Ľudia, ktorí pracujú v oblasti kultúry, bijú na poplach. Pripravované epidemiologické opatrenia, na základe ktorých už Krízový štáb rozhodol v Trenčianskom kraji o prijatí nových opatrení v troch okresoch, považujú za diskriminačné.


Po prvej vlne pandémie koronavírusu na Slovensku sa otvorene hovorilo o tej druhej, na ktorú sa všetci musíme pripraviť. Po minulotýždňovom zasadnutí odborného konzília Úrad verejného zdravotníctva SR komunikoval na svojej webovej stránke, že od 1. septembra nás čakajú zmeny. Tie vyplynuli zo zhodnotenia epidemiologickej situácie na Slovensku a podľa navrhovaných opatrení sa výrazne dotknú aj kultúrneho života.


Nie sú to však len umelci, ktorých vidíme na pódiu. Bez práce, už počas prvej vlny, sa ocitli napríklad zvukári, osvetľovači, technici, teda nie tí, čo sú na vrchole pyramídy. V štatistike IKP (Inštitút pre kultúrnu politiku) z roku 2017 sa uvádza, že v SR pracuje 66 000 ľudí v kultúrnom a kreatívnom priemysle, a ďalších 155 000 v podporných službách a pridružených povolaniach, čo je 1,64 HDP v SR. Napriek tomu, v našom systéme pomoci sa doposiaľ nenašiel spôsob, ako týmto ľuďom pomôcť, hoci majú 90 percentný výpadok tržieb. „Čo sa týka systémovej pomoci, príkladom nám môže byt celá Európa, nemusíme vôbec nič vymýšľať, všetky vyspelé krajiny chápu, že ak podporia a zachránia nejakú časť hospodárstva, ktorá nie vlastnou vinou nemôže vykonávať svoju činnosť (a teda prispievať do štátnej kasy), tak vo finále ich sanácia následkov bude stáť výrazne menej, ako záchrana. A je absolútne jedno, či je to automobilový priemysel, stavebníctvo, alebo kultúra,” hovorí pre náš portál Pavol Smolka z Hudobnej Únie Slovenska.


Práve prostredníctvom Hudobnej Únie Slovenska sa začali združovať umelci, manažéri, organizátori festivalov, majitelia klubov, obslužné a remeselné povolania – technickí personál, ktorí upozorňujú na problém zastavenia kultúrneho života na Slovensku a ďalšieho hroziaceho výpadku. Skupina Hex napríklad zverejnila na sociálnej sieti Hudobnej Únie Slovenska fotografiu všetkých ľudí, ktorí sa kompletne starajú o ich stage – tí, ktorí síce pre nás nie sú viditeľní, ale práve vďaka nim môžeme Hex počuť na koncertoch. Otázkou však je, či sa turné kapely či ďalších skupín a interpretov na jeseň dočkáme. Tento možný totž scenár môže veľmi rýchlo nastať, stačí prečítať si odporúčanie na stránke Úrad verejného zdravotníctva SR, týkajúce sa hromadných podujatí:
HROMADNÉ PODUJATIA
Od 1. septembra 2020 do 1. októbra 2020 Ministerstvo zdravotníctva SR, Úrad verejného zdravotníctva SR a odborné konzílium neodporúčajú vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie organizovať hromadné podujatia. Zároveň na toto obdobie plánujú zakázať organizáciu hromadných podujatí nad 1000 účastníkov v exteriéri, vrátane športových podujatí (skúsenosti zo zahraničia poukazujú na prípady, kedy sa ľudia na početnejších hromadných podujatiach, vrátane športových infikovali novým koronavírusom). Taktiež sa zakážu hromadné podujatia v interiéri nad 500 účastníkov. Tiež je v pláne uplatniť zákaz organizovania všetkých interiérových podujatí po 23:00 s výnimkou svadieb (nočný život je spojený s uvoľnenou atmosférou, stratou zábran, ide o veľmi úzke kontakty). Obmedzí sa aj návštevnosť kúpalísk a akvaparkov, plán je na maximálne 50 % kapacity návštevníkov.


 „V súčasnej situácii a po zverejnení pripravovaných opatrení, ktoré boli uvedené na tlačovej konferencii ministra zdravotníctva Mareka Krajčího 13.8.2020, považujeme prístup kompetentných orgánov k nášmu odvetviu za diskriminačný,“ píše sa v stanovisku iniciatívy, pod ktorým je podpísaných niekoľko organizácií: Hudobná Únia Slovenska, Asociácia Hudobných Klubov Slovenska, Združenie promotérov a festivalov Slovenska, Asociácia Kultúrnych Inštitúcií Slovenska, BTL Komunikačná asociácia, Klub nezávislých divadiel ADT.

Za zástupcov asociácií a združení nezriaďovanej kultúry na Slovensku komunikuje Kristína Polerecká, ktorú naša redakcia oslovila, v čom konkrétne považujú signatári vyhlásenia komunikáciu zo strany Úradu verejného zdravotníctva SR, odborného konzília a Ministerstva zdravotníctva, za diskriminačnú: „Diskriminačné sú najmä vyjadrenia a odporúčania, teda komunikácia statných orgánov v zmysle „neodporúčame návštevy hromadných podujatí“, následkom čoho sa skoro zastavil predpredaj lístkov na kultúrne podujatia. Diskrimináciu pociťujeme tiež v tom, že napriek tomu, že v mesiaci júl a august bola väčšina nových prípadov nákazy COVID-19 najmä importovaná (Ukrajina, Srbsko, CR), a nebolo preukázané žiadne ohnisko nákazy z kultúrneho podujatia, tak sme „prví na rane“ pri zakazovaní a odporúčaní. Napríklad obmedzenie akcii do 23.00 okamžite spustilo vlnu rušenia rôznych koncertov a kultúrnych podujatí. Preorganizovať podujatia sa na poslednú chvíľu bez strát a dodatočných nákladov nedá ani v „dobrých“ časoch, nieto v súčasných podmienkach. Ak by sa kvalifikovaní a výkonní ľudia z obslužných povolaní a remesiel boli nútení preorientovať a nájsť si novú prácu, naše odvetvie sa bude štartovať oveľa dlhšie (a teda oveľa dlhšie nebude schopne prinášať do štátneho rozpočtu peniaze z daní a odvodov), a zároveň títo šikovní ľudia zoberú prácu iným, ktorí ju mali doteraz,“ reagovala pre náš portál.

Naša redakcia v tejto súvislosti oslovila aj hovorkyňu Úradu verejného zdravotníctva SR Dašu Račkovú, ktorá nám uviedla, že všetky komunikované informácie uvedené po zasadnutí odborného konzília, sú navrhované zmeny po 1. septembri.  Dnes nám zaslala písomné stanovisko v tomto znení: „Úrad verejného zdravotníctva SR aktuálne pracuje na bližšej špecifikácii opatrení, s ich definitívnym znením bude verejnosť v dohľadnom čase oboznámená. V súčasnosti prijíma podnety k navrhovaným zmenám a posudzuje ich po odbornej stránke,“ reagovala Daša Račková, hovorkyňa ÚVZ s tým, že nám odporučila, aby sme si pozreli tlačovku v archíve televízie TA3. Na žiadnu z našich otázok však neodpovedala, naša redakcia jej zaslala 13 otázok, kde sme sa jej medzi iným pýtali, prečo majú napríklad svadby výnimky, či sa uplatnenie zákazu organizovania všetkých interiérových podujatí po 23:00 opiera o nejaké relevantné štúdie, či Úrad verejného zdravotníctva SR zaznamenal zo strany verejnosti aj nejaké negatívne ohlasy voči navrhovaným opatreniam. Na žiadne z týchto otázok však hovorkyňa Račková neodpovedala, poslala len vyššie uvedenú vetu a odporučenie pozrieť si tlačovku z archívu.

Cieľom iniciatívy je dosiahnuť zrovnoprávnenie v rámci sociálneho systému a získať plošnú finančnú pomoc pre celý sektor kreatívneho priemyslu. Od marca systematicky rokujú na rôznych úrovniach, ako však priznala Polerecká, zatiaľ sa „nepodarilo vyrokovať nič konkrétne, máme zopár sľubov a prísľubov, zatiaľ bez realizácie. Štátnu pomoc považuje za absolútne nekoncepčnú a neefektívnu. „Ľudia sú v tejto chvíli na pokraji existencie – nulová letná sezóna za nami, podobná zimná pred nami, najmä ľudia z obslužných povolaní a remesiel nemajú priestor na tvorbu výraznej finančnej rezervy, rovnako ako v iných odvetviach hospodárstva,“ vysvetľuje ďalej Kristína Polerecká s tým, že reštart kultúry bude zdĺhavý a náročný.

V sobotu ministerka kultúry Natália Milanová uvoľnila pre nezávislú kultúru takmer 11 miliónov eur. Pomôžu tieto finančné prostriedky? „V našom prípade sa skôr rozprávajme o 9,5 milióna eur, ktoré Ministerstvo kultúry chce administrovať prostredníctvom FPU. Zatiaľ netušíme podrobnosti, bolo by nekorektné čokoľvek predikovať k tejto téme. Avšak, ak je to plánované ako podporná pomoc pre budúce projekty, štipendiá, nahrávky, koncerty, tak je to podpora a nie pomoc. Pomoc to bude v prípade, ak dokáže spätne sanovať následky nemožnosti pracovať v minulých piatich mesiacoch. Druhou podmienkou je, aby sa takáto pomoc vzťahovala na všetkých, nielen na výkonných umelcov, ale aj na manažérske, produkčné, obslužné a remeselné povolania v našom odvetví. Bez tohoto zreteľa to nebude mat žiaden význam, a bude to iba gesto. Radi sa necháme pozitívne prekvapiť.“

Aktuálnou správou dnešného dňa je, že od 20. Augusta v okresoch Trenčín, Bánovce nad Bebravou a Nové Mesto nad Váhom platí zákaz hromadných podujatí v exteriéroch nad 500 osôb a v interiéroch nad 250 osôb. Pri organizovaní hromadných akcií platí aj zákaz poskytovania jedla i nápojov, zároveň platí zákaz organizovania podujatí po 23:00, s výnimkou svadieb. Po zasadnutí Krízového štábu o tom informovala regionálna hygienička Ľudmila Bučková.

Táto vývojová línia vôbec nie je prekvapivá, napokon, aj v letných mesiacoch, keď bol kĺzavý medián na nule, minister zdravotníctva SR na tlačových konferenciách nezabudol niekoľkokrát podsunúť pre našu populáciu tip, aby sa ľudia vyhli kultúrnym podujatiam a uprednostnili výlety do prírody. Zrejme sme si to tými výletmi pokazili a utrpí tým nakoniec kultúra…

Zuzana Vachová
Zdroj foto: Hudobná únia Slovenska

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno