Medzi desiatkami dokumentárnych filmov na festivale Jeden svet si diváci mohli pozrieť aj holandský dokumentárny film Follow Me. A hneď si pekne všetci svorne vymazali konto na Instagrame…
Mladý holandský novinár Nicolaas Veul pichol do osieho hniezda. A to doslova. V 50-minútovej dokumentárnej snímke, ktorú by sme mohli nazvať aj mega reportážou, ukazuje skrytý svet sociálnej siete zvanej Instagram. Podvody, machinácie, ošiaľ za získavaním nových sledovateľov, tvrdý biznis, ktorý je za tým, no najmä nastavuje tvár tejto „zvrátenej“ spoločnosti. Ako hovorí jedna z respondentiek: Instagram je môj život a neviem, čo by som robila, keby nebol, môj život by viac nemal zmysel…
Dokument Follow Me, ktorý patril medzi bohatú programovú ponuku Filmového festivalu jeden svet, ukazuje Instagram ako výkladnú skriňu, kde ľudia propagujú sami seba. „Všetko, čo vidíte, je táto očarujúca stránka. Nevidíte ale, čo sa deje za oponou,“ vysvetľuje Mike zo spoločnosti Dovetale, ktorá analyzuje sociálne médiá. Mladý 28-ročný muž založil spoločnosť, kde odhaľujú podvody, ktoré sa na pravidelnej báze dejú na tejto podivuhodnej sociálnej sieti patriacej do portfólia spoločností amerického podnikateľa Marka Zuckerberga. Áno, presne toho chlapíka, ktorý sa rád prezentuje v spoločnosti ako jednoduchý chalan z ulice, v obnosených menčestrákoch a vyťahanom tričku chce zapadnúť do davu, medzi prostých ľudí. Prostý možno vyzerá, no sprostý rozhodne nie je. A hlavne, dokument odhaľuje, ako tvrdo zneužíva sociálne siete na biznis s vedomím, že vie, aké podvody sa tam dejú. A pritom tento, na pohľad prostoduchý miliardár, sám aktívne prispieva k propagácii svojich sociálnych sietí, k hrubej manipulácii ľudí, ktorí sú Instagramom posadnutí – s jediným cieľom: obohatiť sa. Neváhajú pritom zahodiť akékoľvek morálne zábrany, ktoré by ešte niekde v útrobách človeku mohli v súčasnej spoločnosti existovať. Ale to je presne to, čo pán Zuckerberg chce. Viac a viac followerov, aj keď podvodom, šialené naháňanie sa za „lajkovaniami“ príspevkov, chce vyvolať závislosť, najmä mladých ľudí – takzvaných influencerov, pre ktorých je Instagram doslova drogou. Najsmutnejšie na celom tom je, že o podvodoch vie a úplné fiasko je, že sa mu to aj podarilo.
To všetko odhaľuje dokument mladého holandského novinára, ktorý si to vyskúšal na vlastnej koži a dokonca si odskočil do sídla Instagramu, aby získal – ako korektný novinár stanovisko spoločnosti. Môžete trikrát hádať ako dopadol už na recepcii, keď ho privítali namiesto hovorcu robustní bodyguardi… A nakrútil to všetko takým prirodzeným spôsobom, že snímka diváka od prvého momentu vtiahne do absurdného virtuálneho sveta. Čím viac lží a podvodov odhaľuje, tým intenzívnejší pocit, že nežijete v normálnom svete, ale v paralelnom Matrixe…
O čo presne ide? Ústrednou myšlienkou filmu je ukázať pravdu, ktorá sa deje pod rúškom falošného lesku a slávy na tejto sociálnej sieti, ktorú dnes využíva vyše milarda populácie na celom svete. A to už je teda slušné číslo. Ak si niekto zverejní selfie, asi jediným jeho zmyslom života sa stáva „naháňať“ lajky. V pozadí je však tvrdý biznis s užívateľskými účtami. Akonáhle si ktokoľvek založí konto na Instagrame, s pravdepodobnosťou rovnajúcej sa istote vznikne jeho falošný, duplicitný profil – ten človek sa totiž stáva akoby „nesvojprávnym“ a všetkými jeho fotografiami a údajmi môže nakladať ktokoľvek, kto sa v tom aspoň trošku vyzná. Internetoví roboti vyrábajú nových followerov pre tých, ktorí si chcú pripadať ešte úspešnejší, ako sú. Mladý filmový tvorca si to vyskúša na vlastnej koži. V priamom prenose, šokovaný, nevynechávajúc intenzívny očný kontakt s kamerou – teda divákmi, sa za pár sekúnd za 35 eur stane takým populárnym, že by sa mu to ani vo sne nesnívalo. Za takú sumu totiž získa 10-tisíc nových sledovateľov. Medzi nimi napríklad aj dve indické deti v plavkách…
Gradácia dokumentu je výborne vystupňovaná, keď odhaľuje súvislosti, že napríklad Katy Perry má približne 20 percent followerov falošných. Grafy a krivky proste nepustia. A výnimkou nie sú ani hollywoodske hviezdy, ktoré majú milióny sledovateľov a aj tak si kupujú milióny ďalších, v snahe získať čoraz väčšiu popularitu. To by sa možno mohla zdať ako pomerne primitívna hra, no samozrejme, na toto všetko reagujú veľké spoločnosti, ktoré investujú milióny eur do reklamy na sociálnych sieťach. A to už je mega podvod – dokonca vedomý. Dokument odhaľuje aj to, ako jedna z veľkých firiem práve na základe týchto podozrení stiahla desiatky miliónov vyčlenených na reklamu práve na Instagrame. Je teda vôbec možné niečomu na Instagrame veriť? Túto otázku cítiť v každej jednej scéne filmu. Nič nie je pripravené – samotný Nicolaas je len priemerne znalým užívateľom, ktorý postupne (šokovaný) odhaľuje rôzne súvislosti. Dostáva sa až k celospoločenským problémom a k šialenstvu, ktoré táto sociálna sieť vyvolala medzi ľuďmi. Jeho realistická kamera sleduje polo-šialených užívateľov, ktorých zmyslom života sú fotografie pridávané na sociálnu sieť, sledovanie prírastkov zdvihnutých palcov a v podstate odhaľuje to, čo sme všetci doposiaľ tušili, že sa to deje, ale len v malej miere. Takéto giga rozmery azda nepredpokladal nikto.
Najväčším prínosom snímky je, že je spracovaná mimoriadne realisticky – a práve preto veríme každému kroku mladého filmára. Veríme každému jeho zisteniu, ktoré priam vedecky podkladá výpoveďami respondentov, ktorí sú v tomto svete doma. Odhaľuje napríklad aj fotografku, ktorá sa v tomto podvode hýbala celé roky, nakoniec však nemala svedomie pokračovať. Áno, Instagram je totálna závislosť, ale v prvom rade obrovský škandál plný lží a obchodovania s ľudským artiklom. A majiteľ tejto spoločnosti to veľmi dobre vie. Je len otázkou času, kedy sa celá táto veľká nafúknutá bublina vytratí do éteru, spľasne a zostanú „len“ milióny zničených životov. Jediný, kto z toho celého vyjde ako nepoškvrnený víťaz, je Mark v menčestrákoch a s odzbrojujúcim úsmevom…
Zuzana Vachová
Zdroj video: youtube – Nicolaas Veul