Vláda dnes schválila semafor pre kultúrne podujatia, čo znamená, že od 3. mája sa konečne otvára aj kultúra. Na koncerty, divadelné predstavenia a ďalšie kultúrne podujatia budú môcť chodiť konečne aj diváci. V prvej fáze bude môcť byť v interiéri maximálne 50 ľudí a do naplnenia 50 percent kapacity sál s tým, že všetci návštevníci budú musieť mať test. Ak sa však bude epidemická situácia zlepšovať, opatrenia v semafore sa budú postupne uvoľňovať.
Ministerstvo kultúry dnes zverejnilo semafor pre kultúrne podujatia, ktorý upravuje podmienky, za akých môže po novom fungovať kultúrna obec na Slovensku. Špeciálny súhrn protipandemických opatrení pre kultúru oficiálne vstúpi do platnosti už o pár dní, keď ho Úrad verejného zdravotníctva zapracuje a zverejní vo forme vyhlášky.
Vláda na svojom dnešnom zasadnutí schválila ministerstvu kultúry novú mapu pre kultúru – semafor pre kultúrne podujatia, ktorý umožní kultúrnej obci naštartovať činnosť počas aktuálne pretrvávajúcej pandemickej situácie.
Na vytvorení kultúrneho semaforu spolupracovalo ministerstvo kultúry s konzíliom odborníkov a s predstaviteľmi a predstaviteľkami rôznych odvetví kultúrneho sektora, ktorých zastupoval Lumír Mati z Hudobnej únie Slovenska, ktorý uviedol: „Držme si už len palce, aby sa situácia naďalej zlepšovala a dostali sme sa čo najskôr do najnižších stupňov. Za nejaký čas, ak sa situácia výrazne zlepší a stabilizuje, môžeme požiadať o ďalšie preskúmanie a uvoľnenie pravidiel. Napríklad cez sektorové riešenie atď.“
Dokument sa rodil už počas zimy a finálnou sa stala jeho sedemnásta verzia. Na jeho základe môžu organizátori a organizátorky podujatí vedieť, v akej fáze a za akých podmienok môžu organizovať podujatia.
„Semafor pre kultúru nadväzuje na všeobecný COVID automat a jeho zóny a je rozdelený do siedmich stupňov, resp. farieb. Určuje počet návštevníkov na podujatí, potreby testov a tiež konzumáciu jedla či nápojov,“ informovala ministerka kultúry Natália Milanová na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní vlády.
V červenej fáze je povolených do 200 návštevníkov v exteriéri a do 150 návštevníkov v interiéri za podmienok 50 percentnej kapacity a na sedenie.
Ružová fáza povoľuje 500 návštevníkov v exteriéri a 250 návštevníkov v interiéri, taktiež za podmienok 50 percentnej kapacity a na sedenie.
V oranžovej farbe sa kultúrny semafor prepína na regióny a pridávajú sa aj interiérové kiná. Vo fáze monitoringu je možné organizovať podujatia s kapacitou 1000 osôb v exteriéri a 500 v interiéri.
Povinnosť negatívneho testu pri vstupe na kultúrne podujatia bude kultúrny semafor upravovať vždy podľa aktuálne platného covid automatu.
V úvode fungovania kultúrneho semafora bude pri vstupe na kultúrne podujatia potrebný negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín alebo negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín.
Kiná však v tejto fáze ostávajú zatvorené.
Pre organizátorov ďalej platí, že musia byť v každej chvíli schopní preukázať počet osôb aktuálne sa zúčastňujúcich na podujatí. Organizátor je povinný uchovávať telefonický a emailový kontakt návštevníkov po dobu dvoch týždňov od ukončenia podujatia za účelom dohľadania kontaktov v prípade vzniku ohniska nákazy a poskytnúť ich RUVZ.
Samozrejme, naďalej, všetok personál v kultúrnych inštitúciách musí používať tvárové rúško – táto povinnosť sa nevzťahuje na umelecký výkon. No už v semafore je požiadavka, ktorú pochopili divadelníci pri tvorbe inscenácií počas lockdownu: „vytvoriť zóny pre jednotlivé súbory tak, aby dochádzalo k minimálnej interakcii a k minimálnemu stretávaniu sa umelcov z jednotlivých súborov medzi sebou.“
Organizátor je povinný zabezpečiť stály prísun dostatočného množstva čerstvého vzduchu do priestorov konania a odvod opotrebovaného vzduchu von zo všetkých priestorov, v ktorých prebieha hromadné podujatie a to priamym vetraním a odvetrávaním, alebo ventilačným systémom v režime núteného vetrania. „Organizátorovi sa odporúča používať germicidné žiariče ktoré budú slúžiť na rýchlu dezinfekciu priestorov.“
Pri konzumácii v exteriéri sa odporúča medzi stolmi 2-metrové rozostupy, v priestoroch vykonávanie pravidelnej dezinfekcie rúk, zabezpečenie dezinfekcie na báze alkoholu, dávkovače aj pre návštevníkov – aj kontroly dezinfekcie rúk zo strany organizátora, preferované sú bezhotovostné platenia, v kamennej prevádzke sú povolené len bezhotovostné formy platenia, preferované platenie cez online vstupenkový portál.
Zdroj: MK SR – upravené a doplnené redakciou mojakultura.sk
Zdroj foto: Shutterstock, MK SR