62. ročník Zlín Film Festival pozná víťazov! A medzi ocenenými nechýba ani športová dráma režiséra Elieho Grappe Oľga, ktorá rozpráva príbeh 15. ročnej gymnastky rozpoltenej medzi Švajčiarskom, kde trénuje na európsky šampionát s cieľom zúčastniť sa na olympijských hrách, a Ukrajinou, kde jej mama novinárka reportuje o dianí v čase Euromajdanu. Ceny z rúk organizátorov festivalu prevzal generálny riaditeľ Film Europe SK Ivan Hronec.
Medzinárodný filmový festival určený pre deti a mládež, ktorý sa už od roku 1961 koná každoročne na prelome mája a júna v českom Zlíne, ponúka návštevníkom bohatú ponuku domácich i zahraničných filmov. „Milo nás prekvapil záujem porotcov i divákov o filmy z exotických krajín ako India, Čile alebo Tunisko. Nie je taktiež prekvapením, že niekoľko ocenení si odnáša fracúzsko-švajčiarsko-ukrajinský film Olga, ktorý sa dotýka súčasnej geopolitickej situácie. Jeho kvality ocenila odborná porota, v ich hodnotení sa odrazil aj záujem divákov. Snímka okrem spomínaného Zlatého střevíčku a Ceny mládežnické poroty zároveň získala aj Cenu Patrona dětí, ktorá je novinkou tohtoročného festivalu,“ uviedla Markéta Pášmová, umelecká riaditeľka Zlín Film Festival.
Víťazstvo v hlavnej kategórii za najlepší celovečerný film pre deti si podľa verdiktu medzinárodnej odbornej poroty odniesol láskyplný, pravdivý a ľudský príbeh, ktorý detskému i dospelému divákovi s presnou dávkou humoru a bez podhodnotených klišé, zdôrazňuje univerzálne hodnoty, ktoré sú toľko potrebné pre cely náš svet, s názvom Gándhí a spol. Uspela taktiež aj francúzska Dračia princezná, ktorá si odviezla Cenu Karla Zemana i ocenenie od detskej poroty. Medzi ocenenými nechýbali ani české herecké osobnosti. V úvode festivalu si cenu z rúk prezidenta ZFF Čestmíra Vančuru prevzal herec a moderátor Pavel Zedníček, na záverečnom gala večeri získal cenu aj herec Karel Heřmánek.
Kompletnú výsledkovú listinu 62. ročníka Zlín Film Festival nájdete na tomto linku.
Snímku Oľga, ktorá mala celosvetovú premiéru na medzinárodnom festivale v Cannes 2021, otvorili okrem iného aj tohtoročný festival francúzskeho filmu Créme de la Créme. Na otázku, prečo práve tento film zaradili na otvorenie Crème de la Crème, odpovedal Ivan Hronec: „Filmy sme vyberali pred niekoľkými mesiacmi, takže program nereaguje na ukrajinsko-ruský konflikt, ale keďže jeden z podstatných prvkov francúzskej kinematografie sú koprodukcie, tak sme zaradili aj francúzsko-švajčiarsko-ukrajinskú snímku Oľga. Ide o ukrajinskú gymnastku, ktorá sa prepracovala do olympijského tímu Švajčiarska v roku 2013 a v čase, kedy sa pripravovala na Olympijské hry. A práve vtedy vypukol v jej rodnej krajine Euromajdan. Jej matka investigatívna žurnalistka, bola Janukovičovým režimom perzekuovaná, a tak sa hneď dostala do centra revolučného víru. Predstavte si mladé, 15-ročné dievča, ktoré telefonuje domov, a v priamom prenose vidí, že na Majdane strieľajú do ľudí. Ostrými. To nezvládne nikto a určite nie mladé dievča. Rozhodla sa obetovať svoju športovú kariéru a vrátiť na Ukrajinu. Tento film je dôležitý aj preto, že súčasný konflikt nie je otázkou minulého mesiaca alebo roka. Majdanom sa konflikt medzi ideou Ukrajiny prozápadnej a Ukrajiny ruskej len nanovo zobudil, ruskou anexiou Krymu pokračoval a žiaľ, dnes tragicky vyvrcholil. Od roku 1945 prvýkrát jedna európska krajina napadla druhú, poprela jej možnosť existovať ako štát a väčšine jej obyvateľstva poprela možnosť existovať ako národ. Je to neakceptovateľné v Európe a kdekoľvek vo svete. Výťažok zo vstupného z tohto filmu pôjde na účet neziskovej organizácie Človek v ohrození, ktorá pomáha Ukrajine.“ Oľgu nájdete na platforme Edisonline.sk.
Národ, ktorý v sebe objavil hrdinstvo a vo svete jednotu
Spracovala redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Archív Film Europe SK, ZFF