Slovenská filharmónia sa vo štvrtok a piatok 8. a 9. decembra 2022 predstaví pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistom večerov bude španielsky violončelista Pablo Ferrández, ktorého niektorí označujú za nového violončelového génia. V tomto roku sa mladý Španiel debutovo predstavil v Českej filharmónii a v ďalších európskych metropolách  spolu s  legendárnou  Anne-Sophie Mutter. V Slovenskej filharmónii debutovo uvedie hebrejskú rapsódiu pre violončelo a orchester Schelomo Ernesta Blocha. Pablo Ferrández hrá na vzácnom nástroji z dielne Antonia Stradivariho.

PRED PIATKOVÝM KONCERTOM 9. decembra 2022 vás pozývame na  stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom vo foyer SF o 18.15.   


„Schelomo, hebrejská rapsódia pre violončelo a orchester, je šiestym a zároveň posledným dielom tzv. Židovského cyklu Ernesta Blocha, ktorým chce vyjadriť svoju osobnú predstavu a interpretáciu židovskej hudby. Inšpiráciu na skomponovanie rapsódie nachádzal skladateľ v starozákonnej Knihe Kazateľ, ktorej autorom je podľa tradície kráľ Šalamún (heb. Schelomo). Niekoľko rokov si zapisoval námety na vokálne spracovanie vybraných veršov, nakoniec však mal pochybnosti pri výbere toho správneho jazyka pre dielo. Dôležitým pre vývoj skladby bolo skladateľovo stretnutie s violončelistom Alexandrom Barjanským. Počas neho si Bloch uvedomil, že violončelo by mohlo byť riešením jazykového problému,“ píše o skladbe Samuel Šomorjai, autor textu ku koncertom. 


Program koncertu doplnia Danzas fanatásticas Sevillčana Joaquina Turinu, jedno zo skladateľových najslávnejších diel. Pri komponovaní  sa inšpiroval  románom Josého Mása La orgía. Turina  pôvodne skladbu skomponoval pre sólový klavír a neskôr vytvoril verziu pre orchester, ktorá bola uvedená ako prvá v roku 1920.


Venoval ju svojej manželke. Program uzavrie  výber baletných suít Romeo a Júlia Sergeja Prokofieva. V naštudovaní šéfdirigenta Daniela Raiskina to bude hudba prvých dvoch  – Suita č. 1, op. 64a a Suita č. 2, op. 64b.                   


Koncerty sa začnú o 19.00.

Konajú sa v spolupráci so Španielskym veľvyslanectvom.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno