoch i písaní. Články, ktoré písala táto dievčina pod menom Sifax, ľudia oduševnene čítali a diskutovali o nich. Mohla si vybrať ľahšiu cestu dcéry hoteliéra, ale nespokojnosť ju nútila hľadať si iné miesto a inú, azda i náročnejšiu cestu.
Pracovala ako učiteľka, kníhviazačka, robotníčka, dokonca i v klobučníctve, ale až v 29 rokoch našla svoje pravé povolanie. Bolo to v Spoločnosti sociálnych sestier. Aké boli vnútorné boje Sáry Salkházi? A aké plody duchovnej práce položila na oltár viery? Počas II. svetovej vojny pomáhala mnohým bezbranným a prenasledovaným. Jej život ukončila nacistická guľka.
Inscenácia je nielen duchovnou reflexiou, ale aj pohľadom na súčasné svedectvo viery, pokory a lásky človeka k človeku v čase besnenia.
Realizačný tím:
Réžia: Kamil Žiška
Dramaturgia: Miriam Kičiňová
Scéna a kostýmy: Peter Janků
Hudba: Kamil Žiška
Inšpícia: Viktória Kecerová
Text sleduje: Iveta Vinclavová
Osoby a obsadenie:
Panna 1, Jolán, Žena, Margita, Ester: Katarína Horňáková
Panna 2, Matka, Vorossová, Judith: Beáta Drotárová
Panna 3, Ruth, Klára, Vilma : Lívia Michalčík Dujavová
Sára: Tatiana Poláková
Ferencz: Ľubo Záhon, a.h.
Ján, Vojak, Mladý čašník: Andrej Palko
Zdroj: ŠDKE