Výstava prezentuje tvorbu Júliusa Schuberta (28. 4. 1888 Bratislava – 31. 12. 1947 Bratislava), bratislavského rodáka, člena a predsedu Bratislavského umeleckého spolku, ktorý zohrával v rokoch 1920 – 1945 významnú úlohu na poli organizačnej i výstavnej činnosti spolku. V Galérii mesta Bratislava si môžete vychutnať obrazy aj medzi sviatkami.
V najbližších dňoch je Galéria mesta Bratislava zatvorená pondelky a od 24. až do 26. decembra. Medzi vianočnými a novoročnými sviatkami bude brána galérie otvorená, a od 31. decembra 2024 do 1.1. 2025 opäť naberá sily do ďalšej etapy. Vernisáž Júliusa Schuberta sa uskutočnila 4. decembra 2024, no samotná výstava obrazov trvá až do 18. mája nasledujúceho roku.
Život a tvorba Júliusa Schuberta sú späté s Bratislavou. Po štúdiách v rokoch 1919 – 1920 na akadémii výtvarných umení v Budapešti sa vrátil do Bratislavy a s výnimkou študijného pobytu v Paríži v roku 1926 ju na dlhší čas neopustil. Bol výborným maliarom krajín, prvotriednym portrétistom a vynikal predovšetkým pri tvorbe novodobých mestských vedút. Usiloval sa o jednoduchosť a údernosť výrazu maľby, tvoril v strohom tvarosloví bez detailných, ale najmä dekoratívnych prvkov (túto strohosť nazýval „gotickosťou“), a preferoval veľké plochy modelované len svetlom. Vytvoril celý rad v základe realistických moderných vedút Bratislavy, ktoré svojou formotvornou zdržanlivosťou a ostrým svetelným kontrastom vytvorili osobitý typ zmesi purizmu a metafyzickej maľby. Neopúšťal základy reality, ale vzdal sa akademicky a naturalisticky poňatej maľby. To mu pomohlo k novému videniu skutočnosti a výtvarnému obohateniu tvorby novým maliarskym výrazom.
Keďže tvorba a umelecké pôsobenie Júliusa Schuberta sú úzko spojené s Bratislavou a s Bratislavským umeleckým spolkom v medzivojnovom období, na výstave sú prezentované jeho diela v širších súvislostiach s výtvarným dianím v meste. Význam sa kladie na Schubertove diela, ktoré sú však zasadené do sledu umeleckých diel iných členov spolku. Vďaka týmto presahom sa vytvára ucelenejší a komplexnejší obraz výtvarnej scény v medzivojnovej Bratislave.
Výstavu sprevádzajú dve línie, ktoré divákovi priblížia osobnosť Júliusa Schuberta a členov spolku z rôznych uhlov pohľadu: v každej miestnosti je obsiahnutá hlavná i parciálna téma. Hlavná línia poukazuje na významnú udalosť alebo dielo v Schubertovej tvorbe a prináša analógie s tvorbou ďalších členov spolku, kým parciálna téma predstavuje detailnejší jav, ako napríklad výročné dary spolku, pričom sa vytvára viacvrstvový pohľad na umeleckú scénu tvorenú Bratislavským umeleckým spolkom s fókusom na tvorbu Júliusa Schuberta v danom období.
Vystavujúci umelci (členovia Bratislavského umeleckého spolku): Július Schubert, Július Álló, Gejza Angyal, Jozef Blanarovits, Hans Josef Csákós, František Dex, Karol Frech, František Fröhlich, Karol Harmos, Viktor Hermélyi, Edmund Gwerk, Teodor Jánoska, Pavol Kerner, Róbert Kühmayer, Ján Ladvenica, Gustáv Lerchner, Július Lőrincz, Ľudovít Mack, Vojtech Marx, Jozef Arpád Murmann, František Reichentál, Alojz Rigele, Gustáv Schäffer, Anton Stéger, Artúr Szalatnai-Slatinský, Štefan Tallós-Prohászka, Josef J. Völkel, Imrich Weiner, Gisela Weyde, František Wimmer, Gustav Wintersteiner (Umelci pre analogické diela: Franz Hogenberg – Joris Hoefnagel; Joseph Kriehuber).
Kurátorka: Zsófia Kiss-Szemán
Výtvarno-priestorové riešenie: Peter Liška
Grafický dizajn: Aurélia Garová
Reštaurovanie diel a rámov: Barbara Davidson, Anna Gregová, Lucia Hesterová, Barbora Němečková, Anna Nosáľová Zdravecká, Katarína Schnitzerová
Paspartovanie a rámovanie diel: Lucia Kuklová, Kristína Mišechová
Jazyková úprava: Miroslava Kuracinová Valová
Preklad: Beata Bradford
Edičné zabezpečenie: Alexandra Grúňová
Produkcia: Anna Sopková
Inštalácia: Jaroslav Beníček, Jozef Chovančák, Pavol Látal, Alžbeta Lišková, Ivan Maťuš, Juraj Mráz, Juraj Mydla, Michal Štrompach
Propagácia: Aurélia Garová, Ivana Krištofíková, Zuzana Novotná, Slávka Zodlová
Vzdelávacie programy: Ludmila Hrachovinová, Vendy Kováčová, Judita Šályová
Sprievodné podujatia: Dagmar Beníčková, Katarína Karafová
Diela prezentované na výstave sú zo zbierok Galérie mesta Bratislavy, Galérie umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch, Slovenskej národnej galérie, a zo súkromného vlastníctva.
Zdroj, foto: TS Galéria mesta Bratislava