Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Ji.hlava vyhlásil v sobotu 2. novembra víťazné filmy. Autorský dokument režisérky Daniely Meressa Rusnokovej Šedá zóna získal až tri ocenenia – za najlepší debut, Cenu za najlepší zvukový design a Cenu za najlepší film z vyšehradského regiónu. Výnimočný autorský dokument získal len nedávno dve ocenenia aj na festivale Jeden svet a na festivale Cinematik zvíťazil v sekcii slovenských dokumentárnych filmov. V týchto dňoch ho môžete vidieť v kinách.
Autorský dokumentárny film Šedá zóna prináša osobný a autentický pohľad na málo diskutovanú tému predčasných pôrodov a záchrany vysoko nezrelých novorodencov. Osobný príbeh jednej matky, ktorá balansuje na hranici svojich síl, osvetľuje neviditeľné príbehy mnohých rodín s predčasne narodenými deťmi, deťmi so zdravotným znevýhodnením, ale aj príbehy otcov a matiek bežných rodín, ktorých rodičovstvo postavilo pred výzvy ako izolácia, vyhorenie, či existenciálny stres. Prostredníctvom experimentálno-esejistického filmového rozprávania v prvej osobe hovorí o tabuizovaných témach, ktoré v kontexte materstva a rodičovstva bežne verejne nevyslovujeme. I keď prináša mnohé ťaživé momenty, k divákovi prehovára cez obrazy láskyplného domova tak, že z kina odchádza naplnený nádejou, nehou, ale aj pochopením.
Odborná porota, ktorej členmi boli americká kurátorka a šéfredaktorka magazínu o dokumentárnom filme Abby Sun, český režisér Tomáš Klein a argentínska filmárka Laura Ruggiero, udelila filmu Šedá zóna Cenu za najlepší debut „pre jeho citlivý prístup k zachyteniu dlhodobých súvislostí, pôsobivé zábery a naráciu z pohľadu prvej osoby, ako aj prácu s archívnymi materiálmi na doplnenie kontextu.“ Porota udelila cenu aj zvukovému majstrovi Richardovi Fűlekovi a Daniele Meressa Rusnokovej za najlepší zvukový design, pretože podľa jej slov: „Tento film vydarene prepája niekoľko typov obrazov v jeden súdržný celok.“
Na slávnostnom ceremoniáli si režisérka prevzala aj Cenu za najlepší film z vyšehradského regiónu. „Šedá zóna je podľa nás mimoriadne odvážny a esteticky vydarený film. Spojením archívnych záberov s tou najosobnejšou skúsenosťou a odlúčením, ktorému môže matka čeliť, nás autorka zoznámila s univerzálnym príbehom plným lásky a silných rodinných pút. Sme vďační, že sme mohli nahliadnuť do intímneho vzťahu autorky s jej tromi deťmi, čo vnieslo kus svetla aj do tých najtemnejších zákutí našich sŕdc,“ uviedla porota v zložení: čínska producentka Xuan Liu, programová manažérka Galya Stepanova a americká dokumentaristka Kirsten Johnson.
„Veľmi si vážim, že Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Ji.hlava dal priestor téme ukrytej v trinástej komnate materstva,“ povedala v ďakovnej reči režisérka Daniela Meressa Rusnoková. „Som vďačná, že si porota všimla existenciu akéhosi paralelného vesmíru, ktorý je našou súčasťou. Scenár filmu som písala na základe príbehov mnohých maminiek a táto cena patrí aj im. Ďakujem.“
Producentom filmu je občianske združenie Žudro pod vedením Jany Belišovej, ktorá v minulosti produkovala dokumentárne snímky Cigarety a pesničky (2010, r. M. Šulík, J. Bučka Kovalčíková), Zvonky šťastia (2012, r. M. Šulík, J. Bučka Kovalčíková) a Ťažká duša (2017, r. M. Šulík). O distribúciu filmu v slovenských kinách sa stará spoločnosť Film Expanded.
Zdroj: TS Mária Hejtmánková, PR manažérka filmu Šedá zóna
Zdroj foto: Žudro