Koncertný cyklus Klavír a klaviristi Slovenskej filharmónie odštartuje recitál mladej talianskej umelkyne Mariangely Vacatello. Koncert s názvom Cesta nocou zaznie v Malej sále Slovenskej filharmónie v utorok 19. novembra 2024. Koncert sa začne o 19.00 h.
Talianska klaviristka Mariangela Vacatello sa na medzinárodnej scéne etablovala už ako sedemnásťročná, keď získala druhú cenu na prestížnej interpretačnej súťaži Franza Liszta v Utrechte. Nasledovali ďalšie ocenenia na medzinárodných súťažiach. Už viac ako dve desaťročia je umelkyňa uznávanou interpretkou na domácich aj zahraničných koncertných pódiách. Pôsobí aj pedagogicky.
„Skúsená klaviristka Mariangela Vacatello z Talianska v svojom programe kombinuje kompozície skladateľov 19. a 20. storočia, pričom ich spoločným prvkom je téma noci. R. Schumann, F. Chopin, F. Liszt, C. Debussy, M. Ravel, A. Skriabin – jednotný námet, no rozdielne hudobné spracovanie, tak ako aj povahy tvorcov,“ predstavila úvodný klavírny recitál z cyklu Klavír a klaviristi dramaturgička Kristína Gotthardtová.
V interpretácii Mariangely Vacatello zaznie Etuda č. 11 Des dur – Harmonies du soir (Harmónie večera) Franza Liszta z technicky náročného cyklu Transcendentálne etudy. Nasledovať bude piata časť osemdielneho cyklu Fantasiestücke, op. 12 Roberta Schumanna In der Nacht (V noci). Cyklus patrí medzi jedno z najpopulárnejších diel skladateľa. Vystrieda ju Svit luny z Bergamskej suity impresionistu Claudea Debussyho, ktorá pochádza z jeho ranej tvorby. V autentickej interpretácii zaznie dielo De la nuit Salvatora Sciarriniho, súčasného talianskeho autora založené na citátoch z Ravelovho klavírneho cyklu Gašpar noci. Práve z Ravelovho cyklu zaznie Ondine, jedno z najnáročnejších diel klavírnej literatúry vôbec. Podmanivú atmosféru pokojnej noci evokuje ďalšie dielo programu – Schubertovo Nokturno op. 148, D 897, ktoré pre klavír upravila Mariangela Vacatello. Večer v Malej sále Slovenskej filharmónie uzavrú tri Nokturná „básnika klavíra“ Fryderyka Chopina a Sonáta pre klavír č. 9 Messe noir, op. 68 Alexandra Skriabina z roku 1913, ktorá patrí k jeho najznámejším sonátam.
Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie