Dnes by oslavoval narodeniny. Istotne vo veľkom štýle, ako to mal vo zvyku. Dodnes inšpiruje mnohých tvorcov, smútia za ním fanúšikovia, na jeho hrob v Sainte-Geneviève-des-Bois pri Paríži kladú kvety. Odišiel príliš mladý, vo veku 54 rokov. Dnes by slávil 83. narodeniny. Tanečník storočia Rudolf Nureyev.
Narodil sa 17. marca 1938 počas cesty vlakom na transsibírskej magistrále poblíž mesta Irkutsk, v južnej Sibíri. Vyrastal v chudobnej tatárskej rodine, jeho matka Farida bola ženou v domácnosti, otec vojakom Červenej armády. Zo strany otca nemal podporu, čo sa tanečného umenia týka: chcel z chlapca lekára alebo inžiniera. V roku 1945 videl malý Rudolf po prvýkrát baletné predstavenie a uchvátilo ho natoľko, že sa rozhodol pre kariéru profesionálneho tanečníka. Začal tancovať ľudové tance, v 15-tich rokoch sa dostal do Moskvy do Veľkého divadla a v 17-tich sa mu splnil sen – dostal sa do Leningradu. V roku 1961 odcestoval na turné a ostal vo Francúzsku. Bol prvým umelcom v časoch Studenej vojny, ktorému sa podarilo získať taký výrazný medzinárodný úspech. Pôsobil v Kráľovskom Balete v Londýne, v rokoch 1983 až 1989 ako riaditeľ Paris Opera Ballet. Až v roku 1989 dostal konečne súhlas Sovietskeho zväzu, aby sa mohol vrátiť do rodnej krajiny.
Nureyev a jeho tanečné umenie je dodnes inšpiráciou pre mnohých umelcov. Vznikajú o ňom životopisné filmy, dodnes naňho spomínajú stovky fanúšikov, je inšpiráciou pre tanečníkov, režisérov a choreografov celého sveta. V premiére uvedie verejnoprávna RTVS baletnú inscenáciu režiséra a choreografa Ondreja Šotha NUREYEV v najbližších týždňoch. „Pozývame divákov sledovať 21. marca online predstavenie Malahkov – Nesmrteľnosť tanca s Vladimirom Malakhovom. Prostredníctvom portálu online živé umenie bude odvysielané o 16:00 a o 20:00 a radi by sme ho venovali nedožitým 83. narodeninám veľkého tanečníka Rudolfa Nureyeva, ktorého odkaz nás neprestáva inšpirovať, najmä v týchto časoch,“ vyjadril sa pre náš portál režisér a choreograf inscenácie Ondrej Šoth.
Zdroj: spracovala redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: The Rudolf Nureyev Foundation, ŠDKE – Joseph Marčinský