Dobrá správa pre všetkých priaznivcov alternatívnej kultúry. Festival Slovenské Alternatívne Leto sa uskutoční v dňoch 14. -16. júla a po rokoch putovania sa vráti na miesto svojho zrodu z roku 1995, medzi múry jedného z najstarších kláštorov na Slovensku, do panenskej prírody Krupinskej planiny, na legendárny Bzovík.
Organizátori pre vás opäť pripravili špičkový program. Festival sa predĺžil o jeden deň a začína už vo štvrtok podvečer. Spoluprácu na festivale potvrdili aj nezávislé kultúrne centrum Záhrada z Banskej Bystrice a Akropola Kremnica – priestor pre kultúru. Aké teda bude SAL 2022 na Bzovíku?
Bzovík štvrtkový
Na festivalových pódiách vystúpia špičkové klubové a alternatívne kapely. Vo štvrtok na Akropola Kremnica stage festival otvorí kapela, v ktorej hrá súčasný starosta obce Bzovík Boris Sedmák. V minulosti hrali tvrdú hardcorovú muziku, ale podľa jeho slov, časom zmäkli a teraz nás čaká skôr príjemný rockový vánok. Hneď po nich sa mikrofónu chopia mladí muzikanti, z kapely God and Eve. Ich inteligentný popový prejav vás určite zaujme. Napriek ich mladému veku sa na adresu ich tvorby pochvalne vyjadrujú napríklad Kevin Cole z americkej rozhlasovej stanice KEXP aj Michal Kaščák z festivalu Pohoda.
Treťou lahôdkou štvrtkového večera bude koncert kapely Kubo Ursiny & Modrý vrch live. Ide o novú interpretáciu nahrávky hudobníka Deža Ursinyho a básnika Ivana Štrpku, ktorá si nezmazateľne našla miesto v našich dušiach, no v čase jej vzniku jej nebolo dopriate zaznieť veľakrát naživo.
O nočnú zábavu sa postará Gramcovačka Sound System na čele s náčelníkom Bombury, otcom festivalu Marošom Pavúkom, ktorý vám z platní pustí výber tých najlepších alternatívnych, v ohni času ukutých, songov.
Bzovík piatkový
Piatkový program na Akropola Kremnica stage začne Martin Fábry alias Onesamble, talentovaný muzikant, ktorý si na pódiu vystačí úplne sám. Nasledovať bude Tibor Feledi Kairos Quintet, ktorých originálne kompozície inšpirované tradíciou slovenských detských piesní v netradičnom prepojení so súčasným progresívnym jazzom budú nepochybne príjemným hudobným zážitkom.
Svoje nástroje naladia aj vzácni hostia zo zámoria, americká kapela The Carpentner Ants. Hrať budú originálny, nefalšovaný, americký blues. V piatok sa rozbehne aj hlavný, Bombura stage. Prvý koncert na ňom odohrá projekt bubeníka Mariána Slávku – vLáska. Ich muzika tvorí príbeh v ktorom sa mieša intímna atmosféra so živelnou energiou dvoch striedajúcich sa klavírov, podporených elektronickými samplami a bicími.
Nasledovať bude ďalšia lahôdka pre hudobných fajnšmekrov. Michal Nejtek, Petr Tichý a Štěpán Smetáček vás vezmú na vesmírny výlet do najvzdialenejších krajín na hranice jazzu a nejazzu. Nezmeškajte tento spektakulárny výlet s kapelou NTS trio.
Predposlednou kapelou bude česká alternatívna legenda. Vo svojej tvorbe prepája žánre ako soul, groove, jazz, funky či world music. Kapelu tvorí trio uznávaných hudobníkov. Spevák, gitarista a autor piesní Zdeněk Bína, basgitarista a dvorný textár kapely Fredrik Janáček a výnimočný bubeník Dano Šoltis, spolu -123 min.
Zlatým klincom piatkového večera bude vystúpenie rakúskej kapely Elektro Guzzi, ktorú pozná celý svet. Ich tvorba prekonáva hranicu medzi analógovým a digitálnym zvukom, hrajú techno, len pomocou živých nástrojov a ich zvuk vzniká práve na mieste. Každé vystúpenie je jedinečné, a neopakovateľné a najmä prudko tancovateľné.
Zábavu a energiu piatkovej noci bude udržiavať do skorých ranných hodín Dj Mishek. Záhrada stage v hradnej bašte ponúkne v piatok večer meditatívny koncert kapely Alapastel. Tvoria koláže neoklasických, experimentálnych a elektronických skladieb s nádychom tradičných vplyvov, tvorených moderným spôsobom. Hľadajú originalitu v hodnotách, ktoré možno hudbou zdieľať. Ich zámerom je poskytnúť hudbu na rozjímajúce počúvanie a cestovanie v mysli.
Bzovík sobotný
V sobotu sa ako prvý naštartuje Akropola Kremnica stage vo vnútri hradu. Prvé vystúpenia budú venované najmä detskému publiku. July alias Pánko, otec a muzikant v jednom. Cez deň sa naplno venuje rodine a v noci je posadnutý hudbou. Vďaka tomuto spojeniu vznikol úžasný detský a rodinný projekt, ktorý vám príde predstaviť.
Nasledovať bude vystúpenie dvojice otec – syn, alebo Samgott & Ice Foterr a.k.a. Martin Huba a jeho syn Samko. Predstavia svoju vlastnú tvorbu, v ktorej rozoberajú vážne aj menej vážne témy vo vábivom hip hopovom šate.
Tesne po obede sa rozoznie aj Bombura stage, na ktorom privítame kapelu Korrigan Circus. Spojili sa na Kanárskych ostrovoch, ich štýl by sa dal charakterizovať ako pohanský folk, vychádzajúci z rôznych prastarých kultúr. Nájdete tam zvuky inšpirované tradíciami severnej Európy, gréckych hôr či púští Arábie alebo ázijských stepí.
Poobedie na Akropola Kremnica stage bude patriť podmanivému hlasu izraelskej speváčky Aravy Gal, doprevádzanej bubeníkom Marekom Žilincom, ktorý vám učaruje svojou jednoduchosťou a pritom veľkou silou, spiritualitou a hĺbkou. Po nich nastúpi skupina Kalimagdora zo Zaježovej. Ich repertoár tvoria multižánrové world music skladby a improvizačné sety. Akropola stage sa opäť rozsvieti vo večerných hodinách a ponúkne psychadelickú lahôdku z neďalekých českých luhov a hájov, kapelu Madhouse Express. Inšpiráciu našli v 60. tych rokoch. Zmeny nálad, zvukové efekty, intenzívne gitarové riffy a melódie, chytľavé basové linky, pulzujúce klávesy, energické bicie a excentrický šialený spev spolu vytvoria poriadny psychadelický nárez.
Živé rytmy prinesú aj BDHS, alebo Blikajúci Dychový Hudobný Systém. Kapela s nezameniteľným zvukom a drajvom, zmyslom pre humor, prináša silu Low Brass nástrojov a agresívnosť tanečnej hudby typu Prodigy, Fatboy Slim, či RATM. Záver na Akropola stage bude patriť kapele Drť. Angažovanú kapelu tvorí zmes hudobníkov zo Slovenska a Maďarska a jedným z jej členom je aj Michal Kaščák. Ich intenzívny zvuk za hranicou štandardných žánrov testuje svedomie doby pred revolučným rokom 1989 a dnes. Bodku za sobotou dá klasik, rozhľadený človek DJ Potkan – externý redaktor Rádia FM, v ktorom pripravuje pravidelnú špecializovanú reláciu Hudba sveta_FM o world music.
Sobota na hlavnom Bombura stage bude v réžii štyroch kapiel. V úvode to bude festivalová premiéra koncertu hudobného projektu Martina Geišberga a Richarda Autnera. Nová zostava s novými členmi prinesie mnoho prekvapení. Svoje umenie predvedie aj kapela Veľká Potreba. Po rokoch zrenia sú momentálne na vzostupe a ich show vám sprostredkuje okrem kvalitného hudobného zážitku aj určitú formu psychoterapie a pomôže vám pochopiť samých seba vo víre každodenných výziev.
Beata Hlavenková and Kapela Snů. Pianistka, skladateľka, speváčka, aranžérka a producentka, je jednou z najvýraznejších súčasných muzikantiek na scéne s nezameniteľným nadžánrovým autorským rukopisom.
Poslednou sobotnou kapelou bude legenda alternatívnej muziky na Slovensku Bez ladu a skladu na čele s charizmatickým Michalom Kaščákom.
Bzovík diskutujúci a aktivistický
Festival SAL 2022 nebude len o hudbe. V jednej z bášt, ktorú zastrešuje Centrum nezávislej kultúry Záhrada z Banskej Bystrice je pre vás pripravený program, plný diskusií o témach spoločenských aj ekologických. Nezabúdajúc na Fridays For Future sa piatok bude niesť v ekologickom duchu. V rámci programu sa počas dňa pobavíte aj na angažovaných básňach obľúbeného formátu performatívnej poézie, ktorú predstavia umelci a umelkyne slova v spolupráci s občianskym združením Slam Poetry SK.
Ekologické témy vám predstaví bystrické združenie Malá Líška. V sobotu bude premietanie filmu Jakuba Julényho Komúna o živote košického undergroundu, nasledovať bude beseda s autorom. Jakub Julény si po diskusii vymení miesto, chopí sa mikrofónu a vyspovedá Mariána Pavúka, ktorý má na konte okrem otcovstva festivalu SAL aj knihu Bluesman v koberci. Ďalšou aktivitou Záhrady bude premietanie filmu Roots of WV Music a následná diskusia s jeho autormi Michael Lipton a Larry Groce. Dôležité témy sa budú preberať aj v diskusii HUMAN FORUM s Jurajom Rizmanom. Hovoriť sa bude o vojne, bezpečnosti, utečencoch a spoločnosti. Hosťami diskusie budú riaditeľ Migračného úradu Ján Orlovský, Tomáš Kriššák z Nadácie otvorenej spoločnosti a vedúci kultúrneho centra Malý Berlín v Trnave Michal Klembara. Ďalšou dôležitou diskusiou bude debata Nadácie Zastavme korupciu s Xéniou Makarovou, ktorej hosťami budú právnik Ján Hrubala, investigatívna novinárka Pavla Holcová a prezident policajného zboru Štefan Hamran. Rozoberať budú dve hlavné témy – Právny štát a rozhodovanie súdov na Slovensku.
Na festivale sa budú formou info stánkov prezentovať aj občianske organizácie združené v slovenskej sieti nezávislých kultúrnych centier Anténa, ako aj Amnesty International Slovensko, ktorá má v merku dodržiavanie ľudských práv, banskobystrické Artforum – vydavateľstvo kníh a svoj stánok bude mať aj Ministerstvo vnútra SR a Medzinárodná organizácia pre migráciu – IOM.
Neoddeliteľnou súčasťou festivalu bude aj Literárna veža, ktorú zastrešuje antikvariát Antikvariatik.sk Tomáša Lazara z Banskej Štiavnice. Detváky sa môžu tešiť aj na vystúpenie bábkového divadla Concordia. V sobotu doobeda sa bude v areáli konať remeselný trh, počas celého festivalu budú dostupné kreatívne dielne v podaní združenia nezávislých umelcov Zázemie z Brezna Juraja Muchu a Lucky Lakovej, z ktorých si môžete odniesť pekný, vlastnoručne vytvorený suvenír. Ďalšiu peknú zhmotnenú spomienku môžete získať za účasť na hlinenom workshope Sabi Mahdalovej.
V rámci mimofestivalových aktivít môžete navštíviť prírodné vodné plochy v obciach Dačov Lom a Kozí Vrbovok, ktoré sú od centra festivalu vzdialené pár kilometrov. Objavovanie čarov Krupinskej planiny, rázovitých obcí s bohatou históriou a špecifickou remeselnou výrobou môže len umocniť nezabudnuteľné spomienky z nádherne prežitých júlových dní.
Projekt sa uskutočňuje vďaka finančnej podpore Nadácie SPP. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Partnermi festivalu sú SOZA a Sociálny a kultúrny fond SOZA.
VSTUPENKY:
https://predpredaj.zoznam.sk/en/tickets/slovenske-alternativne-leto-2022/
WEB: www.salfest.sk
FB: https://www.facebook.com/alternativneleto
Zdroj: TS – informovali organizátori festivalu SAL, text Juraj Pastorek, upravila Saša Pastorková
Zdroj video: Vladimir Zrník