Fenomenálny Radek Baborák v Slovenskej filharmónii

Vo štvrtok 14. a v piatok 15. marca o 19.00 pokračuje v Koncertnej sieni SF symfonická dvojica koncertov, na ktorej privítame vzácneho hosťa – českého hráča na lesnom rohu Radka Baboráka, bývalého člena Berlínskych filharmonikov. Radek Baborák sa v Bratislave predstaví po prvýkrát v trojúlohe sólistu, dirigenta a autora uvádzaného diela.

Fenomenálny hráč na lesnom rohu zbieral  do svojich 18-tich rokov ocenenia na domácich i zahraničných interpretačných súťažiach. Ako 12 ročný sa stal víťazom Concertina Praga, v 15-tich získal 3. cenu na Pražskom jare. Nasledovala rozhlasová súťaž UNESCO Ženeva, Mníchov, Markneukirchen, ocenenie Grammy Classic pre Českú republiku, Cena Davidoff 2001 a Mostly Classic Award 2002.


Foto: Zdenko Hanout

Už ako 18 ročný sa stal najmladším prvým hráčom na lesnom rohu Českej filharmónie, po dvoch rokoch pôsobil ako sólohornista  Mníchovskej filharmónie,  neskôr sa stal  členom Berlínskej filharmónie. Od roku 2010  sa venuje  sólovej hre  a je členom komorných zoskupení. Paralelne sa začal venovať aj kariére dirigenta. V tejto úlohe sa v Slovenskej filharmónii predstaví debutovo. Orchester pod jeho taktovkou uvedie tri diela – Akademickú slávnostnú predohru Johannesa Brahmsa, jeho vlastnú kompozíciu L’Orangerie, burlesku pre lesný roh a sláčiky a Symfóniu d mol Belgičana Césara Francka.


Na úvod večerov zaznie Akademická slávnostná predohra op. 80 Johannesa Brahmsa, dielo umelcovej vďaky senátu Vroclawskej univerzity za udelenie čestného doktorátu, čoho symbolom je  citácia študentskej hymny Gaudeamus igitur. Koncerty pre lesný roh sú v porovnaní s inými sólovými nástrojmi uvádzané zriedka. Vyžadujú muzikalitu a majstrovstvo, aké má fenomenálny český umelec Radek Baborák. Ten sa ako sólista ale i dirigent  predstaví vo svojom diele – burleske pre lesný roh a sláčiky L’Orangerie. Na záver zaznie pod jeho taktovkou Symfónia d mol Césara Francka, Belgičana, ktorý takmer celý život prežil vo Francúzsku. Skladateľova jediná symfónia, ktorú skomponoval dva roky pred smrťou, v rokoch 1886 –1888, je bohatá na neobyčajne krásne melódie a  je jednou z najhranejších symfónií vôbec.


Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno