Festival Dotyky a spojenia sa po období pandémie vracia k svojmu tradičnému termínu, ktorým symbolicky uzatvára divadelnú sezónu na Slovensku. 17. ročník festivalu sa skutoční od 20. do 25. júna 2022. Za šesť dní ponúkne 36 divadelných inscenácií, päť koncertov, dva workshopy, deväť tvorivých dielní pre deti a 22 diskusií o divadle. Organizátori mysleli v programe aj na ukrajinské publikum. Dramaturgická rada sa zamerala na inscenácie, ktoré mali premiéru v období od apríla 2021 do apríla 2022, prevládajú citlivé a intímne témy, ako aj hľadanie identity.

Dotyky a spojenia sú výberovou, nesúťažnou prehliadkou inscenácií slovenských divadiel, hlavným organizátorom je Slovenské komorné divadlo Martin. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


„Po dvoch rokoch pandémie a v čase vojny dramaturgickú radu festivalu najviac oslovili inscenácie, ktoré otvárajú citlivé a intímne témy hľadania identity, pomoci blížnemu, vyrovnávania sa s rodinnou alebo spoločenskou traumou. Pozorujeme výrazný trend autorských inscenácií – libreto až ôsmich z desiatich inscenácií v Hlavnom programe vzniklo pre potreby daného diela, nejde teda o inscenácie vychádzajúce z už známeho dramatického textu. Pokiaľ ide o program Pre mladé publikum, ktorý prináša výnimočné inscenácie pre detské a násťročné publikum, všetky inscenácie v programe sú pôvodnými adaptáciami literárneho diela, čiže opäť je v nich silno prítomný autorský prístup,“ povedala programová riaditeľka festivalu Monika Michnová.


 

Každoročne je ťažiskom festivalu Hlavný program, zostavila ho dramaturgická rada v zložení: divadelná kritička Barbora Forkovičová, divadelná teoretička a kritička Martina Mašlárová, dramaturg a hudobný skladateľ Róbert Mankovecký, dramaturgička Monika Michnová. V Hlavnom programe figuruje desať inscenácií, ich skladba je vyvážená z pohľadu zriaďovateľa aj miesta pôsobnosti. Päť inscenácií vzniklo v zriaďovaných a päť v nezriaďovaných divadlách, šesť vzniklo v divadlách v Bratislave, štyri mimo hlavného mesta.


„Po prvý raz v 17-ročnej histórii festivalu sa v Hlavnom programe predstaví Dezorzovo lútkové divadlo, ktoré sa programovo venuje bábkovému divadlu pre dospelých. Na festivale uvedie veľkovýpravnú bábkovú drámu z obdobia druhej svetovej vojny Dukla, údolie smrti. Po niekoľkoročnej pauze sa na festivale predstavia tiež Divadlo Thália Színház z Košíc a Divadlo Astorka Korzo ´90 z Bratislavy,“ upozornila na zaujímavosti z Hlavného programu Monika Michnová.


Dezorzovo lútkové divadlo – Dukla, údolie smrti
Divadlo ASTORKA Korzo ’90Jeden nemecký život
Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo ZvoleneČepiec
Divadlo NUDERoľa
Divadlo Petra MankoveckéhoPrevádzači
Divadlo Thália Színház KošiceOtec, mama, chľast
Nezávislé divadelné zoskupenie OdivoVnorená
Slovenské komorné divadlo MartinD1 (pracovný názov)
Slovenské národné divadloŠpina
Uhol_92Ponížení a krvilační

Okrem Hlavného programu podlieha výberu aj program Pre mladé publikum, ktorý zostavila divadelná teoretička a kritička Lenka Dzadíková. Tvoria ho inscenácie určené pre deti a násťročné diváčky a divákov. Tento rok sa do výberu dostalo päť inscenácií. Ako zdôraznila Monika Michnová, zaujímavosťou je, že všetky sú adaptáciou knižnej/literárnej predlohy.

Bábkové divadlo na Rázcestí Banská BystricaO sliepke, ktorá sa nevzdala
Bratislavské bábkové divadloMauglí
Divadlo LUDUSNa západe nič nové
Nezávislé divadelné zoskupenie OdivoO vlkovi, ktorý vypadol z knižky
Nové divadloZlodejka kníh

„Keďže minulý rok sa nám osvedčilo rozšírenie programu Junior, ktorý prezentuje tvorbu študentiek a študentov vysokých umeleckých škôl, rozhodli sme sa aj tento rok ponechať rozšírený program a v rámci neho uvedieme v priebehu šiestich dní až sedem študentských inscenácií,“ povedala Monika Michnová.

Festival prináša program aj do ulíc mesta a iných nedivadelných priestorov. Hrať sa bude:

▪ na lúke nad obcou v okolí Martina (Divadlo NUDE – Roľa)
▪ v priestoroch strednej školy (Divadlo Jána Palárika v Trnave – Skrytý zmysel)
▪ v priestoroch múzea (voľné združenie umelcov Zlaté schody – Dobšinský, ako som sa stal)
▪ v záhrade Slovenského národného múzea (Divadlo PIKI – Plechová Mína)
▪ počas svätojánskej noci v záhrade Slovenského národného múzea (Slovenské komorné divadlo Martin – Sen noci svätojánskej)

Počas festivalu čaká návštevníkov a návštevníčky aj otvorenie výstavu fotografií herca Jána Dobríka, člena umeleckého súboru martinského divadla a krst jeho knihy Ilúzie. Krstným otcom bude herec, člen Činohry SND, Alexander Bárta.

Organizátori pripravili program aj pre ukrajinské publikum – rozprávkovú inscenáciu v rusínskom jazyku (Divadlo Alexandra DuchnovičaZlatý kľúčik), po ktorej bude nasledovať tvorivá dielňa pre deti v ukrajinčine, čítanie z textov ukrajinských autoriek a autorov v réžii Lukáša Brutovského Dobrý večer, sme z Ukrajiny/Доброго вечора, ми з України v rámci projektu Worldwide Ukrainian Play Reading Project a ukrajinský večer.

Pokiaľ ide o diskusie, pripravujeme sériu troch debát Platforma na tému udržateľnosti, počas ktorých budeme diskutovať o zelenej transformácii a divadle na Slovensku a hľadať odpovede na otázku, či môže byť umenie udržateľné. Tieto diskusie bude moderovať publicista Michal Havran,“ povedala programová riaditeľka festivalu. „Pripravujeme tiež verejnú nahrávku diskusnej relácie RTVS Večera s Havranom.“

Okrem toho sa na festivale už tradične bude diskutovať s tvorcami a divákmi po skončení všetkých predstavení z Hlavného programu a všetkých predstavení v rámci programovej sekcie Junior. „V rámci Študentskej platformy dostanú hlavné slovo študenti vysokých umeleckých škôl. Spolu s diskusiami po Hlavnom programe teda pôjde až o 17 diskusií, ktoré po jednotlivých predstaveniach prepoja hľadisko a javisko,“ spresnila Monika Michnová. Na záver festivalu organizátori pripravujú diskusiu Finále, v ktorej budú o festivalových inscenáciách diskutovať s hodnotiteľkami a hodnotiteľmi z krajín V4-ky. Ako dodala Monika Michnová, keďže festivalové inscenácie sú určitou vzorkou slovenského divadla, od tejto diskusie si sľubujú nezaťažený pohľad na aktuálny stav divadla na Slovensku.

Vlani sa festival pre pandémiu konal netradične v septembri a z pohľadu dramaturgie spojil dve sezóny (2019/2020 a 2020/2021), čo sa udialo po prvý raz v jeho histórii. Napriek pandémii prebehol festival veľmi úspešne a organizátori nemuseli zrušiť ani jedno naplánované predstavenie.

Festival Dotyky a spojenia je najväčšou prehliadkou inscenácií uplynulej divadelnej sezóny. Mesto Martin sa tak vždy na konci sezóny stáva hlavným mestom divadla na Slovensku.

Zdroj: TS Festival Dotyky a spojenia – Zuzana Golianová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno