Slovenskí a maďarskí divadelníci chystajú jedinečný spoločný projekt. Zástupcovia Národného divadla Košice a budapeštianskeho divadla – Nemzeti Színház informovali o spolupráci oboch divadiel. Bude ním spoločné spoločné predstavenie slávnej drámy Williama Shakespeara Romeo a Júlia / Rómeó & Júlia s premiérou 17. januára 2025.
Na tlačovej konferencii na pôde Národného divadla Košice moderátorky privítali hostí: za maďarské národné divadlo informoval Attila Vidnyánszky – generálny riaditeľ Nemzeti Színház Budapešť a režisér predstavenia a scénograf Kázmér Tóth. Za Národné divadlo Košice bol prítomný Ondrej Šoth – generálny riaditeľ Národného divadla Košice a Alena Ďuránová – riaditeľka Činohry NDKE. Mottom tlačovej konferencie bolo „Stavanie kultúrnych mostov“. V predstavení stvárnia rodinu Monetekovcov herci budapeštianskeho Národného divadla a Capuletovcov umelci Národného divadla Košice.
V úvode tlačovej besedy, ktorú moderovali spoločne Andrea Tatarková, hovorkyňa a PR manažérka NDKE a Katalin Mészáros, vedúca oddelenia tlačovej komunikácie Nemzeti Színház Budapešť, novinári a všetci prítomní mohli vidieť slávnu balkónovú scénu v podaní Janky ako Júlie Balkovej a Pétera Herczegha ako Romea. Dvojjazyčná verzia inscenácie v réžii Attilu Vidnyánszkeho bude mať premiéry 17. a 18. januára 2025.
Pre maďarského herca to nie je jeho prvý Romeo. Ako povedal pre maďarský online magazín szinhaz.online, už počas štúdií stvárnil túto postavu. Réžiu mal vtedy na starosti Attila Vidnyánszky mladší, v hlavnej postave sa striedali mnohí herci a on hral práve slávnu balkónovú scénu. Hoci v minulosti bol jeho favorizovanou, vysnívanou úlohou Cyrano, zmenilo sa to práve po skúsenosti so Shakespearovým dielom. Romeo je podľa Herczegha aj pre mladého herca náročnou skúškou, zároveň to považuje za česť, že ho môže stvárniť: „V tejto úlohe musíte za pár hodín zažiť celý život. Najväčšie šťastie a najtemnejšiu tragédiu. Chlapec sa stáva mužom, miluje a je milovaný, no zároveň, takmer okamžite, všetko stráca,“ vyjadril sa o postave Péter Herczegh. V Košiciach poznamenal, že má jednoduchú úlohu: „Do Janky by som veľmi jednoducho mohol byť smrteľne zamilovaný a ďakujem tomu, kto vybral toto herecké obsadenie,“ s úsmevom poznamenal predstaviteľ Romea, Péter Herczegh.
Janka Balková, ktorá stvárni Júliu, už s Národným divadlom Košice spolupracovala. Okrem divadelných postáv ju poznáme aj z filmových a seriálových. Ocenila spoluprácu s vynikajúcim režisérom i hercami. Za najväčší prínos tejto spolupráce považuje to, že sa učí počúvať jednotlivé scény nielen sluchom, ale celým telom. Pri veľmi rýchlej a intenzívnej práci na to podľa nej herci často zabúdajú.
„Sny sa plnia. Kedysi sme ešte hrali s českými hercami a tvorili sme spoločné divadlo. Vždy som si prial, aby v Košiciach vzniklo spoločné divadlo, no nebol som pochopený. Až teraz sa to podarilo s maďarskými umelcami. Je to bezhraničná spolupráca. S maďarským baletom košický spolupracuje už vyše 20 rokov. V Győri, Miskolci i Budapešti sme reprezentovali našu kultúru. Možno mnohí nevedia, ale spolupráce európskych divadiel sú dnes bežné. Generálny riaditeľ Nemzeti színház ma veľmi pokorne vypočul, vypočul si moju iniciatívu spojenia dvoch národných divadiel – maďarského a slovenského,“ povedal na tlačovej besede generálny riaditeľ NDKE Ondrej Šoth, ktorý je šťastný, že sú prvým divadlom, ktorému sa podarilo takúto spoluprácu vytvoriť. Už v minulosti, keď učil v Poľsku, sa pokúšal o takéto prepojenie divadiel, no nepodarilo sa mu to, o to väčšia je dnes jeho radosť, že s Národným divadlom Budapešť sa spoluprácu podarilo nadviazať.
Národné divadlo Košice už na pôde budapeštianskeho národného divadla – Nemzeti színház, uviedlo Šothovu Miladu Horákovú, ktorá tam zažila veľký divácky úspech. Úsmev na tvárach zástupcov oboch divadiel vyvolala spomienka na príbeh, ktorý sa udial počas hosťovania našich umelcov v Maďarsku. Keďže Ondrej Šoth na návštevy nechodí s prázdnymi rukami, napiekol obľúbený maďarský dezert zserbó. Ako podotkol, teraz na Slovensku maďarských umelcov hostia tradičnými slovenskými jedlami. Práve jedlo, hudba, divadlo, vytvárajú podľa oboch riaditeľov základ k dobrej spoločnej komunikácii. Spájanie divadiel považuje náš režisér Ondrej Šoth za prílev krásy a lásky medzi ľuďmi, okamih, ktorý ocenia aj diváci, pretože predstaveniu vďaka titulkom nepochybne budú rozumieť.
Vyzdvihol tiež profesionalitu oboch divadiel a podotkol, že spájanie kultúr je veľmi dôležité. „Je krásne, že budeme hovoriť o láske práve v tejto pohnutej dobe, ktorá sa dotýka celej Európy. My, štyri štáty Európy, máme spoločnú históriu. Zažil som bývalý režim aj to, ako komunisti ovládli Národní divadlo v Prahe a zakazovali mi robiť moje inscenácie. Bolo to obdobie neslobody, ale ja som vždy mal vnútornú slobodu. Ak dnes niekto hovorí o tom, že nemáme slobodu, odpoviem mu, že musí čítať knihy a dozvedieť sa, čo sme v minulosti prežili. Naše národy prežili veľké utrpenie počas socializmu a dnes sme sa dostali do krásnej situácie, že môžeme spolu komunikovať na jednom javisku, prostredníctvom titulkov a v nádhernom diele – Romeo a Júlia. Ten príbeh môže vzniknúť v akejkoľvek situácii, aj medzi Židovkou a Moslimom, ale práve umenie je to, ktoré spája.“ Generálny riaditeľ je šťastný, že práve tento titul budú môcť vidieť diváci na doskách Národného divadla Košice. Historicky prvú spoluprácu maďarského a slovenského divadla označil ako príklad inšpirácie pre ostatné divadlá. „Je to moja celoživotná túžba. Tvorba interpretov vytvára iné názory ako vedenie súborov“.
Režisér predstavenia a generálny riaditeľ Nemzeti színház Attila Vidnyánszky prejavil veľkú radosť zo spolupráce s Národným divadlom Košice. „V skutočnosti sa celý ten proces už začal, lebo tri týždne skúšame v Národnom divadle Košice. Stretli sme sa tu s vrúcnosťou, láskou a vysokou úrovňou vedomostí. Človek príde na to, čo už dávno tušil. Je oveľa viac toho, čo nás spája, ako toho, čo nás rozdeľuje. Vznikajú nové, pekné priateľstvá, zoznamujeme sa lepšie pri večerných posedeniach, trávime spolu čas diskutovaním, pozeraním filmov a vďaka tomu medzi nami vzniká most. Keď za mnou prišiel po prvýkrát Ondrej Šoth s plechom koláčov zserbó, priznám sa, že toto uvítanie som nikdy nepochopil a ani nikdy nepochopím. No hneď, keď sme spolu prvýkrát hovorili na rôzne témy, zistili sme, že máme spoločný svetonázor. Otázka je, prečo by sme nemali spolupracovať?“ položil rečnícku otázku Vidnyánszky.
Vyzdvihol vysokú úroveň košického divadla a dodal, že Košičania môžu naň byť hrdí. Na divadelnej olympiáde, na ktorej sa zúčastnilo vyše 400 rôznych divadiel zo 69 krajín sveta, Národné divadlo Košice podľa jeho slov obstálo na vynikajúcej pozícii. „Spoločne sme hľadali, aké predstavenie by sme mohli hrať. Jedno z najzázračnejších diel, aké tento svet pozná, Romeo a Júlia, doslova sedí na dnešnú situáciu. Takže k rozhodnutiu sme dospeli veľmi rýchlo. Je prekrásne, že práve cez toto dielo nájdeme porozumenie.“
Po troch týždňoch obe divadlá spravili veľký kus práce, dielo je takmer hotové, aj keď skúšky budú na pár dní prerušené nadchádzajúcimi vianočnými sviatkami, po nich budú opäť pokračovať. Ako poznamenal Attila Vidnyánszky na záver, predstavením Romea a Júlie sa spolupráca národných divadiel nekončí. „Je to zásluha Ondreja Šotha, že sme dnes tu, pretože bol to práve on, kto ma vyhľadal a oslovil. Som vďačný osudu, že to takto zariadil“.
Scénograf Kázmér Tóth prezradil, že v Košiciach spoznal najkrajšie divadlo, aké kedy v živote videl. Počas týchto pár týždňov spoznal fantastických ľudí, s ktorými sa výborne, plynulo spolupracuje. „Už dnes im ďakujem za spoluprácu. A ako odplatu som vybudoval takú scénu, ktorá pokryje celé javisko v divadle,“ povedal s úsmevom Tóth, ktorý dúfa, že scéna bude hodná predstavenia, ktoré pripravujú.
Riaditeľka Činohry NDKE Alena Ďuránová informovala, že sa osobne bola pozrieť na niekoľkých skúškach a vyzdvihla výnimočnosť tohto projektu. „Videla som veľký kompaktný celok inscenácie, v ktorej každý pozná svoje miesto, vie v akej situácii sa nachádza a herci si absolútne rozumejú. Je to pre mňa obrovská mágia a sila divadla, ktorá zotiera všetky nedorozumenia a nepochopenia. Všetci sa spájajú a idú jednou cestou do jedného cieľa.“ Verí, že divákom v januári prinesú silný zážitok a zároveň sa vyznala, že ako herečke jej je veľmi ľúto, že v tejto inscenácii nehrá.
Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Titulná foto: https://nemzetiszinhaz.hu/, eorifoto