Film is GREAT!

Prehliadka britského filmu sa začne dnes a tento maratón premietania britských filmov potrvá až do 15. septembra. Čakajú vás skvelé kúsky súčasnej britskej kinematografie.


Film Europe od dnešného dňa prináša fanúšikom filmového umenia prehliadku Film is GREAT, v ktorej divákom predstavuje súčasný britský film. Keď sa dnes povie Británia, všetkým napadne Brexit. Ale o tom prehliadka Film is GREAT nebude. Celkovo šesť premiér a viacero reprízovaných filmov je oknom do obrovskej britskej filmovej knižnice.
V slovenskej premiére bude počas piatich dní predstavených mnoho filmov, ktorých témy sa týkajú povojnovej Británie (Spitfire, Brankár), anglického malomesta a lásky ku knihám (Florenciho kníhkupectvo), škótskej rebélie (Beats) či významných literárnych a divadelných adaptácií (Búrlivé výšiny, Macbeth).
Skvosty britskej kinematografie z akvizície Film Europe sú oknom do obrovskej britskej filmovej knižnice. Jednou z tém je povojnová Británia zobrazená vo filme Spitfire. Témou je typická atmosféra anglického malomesta a láska ku knihám vo filme Florencino kníhkupectvo. Témou je škótska vzbura, prirovnávaná k legendárnemu Trainspottingu, vo filme Beats. Témou sú britsko-európske koprodukcie, témou sú filmové adaptácie literatúry vo filme Búrlivé výšiny.
Film is GREAT je oslavou súdržnosti a kontinuity.
Poďme na to, čo vo vybraných kinách v nasledujúcich dňoch nájdete. Náš tip: Beats a pre romantickejšie duše Búrlivé výšiny.


SPITFIRE
Hovorilo sa o ňom, že je to dokonalá krása. Lenže táto krása vedela zabíjať. Dokument Spitfire rozpráva impozantný, veľký príbeh o vízii, odhodlaní a odvahe, o lietadle, ktoré vzniklo zo súťaživosti v období, keď sa schyľovalo k vojne, jeho kvalita sa ocenila v boji a stalo sa jednou z najslávnejších stíhačiek na svete. Príbeh lietadla Spitfire, ktoré zmenilo svetové dejiny, vyrozprávajú poslední doteraz žijúci veteráni II. svetovej vojny. Dokumentárny film ohromí fantastickými zábermi z vtáčej perspektívy nakrútenými špičkovým leteckým kameramanom i vzácnymi digitálne upravenými záznamami z búrlivých 40. rokov, keď bola táto stíhačka bezkonkurenčne kráľom nebies. Film ukazuje aj súčasný osud tohto výnimočného stroja a porozpráva o tom, ako sa z neho stala medzinárodná legenda.


BEATS
Beats rozpráva univerzálne platný príbeh o dospievaní odohrávajúci sa na pozadí hudby, ktorá je rovnako eklektická a elektrizujúca ako scéna, z ktorej sa zrodila. Ale je to najmä príbeh o priateľstve, vzdore a neodolateľnej sile mladosti. Rok 1994, malé mesto v strednom Škótsku. Najlepších kamarátov Johnna a Spannera spája od detstva pevné puto. Keď sa ocitnú na prahu dospelosti, ich životné cesty sa rozdelia: Johnno sa aj s rodinou sťahuje do peknej štvrte iného mesta a Spanner musí čeliť neistej budúcnosti v zapadákove. Ale blížiace sa leto bude iné – ako pre nich, tak pre celú krajinu – Británia zažíva explóziu freeparty scény a zrod najväčšieho kontra-kultúrneho hnutia mládeže v tej dobe.


DAPHNE
Volá sa Daphne, má 31 rokov, je Londýnčanka. Je krásna, šikovná a nádejná šéfkuchárka. Rušné dni, hektické noci, priatelia, milenci – to všetko sú vítané rozptýlenia popri neustálom a plazivom pocite, že jej život sa nejako zasekol. Nie je schopná nadviazať dlhodobý vzťah, má sebadeštruktívne sklony a tendenciu riešiť problémy alkoholom. Po sérii nečakaných udalostí sa pád na úplné dno rýchlo blíži. Dokáže sa od neho Daphne odraziť a zmeniť svoj život?

FLORENCINO KNÍHKUPECTVO
Film je nakrútený podľa predlohy románu Penelope Fitzgerald The Bookshop. Jeho príbeh sa odohráva v malom ospalom mestečku východného Anglicka, okolo roku 1959. Pokojné vody rozčerí príchod pôvabnej vdovy Florence Green, ktorá je aj napriek odporu kultivovanej, no bezohľadnej miestnej opozície, rozhodnutá otvoriť svoje kníhkupectvo. Systematicky sa snaží ,,vychovať“ tak trochu obmedzených miestnych obyvateľov, ktorí vďaka nej nachádzajú cestu k najlepšej súčasnej literatúre, vrátane Nabokovej škandalóznej Lolity a knihy 451 stupňov Fahrenheita od Raya Bradburyho, ktoré im začínajú otvárať oči a prebúdzať emócie.

BÚRLIVÉ VÝŠINY
Ďalšia adaptácia slávneho rovnomenného románu Emily Brontëovej, ktorú tentoraz nakrútila progresívna filmárka – jedna z najvýraznejších britských režisérok súčasnosti – Andrea Arnold (Fish Tank, Red Woad, Wasp, American Honey).
Búrlivé výšiny mali premiéru v súťaži na festivale v Benátkach 2011. Režisérka Andrea Arnold do svojej verzie obsadila talentovaných mladých hercov – Cathy stvárňuje Kay Scodelario a konfliktného Heathcliffa James Howson. Snímka, ktorú z veľkej časti nakrúcali ručnou kamerou, sa sústredí na naturalizmus a poetiku prírody a človeka v nej.

Zdroj: FILM EUROPE – správa upravená redakciou mojakultura.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno