Ako ďaleko sme schopní zájsť pre lajky a zhliadnutia? Provokatívny dokument Zázračný aparát nás prevedie naprieč poslednými 150 rokmi vizuálnej kultúry – od camery obscury až po Instagram. Zábavná sociálno-antropologická koláž produkovaná dvojnásobným víťazom Zlatej palmy Rubenom Östlundom nabáda ku kritickému pohľadu na seba a svet okolo nás.
Zázračný aparát vstupuje do slovenskej distribúcie 17.8. do slovenských kín ho prináša distribučná spoločnosť Filmtopia.
Film Zázračný aparát prichádza do distribúcie po uvedení na festivale Art Film Fest v Košiciach a predpremiére na festivale 4 živly v Banskej Štiavnici.
Zázračný aparát prináša dynamický pohľad na históriu média, šikovne prepletá úryvky z našej kolektívnej vizuálnej pamäte s faktografiou. Režiséri filmu hľadajú odpovede na otázku, čo nás núti scrollovať až do samotných hlbín internetu a čo nám vlastne táto kratochvíľa prináša. Ako ovplyvňuje neustála prítomnosť kamier našu spoločnosť? Pri hľadaní odpovedí na tieto otázky sa autori filmu vracajú k samotným počiatkom média – k vynálezu fotografie, a následne aj filmu. Napriek obrovskému vplyvu, ktorý na nás majú všadeprítomné obrazy, mediálna a informačná gramotnosť nie je doteraz samozrejmosťou.
,,Exponenciálny nárast množstva fotoaparátov a nimi vyprodukovaných obrazov znamená pre modernú komunikáciu rovnakú revolúciu, akú priniesla kníhtlač v roku 1450. Ale zatiaľ čo trávime roky v škole učením sa, ako interpretovať písomnú komunikáciu – učíme sa, ako písať, a ako byť kritickí k textom ostatných, veľmi málo sa venujeme obrazu, a to aj napriek tomu, že 80 percent informácií prijímame zrakom.‘‘
Píše sa v režisérskej explikácii k filmu. S virálnymi videami majú skúsenosti aj samotní režiséri Axel Danielson a Maximillien Van Aertryck. Pozornosť si získali už svojim krátkym filmom Ten Meter Tower (2016), ktorý sa vďaka stránke The New York Times sa stal virálnym a online ho videli milióny ľudí. Následne bol ocenený na množstve festivalov, ako Berlinale, Cannes, Toronto, Sundance, Clermont Ferrand.
Axel Danielson a Maximillien Van Aertryck spolupracujú už od roku 2013, sú zároveň režisérmi aj producentmi svojich vlastných filmov. Vytvárajú nekonvenčné, inšpiratívne a často provokatívne filmy, ktoré zohľadňujú rôzne aspekty ľudskej skúsenosti.
Film Zázračný aparát je ich celovečerným debutom. Film vznikol pod hlavičkou švédskej produkčnej spoločnosti Plattform Produktion. Plattform Produktion je malá spoločnosť, ktorá funguje ako kolektív, v ktorom filmári vzájomne konzultujú svoje filmy. Táto spoločnosť má na svojom konte aj dvoch víťazov Zlatej Palmy – Štvorec a Trojuholník smútku Rubena Östlunda.
Film Zázračný aparát bol ocenený na festivale Sundance, kde získal Špeciálnu cenu poroty v sekcii dokumentov, a aj na festivale Berlinale v sekcii Cinema Vision 14plus.
Trailer k filmu si môžete pozrieť tu:
https://www.youtube.com/watch?v=dgd-JZy86lY
Samotní tvorcovia deklarujú, že jednou z úloh ich inteligentnej filmovej koláže je zábavným spôsobom rozvíjať a podporovať kritické myslenie. Pretože, ako sami hovoria:
,,Fotoaparát a kamera už tu s nami zostanú. Teraz sa musíme rozhodnúť, ako ich budeme používať. Je na nás, ako tento ,,zázračný aparát‘‘ využijeme.‘‘
Slivia Učňová Kapustová z distribučnej spoločnosti Filmtopia dodáva:
,,Je to film, ktorý by mal vidieť každý, kto sa zaujíma o to, ako svet médií funguje. Je inteligentný, ale zároveň nesmierne vtipný – nakoniec, producentom filmu je Ruben Östlund, takže v kine si bohato užijete typický podvratný škandinávsky humor.‘‘
Od septembra 2023 bude film v rámci spolupráce so školami premietaný v kinách vo forme školských projekcií, k dispozícii bude aj pripravený metodický materiál pre pedagógov.
Distribúciu filmu ZÁZRAČNÝ APARÁT podporili Audiovizuálny fond.
TS Jana Gombiková, PR manažérka spoločnosti Filmtopia
Foto: Distribučná spoločnosť FILMTOPIA