Cesta Čechov a Slovákov k sebaurčeniu a nezávislosti bola v priebehu našej spoločnej histórie tŕnistá. Žiaden totalitný režim, akokoľvek krutý a tyranský, však nedokázal potlačiť našu túžbu žiť v slobodnej, spravodlivej a demokratickej spoločnosti. Tento rok si Slovensko pripomína významné udalosti, ktoré mu na tejto ceste dopomohli. Pred 80 rokmi sa Slováci postavili proti teroru nacistického Nemecka. Demonštráciami 17. novembra 1989 zasadali Česi a Slováci najavo svoj nesúhlas s vedúcou pozíciou KSČ. Divadlo Jána Palárika v Trnave si ich odvahu uctí Divadelným festivalom slobody.
Nosnou myšlienkou festivalu je poznanie, že sloboda nie je samozrejmosťou. Je nutné sa o ňu starať. Od 13. do 16. novembra 2024 do Trnavy zavítajú tri hosťujúce inscenácie zo Slovenska a Česka. Každá pracuje s témou slobody inak, no vždy spôsobom, ktorý bude s divákmi rezonovať. „Je dôležité snažiť sa rozprávať o slobode tak, aby nás neprestala zaujímať, aby nám nezovšednela, aby sme po nej nikdy neprestali túžiť, ani sa jej nikdy nepresýtili. Sloboda by nikdy nemala mať tvar abstraktného alebo vyprázdneného hesla,“ uviedla umelecká šéfka DJP Lucia Mihálová. „Festival, ktorý pripravujeme na výročie Nežnej revolúcie, nám má pripomenúť, ako vyzeral život ľudí, ktorým bola sloboda upieraná. Naši skvelí hostia zo Slovenska i Česka prinášajú rôznorodé interpretácie toho, čo znamená byť slobodný a povzbudzujú nás v túžbe po slobode ako základnom ľudskom práve.“
Divadelný festival slobody odštartuje Divadlo Líšeň z Brna. V stredu 13. novembra o 11.00 h. a 18.00 h. sa predstavia s bábkovou inscenáciou Putin lyžuje. Diváci tentokrát nezamiera ani do Veľkej sály DJP, ani do Štúdia – namiesto toho sa ocitnú vo vojenskom stane, ktorý bude stáť na Trojičnom námestí. Inscenácia na motívy textov rusko-ukrajinskej novinárky Anny Politkovskej, zavraždenej v Moskve v roku 2006, hovorí o nástupe Putina k moci a následnom páde Ruska späť do totality. Hráva sa už 14 rokov a v kontexte prebiehajúcej vojny na Ukrajine naďalej hrozivo aktuálna. Predstavenie je vhodné pre divákov od 12 rokov.
Večer 13. novembra o 19.30 h. pricestujú do Trnavy Divadlo Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena a Slovenské komorné divadlo z Martina so svojím koprodukčným projektom Frontový autobus. Performancia je inšpirovaná aktivitami Frontového divadla počas SNP. Po vypuknutí povstania divadelná armádna jednotka pod vedením legendy slovenského divadla Andreja Bagara odohrala až do potlačenia povstania vyše 60 predstavení. Napriek blížiacemu sa nebezpečenstvu hrali vo vojenských i partizánskych táboroch, nemocniciach, dokonca niekedy priamo na frontových líniách. Inscenáciu o tom, že umenie je neoddeliteľnou súčasťou boja za slobodu, uvidia trnavskí diváci medzi prvými. Predstavenie je vhodné pre divákov od 12 rokov.
Vo štvrtok 14. novembra o 16.00 h. uvedie DJP reprízu svojej interaktívnej inscenácie Nemá trieda. Táto classroom play sa bežne hráva pre žiakov na stredných školách. Pri príležitosti festivalu sa jedna školská hodina počas jesene 1989 a konflikt medzi nekompromisnou zväzáčkou a zarytým revolucionárom prenesie zo školských lavíc do zasadacej miestnosti DJP, z ktorej sa na chvíľu stane školská trieda. O 19.00 h. bude program pokračovať inscenáciou Bábkového divadla na Rázcestí z Banskej Bystrice predstavenie Časy zo second handu. Koniec červeného človeka ponúka pohľad na pokrytectvo a krutosť obdobia komunizmu v Rusku a jeho presahoch až do súčasnosti, o čom najmä dnešná mládež nemá dostatok informácií. Hra podľa knihy bieloruskej novinárky, držiteľky Nobelovej ceny za literatúru Svetlany Alexijevič, kladie otázku, či sú hrôzy komunizmu skutočne za nami. Inscenáciu odporúčame pre divákov od 14 rokov.
„Veríme, že rozmanitý program nášho festivalu bude priestorom pre silné divadelné zážitky, ale tiež neformálne stretnutia a diskusie o dôležitosti slobody, či skôr rôznych slobôd v súčasnosti, keď sa nám zdá, že o ne viac či menej nenápadne prichádzame. Inscenácie, ktoré sme vybrali, tematizujú viaceré momenty našich aj svetových dejín a zasahujú až k dnešku,“ povedala dramaturgička Martina Mašlárová. Exteriér festivalu spestrí výstava, ktorú DJP organizuje v spolupráci s Galériou Jána Koniarka v Trnave. Námestie pred divadlom obohatia sochárske diela od troch významných slovenských umelcov Ľubomíra Purdeša, Matúša Maťátka a Juraja Meliša. V piatok 15. novembra sa uskutoční každoročné odovzdávanie Ceny slobody Antona Srholca. Jej laureátmi sú osobnosti, ktoré sa významným spôsobom angažovali v boji za slobodu, ľudské práva a demokraciu. Podujatie vo Veľkej sále DJP je dostupné aj pre verejnosť.
Program vyvrcholí 16. novembra divácky obľúbenou Nocou divadiel. Témou tohto ročníka je „Na dotyk“ a tak návštevníci a návštevníčky získajú jedinečnú príležitosť nazrieť do zákulisia divadla pred jeho plánovanou rekonštrukciou. Menším divákom ponúkame od 16.00 h. do 17.30 h. detské prehliadky a pre veľkých sú pripravené nočné prehliadky s Jarom Filipom medzi 22.00 h. a 23.30 h.
O 19.00 h. sa môžu diváci zúčastniť unikátneho projektu pod názvom Stagestream. Živé nahrávanie rozhlasovej hry podľa hry Jany Borsukovej Nahá bude v priamom prenose odvysielané Rádiom Devín. Hra ocenená Cenou DJP v rámci súťaže DRÁMA 2023 rozpráva príbeh krivdy a ženskej emancipácie cez život americkej herečky Hedy Lamarr. Vášnivú vynálezkyňu, ktorej objavy sa stali základom pre Wi-Fi, GPS, či technológiu Bluetooth, si história pamätá iba ako extravagantnú herečku z vulgárnych filmov. Lamarr pritom ukázala, že ženy môžu dobyť svet nielen svojou krásou, ale ho aj meniť vďaka svojim schopnostiam a inteligencii. Po živom vysielaní sa Noc divadiel presunie do Zrkadlovej sály, kde sa uskutoční talkshow na tému politickej satiry a humoru ako nástroja spoločenskej kritiky. Otázky, či potrebujeme politickú satiru a čo zmôže humor v neveselých časoch, si budeme klásť spolu so zaujímavými hosťami. Budú nimi slovenský publicista a novinár, autor knihy o Jarovi Filipovi – Marián Jaslovský, a herec, stand-up komik, popularizátor vedy Samo Trnka. Spoločnosť im bude robiť aj Kristína Gyuríková, spoluautorka úspešného podcastu Piatoček.
Na festivale Nová dráma vyhrali diela odhaľujúce ľudskú dušu
„Noc divadiel je v DJP vždy nabitá programom, ktorý odhaľuje tajomstvá tvorby širokej verejnosti a ponúka podujatia, ktoré presahujú tradičnú návštevu divadla. Sme radi, že sa nám opäť podarilo v spolupráci s Rádiom Devín pripraviť unikátny projekt Stagestream, teda prepojíme svet divadelného umenia a rozhlasového média v celoslovenskom živom prenose. Vďaka diskusii o politickej satire zas poukážeme na dôležitosť a silu humoru, ktorý dokáže spájať aj zdanlivo nespojiteľné skupiny ľudí,“ uzavrela Lucia Mihálová.
Zdroj: Alena Predáčová, Špecialista online marketingovej komunikácie
Foto: Filip Cepka