Medzinárodný festival animácie Fest Anča prinesie na Slovensko aj toto leto výber toho najkvalitnejšieho a najzaujímavejšieho zo slovenskej a svetovej animácie. Tento rok však s jednou veľkou zmenou: 14. Fest Anča sa odohrá primárne ako online festival. Hoci nakoniec otvorí svoje brány pre obmedzené množstvo divákov aj naživo v Žiline, prvý raz v histórii prinesie plnohodnotný filmový program svojim divákom primárne prostredníctvom ich počítačov. Fest Anča 2021 sa uskutoční od 1. do 4. júla s možnosťou streamovať filmy až do nedele 11. júla. V aktuálnom ročníku zažiari silným programom kombinujúcim animáciu s inými formami umenia, kvalitnou dramaturgiou ale aj hviezdnym zložením súťažných porôt. 

Fest Anča bude online aj offline 

Vzhľadom na to, že pandemická situácia sa v Žiline po dlhom čase zlepšila a od 7. júna dochádza k uvoľneniu opatrení v regióne, umožnilo nám to spraviť operatívne rozhodnutie, že počas festivalového víkendu, 1. – 4. 7., dovolíme vstup návštevníkom na niektoré premietania a sprievodný program v Žiline v obmedzenej miere aj naživo, vysvetľuje riaditeľka festivalu Ivana Sujová.


Režim bude prísnejší ako po iné roky a kapacita bude mimoriadne obmedzená. Maximálna kapacita každej zo sál, ktoré má festival k dispozícii, je po zohľadnení kultúrneho semaforu do 30 miest


Festival preto tento rok nespustí klasický predpredaj na “live” verziu, fyzické festivalové permanentky ani možnosť predrezervácie miest na podujatí. Otvorenie Fest Anče naživo berieme ako bonus. Podujatie otvárame ľuďom, ktorí budú chcieť prísť na spontánny a do veľkej miery neplánovaný výlet, alebo žijú priamo v Žiline a budú sa chcieť zastaviť na časť programu, pokračuje I. Sujová. „Divákom, ktorí chcú mať istotu, že budú môcť pohodlne odsledovať filmový program Fest Anče, odporúčame uprednostniť online Fest Anču, kde budú mať na pozeranie filmov výnimočne k dispozícii viac času a väčší komfort, dodáva.


Návštevníci si budú môcť priamo na mieste v Žiline kúpiť iba jednorazové lístky na premietania a koncerty do naplnenia kapacity. V predpredaji budú dostupné cca od polovice júna iba online vstupenky. Fyzické lístky nebudú platiť na online verziu festivalu, ani naopak. 


Tradičný program netradičným spôsobom

Téma aktuálneho ročníka znie „Tradície“ a pozoruhodná je aj v kontexte doby. „Tému považujeme za dôležitú nielen ako súčasť spoločensko-politickej debaty, ktorá aktuálne intenzívne prebieha, ale cítime potrebu pozrieť sa na ňu širšie: cez prizmu hľadania domova, vlastnej identity, budovania vzťahov v rodine i mimo nej, ale napríklad aj pohľadom toho, čo pre nás zanechali predošlé generácie – environmentálne, vo vzorcoch nášho správania sa, či priam až biologicky, komentuje voľbu témy dramaturg Fest Anče a kurátor tohtoročného tematického fokusu Jakub Spevák. 

Do programového Fokusu Tradície bude tento rok zaradených 6 pásiem krátkych animovaných filmov domácej a zahraničnej produkcie, ktoré rôznymi spôsobmi pracujú s nazeraním na tému. Vo Fokuse sa objavia sekcie ako napríklad Všade dobre, doma najlepšie, Čo zaseješ, to budeš žať alebo Leopard svoje škvrny nezmení.

S témou korešponduje aj tohtoročný vizuál od grafického dizajnéra Mareka Menkeho. Ten pracuje s motívmi zo slovenských večerníčkov Maťko a Klinček a Puf a Muf, ktoré je možné považovať za súčasť zlatého fondu slovenskej animovanej tvorby. Postavičky sa pre festivalové vizuály podarilo získať so súhlasom od dedičov autorov večerníčkov cez LITA, autorskú spoločnosť.

Večerníčky sa navyše v spolupráci s RTVS zaradia aj do dramaturgie festivalu. V programe sa objavia prierezy najzaujímavejších večerníčkov od 60. rokov špeciálne vybrané pre detského a pre dospelého diváka. Zaradené budú iba do fyzickej podoby Fest Anče a ako jediný filmový program nebudú súčasťou online streamu ročníka. 

Kubal aj Felvidék

S témou Tradície bude na 14. Fest Anči korešpondovať aj výber celovečerných filmov. Doňho tento rok dramaturgovia zaradili animovaný dokument Felvidék – Horná zem (2014) režisérky Vladislavy Plančíkovej, ktorý je na jednej strane osobnou výpoveďou o rodine, na druhej hľadaním koreňov a skúmaním slovensko-maďarských vzťahov. 

Druhým celovečerákom na Fest Anči 2021 bude Dom vlkov (2018) čilskej autorskej dvojice Joaquín Cociña a Cristóbal León. Film rozpráva príbeh o dievčati, ktoré ujde z náboženskej sekty a hľadá úkryt pred svojou minulosťou. Autori pracujú s rozprávkovou estetikou, no rozprávajú o brutálnej – a nedávnej – čílskej minulosti: kolónii Dignidad (Dôstojnosť), ktorú pod ochrannou rukou Pinochetovho režimu desaťročia viedol bývalý nacista Paul Schäfer. Autori za film získali cenu Caligari Prize na festivale Berlinale.

Tretím celovečerným filmom v programe bude zásadný titul Viktora Kubala Krvavá pani (1980), ku ktorému hudobnú zložku v podobe live koncertu zabezpečí Ranjevš & Óbasz,  inštrumentálne duo vychádzajúce z jazzovej tradície skĺbenej s avantgardnými prístupmi. Krvavá pani je druhým celovečerným filmom jedného zo zakladateľov slovenského animovaného filmu. Je inšpirovaná historickou legendou o krutej Čachtickej panej Alžbete Báthory a je význačná minimalistickou animáciou a absenciou dialógov. 

Aj vďaka nemu letel do vesmíru. Od narodenia výtvarníka a otca slávneho krtka Zdeňka Milera uplynulo 100 rokov


Mladé hviezdy svetovej animácie v porotách

Okrem tematického fokusu bude mať Fest Anča tento rok opäť čo ponúknuť aj vo výbere filmov zaradených v súťažných a nesúťažných sekciách. Do Call for entries 2021 sa prihlásilo spolu 1244 titulov z takmer 70 krajín. Do oficiálneho výberu ich postúpilo 243. Pozoruhodné je, že až tretina filmov v hlavnej súťaži prišla zo škôl, hoci boli školy väčšinu uplynulého akademického roka zatvorené. Slovenských filmov sa tento rok prihlásilo 40, čo je viac ako kedykoľvek doteraz v histórii festivalu.

O mimoriadny ročník ide aj vďaka obsadeniu tohtoročných porôt. V hlavnej festivalovej porote tento rok virtuálne „zasadne“ napríklad francúzsky animátor Osman Cerfon, autor vlaňajšieho víťaza hlavnej súťaže Anča Award I’m Going Out For Cigarettes, ktorý bol zároveň jedným z najoceňovanejších filmov predošlej festivalovej sezóny. Spolu s ním v porote zasadnú estónska animátorka a riaditeľka Medzinárodného festivalu animácie Animist Tallinn v Estónsku Mari Kivi a Joaquín Cociña, čílsky animátor a spoluautor snímky Dom vlkov. Druhý zo spoluautorov Domu vlkov Cristóbal León bude zas členom poroty v slovenskej súťaži.

Ďalšími členmi porôt budú aj animátor a víťaz Anča Slovak Award v roku 2019 Martin Smatana, zástupkyňa partnerského poľského industry fóra Animarkt Katarzyna Gromadzka, autorka ďalšieho z ocenených filmov z Fest Anče 2020, vietnamská animátorka žijúca v Kodani Thịnh Nguyễn (Anča Student Award za film Tom Has a Plant) alebo scenárista a prispievateľ renomovaného webu venovaného nezávislej animácii Zippy Frames Jair Salvador Flores Alvarez alias Kropka.

Online aj bohatý sprievodný program

Streamovaná Fest Anča prebehne tento rok prostredníctvom španielskej online platformy Festhome.com, diváci sa však ku kompletnému filmovému programu budú môcť dostať aj cez stránku www.festanca.sk, ktorú dobre poznajú. Filmový program bude sprístupnený pre držiteľov online festivalových akreditácií alebo jednorazových lístkov. No na internete bude možné sledovať aj časť sprievodného programu streamovaný zo Žiliny – ten bude bude možné sledovať bezplatne na Facebooku. 

Jeho súčasťou budú tento rok napríklad koncerty Edúv Syn, Niny Pixel, Fokular či Dominika Suchého či diskusie. Headlinerom sprievodného programu bude nemecký animátor a hudobník Adi Gelbart, ktorý pricestuje z Berlína a odohrá svoj set špeciálne zo Žiliny.

„Premiéra“ celého festivalového programu sa bude konať počas pôvodného festivalového termínu v prvých júlových dňoch, no vzhľadom na iný typ diváckeho zážitku na internete sa organizátori rozhodli ponechať filmový program online o týždeň dlhšie. „Rozumieme, že ľuďom sa nebude chcieť sedieť pred monitormi tak dlho, ako by sedeli na živom festivale v žilinskej Synagóge alebo na Stanici. Aj preto sme sa rozhodli, že filmy, ako aj väčšinu sprievodného festivalu, bude možné si pozrieť ešte týždeň po premietaní, teda do 11. júla. Výnimkou budú koncerty, ktoré ostanú online len 24 hodín po odohraní,” vysvetlila I. Sujová.

Súčasťou Fest Anče 2021 bude, rovnako ako po iné roky, aj špeciálny program pre detské publikum, ktorý bude tiež k dispozícii online a sprístupnený bude pod špeciálnym zvýhodneným detským online lístkom. V rámci festivalu sa tiež odohrá konferenčná Industry sekcia pre domácich profesionálov v animácii.

O Fest Anči

Medzinárodný festival animácie Fest Anča je jediný slovenský multimediálny festival zameraný na animovaný film primárne pre dospelého diváka. Každoročne sa koná v Novej Synagóge v Žiline a v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie. Cieľom festivalu je prezentovať súčasné progresívne animované filmy spolu s tým najlepším z histórie žánru. Festival sa snaží zvyšovať povedomie o animovanom filme ako o plnohodnotnej umeleckej forme a vzdelávať svoje publikum o rôznych podobách animácie.

Festival každoročne zahŕňa medzinárodnú súťaž animovaných krátkych filmov a hudobných

videí, ale aj tematické a špeciálne fokusované filmové sekcie. Fest Anča ponúka počas štyroch dní prednášky, premietania pre deti a množstvo ďalších sprievodných podujatí.

Plagát Anča festu 2021

Zdroj: TS Jakub Spevák – Fest Anča
Zdroj foto: Fest Anča

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno