Nový film Martina Šulíka Muž so zajačími ušami (2020) alebo snímka Krajina ve stínu (2020) Bohdana Slámu, ktoré ešte na Slovensku čakajú na svoju kinopremiéru, uvidia na plátne diváci v austrálskom Sydney. Uvedie ich Český a slovenský filmový festival v Austrálii (CaSFFA) spolu s ďalšími slovenskými dielami. V termíne od 24. do 28. marca 2021 sa na tomto podujatí predstaví celkovo sedem slovenských a koprodukčných dlhometrážnych a päť krátkometrážnych súčasných filmov, klasickú kinematografiu bude zastupovať snímka Martina Hollého Noční jazdci (1981).
Otváracím filmom festivalu je tragikomédia Muž so zajačími ušami Martina Šulíka. Jej hlavným hrdinom je spisovateľ, ktorý jedného dňa nadobudne mimoriadny sluch v podobe zajačı́ch ušı́. Ten mu umožní výborne počuť nielen hlasy iných, ale predovšetkým ich myšlienky. Nová situácia mu otvorí oči a on dostane poslednú šancu usporiadať si doterajšı́ život a narovnať rodinné vzťahy. Film mal svetovú premiéru na 36. medzinárodnom filmovom festivale vo Varšave v októbri minulého roka, kde získal Cenu za najlepšiu réžiu i Cenu ekumenickej poroty. Na Slovensku na svoju distribučnú premiéru ešte čaká.
V Sydney sa premietne aj dráma Bohdana Slámu Krajina ve stínu, ktorá na nedávnom udeľovaní filmových cien Český lev získala šesť sošiek a stala sa tak najoceňovanejším titulom. Film je kronikou jednej malej obce a ukazuje, ako pokojné medziľudské vzťahy dokáže zmeniť spoločenská a politická situácia. Slovenskí diváci si na kinopremiéru musia podobne ako na Šulíkov film počkať do otvorenia kín a zlepšenia pandemickej situácie.
Slovenskú kinematografiu bude na festivale v Sydney zastupovať aj film Mariany Čengel Solčanskej a Rudolfa Biermanna Sviňa (2020), nakrútený na základe rovnomenného knižného bestselleru spisovateľa Arpáda Soltésza. Film vstúpil do slovenských kín tesne pred ich zatvorením na jar minulého roka a len za mesiac svojho uvedenia sa stal druhým divácky najúspešnejším domácim filmom v ére samostatnosti Slovenska.
Premietne sa aj životopisná dráma uznávanej poľskej režisérky Agnieszky Holland Šarlatán (2020), inšpirovaná skutočným príbehom výnimočného muža obdareného liečiteľskými schopnosťami, ocenená Českým levom v piatich kategóriách vrátane ceny za najlepší film. Diváci uvidia tiež romantickú komédiu Marty Ferencovej Príliš osobná známosť (2020) a nový film Petra Zelenku Modelár (2020). Na špeciálnej projekcii bude uvedený celovečerný dokument Králi videa (2020) Lukáša Bulavu, ktorý mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom Československu.
Program doplní pätica animovaných krátkych filmov Lunate (2020) Kláry Fedory Homzovej, On the Hill (2020) Lukáša Ďuricu a Juraja Mäsiara, Gaštanko (2019) Agáty Bolaňosovej, Jama (2019) Markéty Smolíkovej Kubátovej a Ver mi (2019) Zlaty Golecovej.
Svoje čestné miesto má v programe Českého a slovenského filmového festivalu v Austrálii pravidelne aj klasická kinematografia. Tento rok sa do programu dostala dobrodružná dráma o pašovaní koní na slovensko-poľskom pohraničí Noční jazdci Martina Hollého, odohrávajúca sa krátko po prvej svetovej vojne. Jej hlavnými hrdinami sú vodca pašerákov koní Orban v podaní Michala Dočolomanského a veliteľ pohraničnej stráže Halva, ktorého stvárňuje Radoslav Brzobohatý. Každý z nich háji vlastné záujmy a ich vzájomné stretnutie končí zbytočnou smrťou piatich ľudí. Film bol digitálne reštaurovaný v digitalizačnom pracovisku Slovenského filmového ústavu (SFÚ) a svetovú premiéru v tejto podobe mal na prestížnom festivale klasického filmu Lumière v Lyone vlani v októbri.
Český a slovenský filmový festival v Austrálii vznikol v roku 2014 zo zámerom prezentovať českú a slovenskú kinematografiu divákom v Sydney, každoročne uvádza nové filmy i snímky staršieho dáta. Podujatie organizuje ARINA s austrálskou spoločnosťou IKSIMA Films, slovenským partnerom je Slovenský filmový ústav (SFÚ), Vysoká škola múzických umení a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond. Filmy budú uvedené v kinách Dendy Cinemas Newton v Sydney.
Zdroj: TS – Simona Nôtová, Slovenský filmový ústav
Zdroj foto: Garfiled Film, Filmtopia, CinemArt, SFU, ASFK