Správa o úmrtí slovenského spisovateľa, dramatika, dramaturga, režiséra a vysokoškolského pedagóga Jána Uličianskeho, ktorý navždy odišiel vo veku 68 rokov, zarmútila verejnosť.

Narodil sa 29. októbra 1955 v Bratislave. Vyštudoval dramaturgiu a réžiu bábkového divadla na DAMU v Prahe (1975 – 1979). Sedem rokov sa profesionálne venoval réžii v Bábkovom divadle v Košiciach. V rokoch 1988 – 2008 bol šéfdramaturgom Hlavnej redakcie pre deti a mládež v Slovenskom rozhlase v Bratislave, od roku 1991 pôsobil ako vysokoškolský pedagóg, profesor na VŠMU v Bratislave a ako organizátor knižnej tvorby pre deti. Bol prezidentom slovenskej sekcie IBBY. V roku 2010 sa dostal na listinu nominovaných spisovateľov na Cenu H. Ch. Andersena. Bol zakladateľom festivalu rozhlasovej tvorby pre deti a mládež Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase, rozhlas v knihe.


 

Ján Uličiansky sa vo svojej literárnej tvorbe venoval predovšetkým detskému čitateľovi, divákovi a poslucháčovi. Bol autorom mnohých rozprávkových kníh pre deti – Nedeľa, 1987; Snehuliacke ostrovy, 1990; Máme Emu, 1993; Veverička Veronka, 1996; Tri hádanky o bábkovom divadle, 2007; Malá princezná, 2009; Štyria škriatkovia a víla, 2009, za ktoré získal veľa ocenení. Jeho knihy sa nachádzajú na čestnej listine IBBY. Svoje rozprávky písal i upravoval aj pre rozhlas – Tik Tak, 1976; Golego, 1984; Peter Kľúčik, 1991; Čarovná chvíľa, 2001; Oriešková rozprávka, 2002 a bábkové divadlá – Čáry máry fuk, 1978; Bohatier Kremienok, 1986. Viaceré knihy Jána Uličianskeho pre deti boli preložené do češtiny, ruštiny, nemčiny a angličtiny. Do slovenskej dramatickej tvorby sa však zapísal aj ako autor hier pre dospelých – divadelnou hrou Alergia (1995) a televíznou inscenáciou Obrus s monogramom (1999).


Ako režisér Ján Uličiansky pôsobil vo viacerých slovenských bábkových i činoherných divadlách – ŠBD Košice (O.Wilde: Šťastný princ, J. Uličiansky: Peter Kľúčik), ŠBD Bratislava (D. Hevier: Uspávankúš, J. Lenhart: Posledný kvet), DAB Nitra (J. Uličiansky: Veveričky), SND Bratislava (J. Uličiansky: Kocúr na kolieskových korčuliach), ŠD Košice (J. Uličiansky: Štyria škriatkovia a víla) a v Opere SND (B. Britten: Kominárik).


Celé desaťročia bol Ján Uličiansky súčasťou rozhlasového vysielania, najmä tvorby pre deti a mládež. Z jeho rozsiahlej tvorby RTVS vyberá z archívu rozhlasové a rozprávkové hry, ktorými ho divákom RTVS pripomenie.


Do vysielania RTVS mimoriadne zaradila nasledovný program:

V Rádiu Devín večer 3. mája ponúknu poslucháčom z jeho rozsiahlej rozhlasovej tvorby hru Ústa pravdy.

V sobotu 4. mája si na Rádiu Devín vypočujte o 9 h rozprávkovú hru Oriešková rozprávka.

V nedeľu 5. mája odvysiela Rádio Devín o 12 h rozhlasovú hru Čakanie na Nežnú: Kľúče.

A takisto v nedeľu 5. mája odvysiela Rádio Devín o 15 h rozhlasovú hru Dotyky Nežnej: Aréna Verona.

V nedeľu 5. mája odvysiela o 17:05 h Rádio Regina Jána Uličianskeho rozhlasovú hru pre mládež Grécky cyklus.

Počas štátneho sviatku 8. mája počúvajte v Rádiu Devín jeho rozhlasový muzikál Potlesk.

Dvojka zmena programu

V televíznom vysielaní si osobnosť Jána Uličianskeho pripomenieme na Dvojke v sobotu 4. mája o 16:55 h televíznym filmom Obrus s monogramom.

Na Dvojke v ten istý deň 4. mája si pozrite o 18:20 h portrét Ako ich nepoznáme.

Zdroj: RTVS, Divadelný ústav, spracovala redakcia mojakultura.sk

Foto: FB – Ján Uličiansky

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno