Festival Áčko tento rok privíta svojich návštevníkov a návštevníčky na svojom 28. ročníku. História festivalu siaha až do roku 1996 a odvtedy nepretržite ponúka priestor pre mladých filmových tvorcov z rôznych krajín, aby svoje študentské diela odprezentovali v rámci súťažnej prehliadky. Áčko má preto veľký význam v mapovaní študentskej krátkometrážnej filmovej tvorby na Slovensku aj blízkom zahraničí. Okrem toho však ponúka aj množstvo sprievodných podujatí, prednášok či workshopov na obohatenie študentov aj širokej verejnosti.

“Hlavnou témou tohto ročníka festivalu Áčko sú kontrasty. Túto tému sme zvolili najmä preto, lebo vie byť rozmanitá a každý človek si v nej vie nájsť niečo svoje. Kontrasty reflektujú napätie medzi rôznymi prístupmi, perspektívami a emóciami vo filme. Vieme ich nájsť v každodennom živote. Kontrasty medzi našimi študentskými filmami, medzi nami ako ľuďmi v spoločnosti. Chceli by sme, aby sa na festivale každý cítil byť prijatý vo svojich kontrastoch,” uvádza Emília Širotníková, organizátorka festivalu. 


Študentské filmy sa predstavia v piatich pásmach nazvaných VERMILION, INDIGO, SIENNA, EMERALD a AMARELO. Každý názov pásma má v rámci témy špecifický význam a zastrešuje snímky s určitou spoločnou náladou či témou.


“Dokopy sa prihlásilo 64 filmov, z toho malá porota vybrala 33 najlepších filmov, ktoré uvidíme v súťažných pásmach. Na festival sa dostali absolventské filmy, ale aj cvičenia. Každý jeden film je originálny a prepracovaný. V jednotlivých pásmach uvidíte napríklad animované filmy Silo (réžia: Imrich Kútik), Havo (réžia: Michal Dubjel), dokumentárne filmy Umčo (réžia: Lukáš Hamara), Spoveď (réžia: Rebeka Bizubová), hrané filmy …a nebo má dve poschodia (Kristian Grupač), Noci a dni (réžia: Danka Sláviková),” dodáva Emília Širotníková. 


Áčko pre každého

Festival Áčko nie je určený iba študentom filmových škôl. Organizátori na podujatie pozývajú aj širokú verejnosť. “Na festivale Áčko privítame všetkých. Študentov, pedagógov, no samozrejme by sme radi privítali aj verejnosť. Či už to sú filmoví nadšenci alebo práve naopak – ľudia, ktorým možno film nie je až taký blízky a vďaka nášmu festivalu by vedeli nahliadnuť do sveta filmu hlbšie.”


Časť programu presahuje rámec samotného filmu a dotýka sa iných kreatívnych odvetví. Návštevníčky a návštevníci Áčka sa môžu tešiť napríklad na Laser mapping workshop, ktorý spája film s technológiami vizuálnych efektov, ale aj na diskusiu s filmovými architektkami Dorotou Volfovou a Brigi Teplanovou, ktoré poskytnú jedinečný pohľad na vizuálne rozprávanie. Festival ponúka aj možnosť zúčastniť sa masterclassu o filmovej hudbe s Ľubicou Čekovskou, ktorý všetkých prenesie do sveta hudobného skladania pre film. 

“Študenti, ktorí stoja za filmami tohtoročného Áčka, sú určite silnou generáciou tvorcov. Ich tvorba je zaujímavá nielen technickou zdatnosťou, ale aj schopnosťami priniesť originálne a často veľmi osobné príbehy. Mnohí z nich sa odvážne púšťajú do náročných tém a experimentujú s formou. Vidieť u nich výrazný autorský rukopis a odhodlanie posúvať hranice,” odpovedala Širotníková na otázku, čo od súčasných študentov filmových škôl môžeme v budúcnosti očakávať.

Súčasťou programu budú aj odborné prednášky filmových majstrov zo Slovenska aj zahraničia. Áčko tento rok navštívia poľskí režiséri Krysztof Zanussi a Maciek Hamela, oscarovo oceňovaný zvukár Mark Ulano s manželkou Patrushkhou Mierzwou a prídu aj slovenskí filmári – režisér Jonáš Karásek či kameraman Martin Žiaran a ďalší.

Celý program Áčka nájdete na stránke festivalu.

 

Redakciu informovala Emília Širotníková

Spracoval Matúš Trišč

Zdroj foto: Áčko

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno