Dlhých deväť rokov sme čakali na ďalší film zo sveta Šialeného Maxa, presne odvtedy, čo George Miller zreštartoval starú sériu snímkou Mad Max: Fury road (Zbesilá cesta, 2015). Čakanie je na konci, pretože v kinách teraz môžeme vidieť Furiosu – prequel k Zbesilej ceste, ktorým režisér splnil svoj sľub, že nový film bude iný, než ten z roku 2015.
Dôvodil tým, že nikto by sa vo filme Furiosa: Mad Max sága nechcel znova pozerať na to, čo už raz videl. Tvorcovské obavy o sebavykrádanie či kreatívnu stagnáciu sú pochopiteľné. Istotne sa však nájdu takí diváci a diváčky, ktorí/é dnes do kina pôjdu s očakávaním, že uvidia to, čo v roku 2015, pretože práve to tak veľmi milujú.
Ak by existoval objektívny rebríček najlepších akčných filmov všetkých čias, film Mad Max: Zbesilá cesta by sme dosť možno našli na jeho samom vrchole. Nie všetci so mnou musia súhlasiť, no azda väčšina uzná, že to, čo sa Millerovi podarilo pred deviatimi rokmi nakrútiť, sa priblížilo kinematografickej dokonalosti, o ktorej sme ani nevedeli, že môže existovať v danej podobe.
Synopsa filmu Furiosa: Mad Max sága: Malá Furiosa je skupinou púštnych motorkárov násilne vytrhnutá zo svojho domova zvaného Zelené miesto. Dievča padne do rúk vodcu skupiny Warlorda Dementa, ktorý sa snaží podmaniť si tri pevnosti Pustiny. Furiosa dá svojej mame sľub, že nájde cestu domov, aj keby jej to malo trvať celý život. Splniť takýto sľub na púšti, kde vládne chaos však nebude jednoduché.
Keď sa pred rokmi začalo hovoriť o tom, že ďalší film z Millerovho dystopického sveta sa zameria na hrdinku menom Furiosa a jej príbeh pred tým, ako sa vydala na Zbesilú cestu, znamenalo to, že uvidíme dej, ktorého koniec už poznáme a bude sa týkať hrdinky, ktorá napriek svojej charizme a záhadnej minulosti bola popri Maxovi stále vedľajšou postavou.
Fiktívna austrálska pustina rozbrázdená kolesami monštróznych áut a motoriek je v skutočnosti historicky bohatým svetom plným zaujímavých postáv a udalostí, ktoré sa skrývajú v banke nápadov Georga Millera, pričom fanúšikova franšízy majú len obmedzený prístup k týmto informáciám. Mad Max skrátka nie je sériou, ktorá by vznikla na knižnom či komiksovom základe. V Zbesilej ceste George Miller a scenárista Nick Lathouris odkryli len fragmenty ich bohatého vymysleného sveta. To im poskytlo dostatok priestoru na rozpracovanie dlhých a dych vyrážajúcich akčných sekvencií, pospájaných kratučkými, ale efektívnymi výdychmi v podobe úsporných dialógových častí. Nechceli o Pustine veľa prezradiť a ak už niečo vyzradili, divák si danú informáciu musel vo filme sám nájsť, pochopiť a zaradiť medzi ostatné, ktoré pri sledovaní získal. Mad Max nie je film popisný a vysvetľujúci, v kine ho bolo treba aktívne objavovať.
Dej Zbesilej cesty bol ohraničený niekoľkými dňami a šlo v ňom predovšetkým o to, ako dopadne hon na nevesty Immortana Joa, ktoré Furiosa s pomocou Maxa Rockatanského uniesli. Zato snímka Furiosa: Mad Max sága je omnoho epickejšou (rozumej príbehovejšou) záležitosťou. Autori ju popisujú ako odyseu, teda dlhoročný návrat hrdinky do jej rodného Zeleného miesta. Práve tu nastáva sľúbená zmena. Spomínate si na psychedelický a horúčkovitý úvod Fury road (Zbesilej cesty)? Filmu prakticky chýbala expozícia a keďže sa z povahy príbehu tvorcovia nemuseli príliš zaoberať predstavovaním postáv, rovno nás zatiahli do šialenej akcie a udržali v nej po dobu celého filmu. Všetky potrebné informácie o dianí, hrdinoch a hrdinkách sme sa dozvedeli doslova po ceste. Oproti tomu nový film stavia práve na príbehovom rozprávaní. Začiatok je až prekvapivo pomalý a hoci sa ani tu hovoreným slovom neplytvá, predsa len cítiť iný prístup k dávkovaniu informácií. To sme koniec-koncov aj chceli.
Všetko čo si divák pri Fury road mal kedysi možnosť domyslieť či po svojom vysvetliť si potreboval kdesi aj potvrdiť. Lenže kde? Svet Mad Maxa vlastnia iba jeho tvorcovia a o informácie sa delia len veľmi zriedka. Bolo treba čakať na nový film. Je preto pochopiteľné a z tvorcovskej pozície aj správne, že nová snímka toho o dystopickom svete prezrádza podstatne viac. Iste, riziko, že po odhalení tajomstva stratí tento svet časť svojej príťažlivosti tu stále je. Ak ho neradi podstupujete, potom pre vás prvý Mad Max zostane na vrchole Millerovej tvorby. Ak sa však chcete o Pustine dozvedieť viac a nahliadnuť aj do spomínaných púštnych bášt, akými sú Bullet Farm a Gas Town, potom si nový film zamilujete.
Akcia v ňom samozrejme stále hrá významnú rolu, a tak sa znova môžete kochať nápaditými choreografiami súbojov, precízne nakrútenými automobilovými naháňačkami a zvrátenými pravidlami prežitia na postapokalyptickej púšti. Okrem toho však tvorcovia ponúkajú rozsiahlejší pohľad aj na miesta mimo ciest Pustiny.
Vnútorná kompozícia filmu je rozdelená na kapitoly, čo pomáha zachytiť niekoľko rokov života mladej Furiosy od jej detstva po dospelosť. Touto formou sa dielo viac približuje klasickému rozprávaniu a neexperimentuje až do takej miery, ako tomu bolo v prvom filme. Originálnych nápadov majú však tvorcovia plné priehrštia, a preto nuda určite nehrozí. Taktiež dokážu so zvolenými motívmi – či už ide o vzťahy medzi postavami, alebo ich vnútorný svet – pracovať citlivo a úsporne. Je vidieť, že majú celé dielo pevne v rukách.
Treba si však priznať, že novinka stratila oproti prvej časti štipku svojej typickej energie. Intenzívna akcia sa v tomto prípade nestretla ani s pulzujúcou hudbou, ktorá by opantanému obecenstvu dirigovala srdečný tep. Film naopak uspokojivo vypĺňa prázdne miesta v príbehu, na ktoré sme sa museli pozerať celých deväť rokov. Zmena, ktorú George Miller vedome zamýšľal priniesla svoje ovocie, ale aj určité nevyhnutné obete. Furiosa už nie je tým obrovským prekvapením, akým bola svojho času Zbesilá cesta, a nikto ani nečakal, že sa čosi podobné stane. Nemožno preto tvrdiť, že by v náročnej úlohe prekonať dokonalosť George Miller zlyhal. V najúprimnejšej snahe urobil ako autor to, čo bolo správne a potrebné a nakrútil špičkovú akčnú odyseu, aby nakŕmil našu nedočkavosť po nových šialených dobrodružstvách. Zostáva veriť, že chystané pokračovanie Mad Max: The Wasteland (Pustina) bude znova vizionárskym počinom.
Matúš Trišč
Zdroj foto: Continental film